“Sonuçlarına katlanacaklar!”

Karabük Belediyesi ve Kardemir A.Ş arasında yaşanan sıkıntılar ve özellikle geçen hafta MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin Kardemir yönetimi tarafından görev yerlerinin değiştirilmesi ile alevlenen gerginlik hat safhaya ulaştı. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili siyaseten yaşanan bu olaylara en sert şekilde cevap vereceklerini söyledi.

“Sonuçlarına katlanacaklar!”
Yayınlama: 26.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Kardemir A.Ş’nin Kent Meydanı yanında bulanan şirket arazisini tel örgü ile çevirmesi üzerine Karabük Belediyesi ile yaşanan sıkıntı hat safhaya ulaştı. Yaşanan bu gerginliğin ardından Karabük Belediyesi Kardemir’deki ruhsatsız binalara yasa gereği ceza kesti. Akabinde Kardemir yönetimi, Kardemir’de çalışan MHP’li üç Belediye Meclisi Üyesinin görev yerlerini ve unvanlarını değiştirdi. Son olarak gelişen bu olay kamuoyunda sert eleştirilere neden oldu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, yaşanan bu gelişmenin siyaseten ve hukuken yanlış olduğunu belirterek “Kardemir siyasi iktidara şirin gözükmek amacıyla bu tür demokrasiye, hukuka ve siyasete yakışmayacak bir davranış içinde bulunmuştur. Kardemir ve Karabük Belediyesi arasında yaşanan bir takım sıkıntılar masada çözülebilir ve çözülecektir. Ancak, Rafet Vergili ve Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu iş asla bitmeyecektir. Sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Siyaseten ve hukuken gerekeni en ağır şekilde yapacağız.” diyerek adete Kardemir’in MHP’li Belediye Meclis Üyeleri üzerinden çektiği resti görerek yaşanan gelişmelerin daha da alevleneceğini ifade etti.  

“Kardemir ilk defa bu kadar siyasetin içine girmemiştir”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Kardemir’le yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Kardemir’in mevcut iktidara şirin gözükmek için siyasi bir tavır koyduğunun altını çizen Başkan Vergili, yaşanan bu olayın Milliyetçi Hareket Partisi ve Rafet Vergili’ye karşı alınan bir tutum olduğunu ifade etti.

30 Mart yerel seçimleri öncesi MHP Belediye Meclis Üyesi listesinin kesinleşmesinin ardından yaşanan konunun gündeme geldiğini belirten Başkan Vergili “Daha önceden, Belediye meclis üyelerimizin sıralaması kesinleştikten sonra bu konu gündeme gelmiş ve Kardemir’den seçmiş olduğumuz üç belediye meclis üyemizi ile ilgili Kardemir Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından bize karşı bir tavır konulmuştu. Hatta partiden ve meclis üyeliğinden istifa etmeleri şeklinde telkinlerde bulunuldu. Bu telkin tam seçim döneminde yapıldı. Biz her zaman şunu söylüyoruz; Kardemir, Karabük’ün olmazsa olmazıdır. Kardemir ne kadar zengin olursa, Karabük o kadar zengin olur. Bunlar, bizim başlıca prensiplerimiz. Kardemir, bugüne kadar ilk defa siyasetin içinde olmuş değildir. Kardemir şimdiye kadar milletvekilleri çıkartmış, bakanlar çıkartmış, işçi liderleri çıkartmış, sürekli etkinliği olan bir kuruluş olmuştur ve bu tabi ki çok doğaldır. Çünkü, Karabük’ün ekonomik yapısının bel kemiğini Kardemir oluşturmaktadır.” dedi.

Kardemir’de işçi statüsünde bir çok siyasiye partiye mensup kişilerin çalıştığını ve bugüne kadar bunların hiç birisine telkinde bulunulmadığının altını çizen Vergili şunları söyledi; “Bildiğimiz kadarı ile şu anda Kardemir’de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı çalışmakta. AK Parti yönetim kurulundan bir çok arkadaşımız da çalışmaktadır. Şu anda AKP’den il genel meclisi üyesi seçilmiş arkadaşım Kardemir de çalışmaktadır. Bunların hiç birisi bugüne kadar söz konusu değildi. Buradaki asıl tepki benim gördüğüm kadarı ile Milliyetçi Hareket Partisi ve benim şahsıma olan tutumdur. Bu bizim tarafımızdan çok iyi bir şekilde değerlendirilecektir. Biz de buna göre pozisyon alacağız. Biz bugüne kadar Kardemir’in her türlü faaliyetlerinin devam etmesi ile ilgili sürekli yanında olduk. Şu anda partimizden belediye meclis üyesi olan üç arkadaşımız mevcut işlerinde bir aksaklık yaratmış olsalar veya işlerine bir sekte vermiş olsa, biz bunları zaten belediye meclis üyeliğine almazdık. Bende bir özel sektör işletmecisi olarak, buna kesinlikle karşı olurdum. Ama, Karabük ile ilgili alınacak kararlarda Kardemir’den de temsilcilerin olması, bu kararların içerisinde bulunması hem Kardemir’in hem de Karabük’ün geleceği ile ilgili önemli unsurlardan birisidir. Üç belediye meclis üyesinin toplantıya katılmaları Kardemir’de ki işlerine sekte vurmaz. Bu arkadaşlarımız bugüne kadar Kardemir’e destekte bulunmuşlar, çalışmış oldukları sahada Kardemir’i en iyi şekilde temsil etmiş olan arkadaşlardır. Biz bu arkadaşları, dürüstlükleri, çalışkanlıkları ve Karabük’e katkılarından dolayı tercih ettik. Yoksa, biz dışarıdan alenen kişileri seçmiş değiliz.

“Siyasetin içine girdilerse, sonuçlarına da katlanacaklar”

Bazı siyasi kişilere hoş görünmek için yapılan bu uygulamaya, Milliyetçi Hareket Partisi ve Rafet Vergili olarak en iyi şekilde karşılık ve cevapta vereceklerini söyleyen Başkan Vergili “Bunun hiçbir zaman peşini bırakmayacağız. Makamlar herkese baki değildir, bu makamlar bir gün bırakılır ve gidilir. Onun için bu işin peşi asla bırakılmayacak. Bu tamamen siyasi bir programdır, çünkü Karabük’ün veya Kardemir’in menfaati ile ilgili bir program değildir. Bizde gerekli tavırlarımızı ve davranışlarımızı ortaya koyacağız. Biz hiçbir şekilde Kardemir’in ekonomik bir zarara uğramasını istemeyiz. Şu anda Kardemir yönetiminin asıl işi ekonomik program olması gerekirdi, siyasi programın içerisine girdiklerine göre siyasi programın sonuçlarına da kendileri katlanacaktır.” dedi.

“Arkadaşlarımızın istifasını istediler”

Kardemir yönetiminden veya genel müdüründen MHP’li belediye meclis üyeleri konusunda bir uyarı yapılıp yapılmadığı konusunda ise Başkan Vergili şunları söyledi; “Uyarılma konusunu ben çok iyi biliyorum. Kardemir’de yönetici olan bir grup, bizim belediye meclis üyesi adayı listelerimiz kesinleştikten sonra gelerek arkadaşlarımızın istifa etmeleri konusunda baskı yaptı. Arkadaşlarımız da istifa etmediler. Bu arkadaşlar özelliği olan kişilerdir. Makam ve mevkilerini çalışkanlıkları ile elde etmiş olan arkadaşlardır. Her partiden bu tür arkadaşlara teklifler gidebilir, onlarda değerlendirebilir ama hiçbir zaman yönetim ve idareden bir baskısı olamaz. Eğer Türkiye’de demokrasi varsa herkes Karabük’ün geleceğini düşünüyorsa ülkesinin geleceğini düşünüyorsa aday olabilir. Kaldı ki bu arkadaşlar memur statüsünde değildir, işçi statüsündedir. Bu da hoş karşılanacak bir tavır değildir. Kardemir’in programı içerisinde sadece ekonomik program olmalıdır, siyasi program bizim programımızdır. Eğer bazı siyasilerin baskıları ile bu tür işleri yapıyorlarsa, sonuçlarına da kendileri katlanacaktır.

“Kardemir’le Belediye arasında problem olmaz”

Yaşanan olayların Kardemir ve Belediye arasında gerçekleşen bir gerginlik olmadığının altını üstüne basarak çizen Başkan Rafet Vergili “Kardemir ile Karabük Belediyesi’nin arasında hiçbir şeklide problem olmayacak Karabük Belediyesi bu sıkıntıları her zaman çözecektir.  Benim şahsım ve partim ile ilgili her zaman problem olacaktır. Kardemir’in Karabük Belediyesi ile ilgili mevzuat dışında hiçbir zaman problemi olmayacaktır. Karabük Belediyesi Kardemir’e her zaman gerekli desteği verecektir. Biz Kardemir’in yapacağı işlerde veya Kardemir’in büyümesi gereken işlerde Belediye olarak engel olacak hiçbir durumumuz yoktur. Biz bunları profesyonel olarak birbirinden ayırabilecek nitelikte bir kişiyiz. Bunları da kesinlikle birbirinden ayıracağız. Karabük Belediyesinin Kardemir’e hiçbir zaman yaptırımı diye bir söz konusu değildir. Mevzuatlar çerçevesi içersinde çözülmesi gereken problemler vardır, bu problemlerin de çözüleceğine inanıyorum. Ama şunu belirtmek istiyorum; Kardemir’in profesyonel idarecileri siyasetin içersine girmiştir, siyasi olarak ta bunların cevabını alacaktır.” dedi.

“Kardemir mevzuatlara uygun hareket etmedi”

Karabük Belediyesi’nin Kardemir’e kesmiş olduğu cezalar ile ilgili yöneltilen soruya Başkan Vergili “Cezalar kesilmiştir, bunlar normal uygulamalardır. Şu anda Kardemir koskoca projeler yaparken, ellerinde bir projenin olması gerekir, statik değerlerin hepsinin hesaplanması gerekir, inşaat projelerinin olması gerekir. Ben inşaata başladım diye zaten bir durum söz konusu değildir. Ellerinde bu projeler varken dahi Belediyeye müracaat yapmamaktadır ve bu da bir kusurdur. Buna istinaden kesilmiş bir cezadır. Biz Kardemir’e ceza kestik diye hiçbir şekilde icra uygulaması yapmadık. Başka türlü bir uygulama da yapmadık. Bizim böyle bir para tahsilatı beklentimiz de yok önemli olan Kardemir’in mevzuata uyması idi bunlarla ilgili yapılmış bir programdır. Gayet normaldir cezalar kesilebilir. Bütün işletmelere kesiliyor, bunlar tekrardan alınıyor ve belediye meclisinde değerlendiriliyor. Profesyonel bir yönetici kesilen bu cezaları belediye meclis üyelerine göndermeye hak sahibi değildir. Meclis üyesi arkadaşlarımızın kesilen cezalardan haberleri olmaz. Meclise geldiği zamanda ben inanıyorum ki kendi kurumlarını mutlak süratle savunacaklardır. Bizim bu arkadaşları Kardemir’den asıl tercih etmemizin amacı,  Kardemir’in olsun Karabük’ün genel problemleri ile ilgili daha sağlıklı görüş ortaya konulabilmesi için tercih edilmiştir. Şu anda genel müdürlük olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına siz siyaset yapmayacaksınız diyebilir misiniz. Veyahut da AKP İl Genel Meclisi üyesine siz istifa edeceksiniz diye baskı yapmanız söz konusu mu ? Eğer bunlara yapamıyorsanız Milliyetçi Hareket Partisine yapma diye bir hakkınız yoktur. Bu işin peşi profesyonel yöneticilik bittikten sonrada bırakılmayacaktır. Her aşaması safha safha  hukuk yolu ile hesap sorulacak boyutlara taşınacaktır. Bu olay, Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi ve Kardemir arasında bir olaydır. Belediye olayları tamamen farklı bir olaydır.” şeklinde cevap verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.