Kültür ve Turizm Vakfı’ndan anlamlı faaliyet

İstanbullu heykel sanatçıları SafranPark AVM bahçesinde ağaç sempozyumunu gerçekleştirdiler. Sempozyumda Soma’da meydana gelen maden faciasındaki hayatını kaybeden madenciler de unutulmadı.

Kültür ve Turizm Vakfı’ndan anlamlı faaliyet
Yayınlama: 26.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı sadece ilçenin turizm açısından tanınması konusunda değil kültür etkinlikleri açısından da tanınması için faaliyetlerine devam ediyor. SafranPark AVM’nin bahçesinde İstanbul dan gelen heykel sanatçıları ağaç sempozyumu projesi çerçevesinde  ağaçtan heykel yaptılar. Yapılan heykeller Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından sergilenecek.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı 1987 yılında Safranbolu’ya gönül verenler tarafından kurulduğunu belirten yönetim kurulu başkanı Şefik Dizdar “Vakfın amaçları; Safranbolu’nun tarihi yapılarının olanaklar el verdiği ölçüde kısmen de olsa onarımı restorasyonu faaliyetleri ile doğal çevrenin korunması ve düzenlenmesi faaliyetlerinde bulunmak, Örf ve adetleri ile folklorunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı ile kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunmak.  Mevcut Turizm potansiyelini Türk ve Dünya turizminin ilgisine sunmak, Kültür, sanat ve turizm alanında eserler meydana getirilmesini teşvik etmek ve yardımda bulunmak. Bu amaçlar doğrultusunda 4 heykeltıraş arkadaşımız burada 10 gün boyunca eserlerini yaptılar. Hatta günün anlam ve önemine istinaden Çağrı Özbay isimli arkadaşımız Soma’da meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybeden maden şehitleri anısına maden bareti yaptı. Bu eserler Kent tarihi müzesi arkasındaki alanda ziyaretçilerin beğenisine sunulacak” dedi.

İstanbul’dan ağaç sempozyumuna davet edildiğine memnun olduğunu belirten heykeltıraş Çağrı Özbay ise ”Biz heykeltıraşlar olarak böyle bir etkinlikte bulunduğumuz için çok memnunuz. Bir AVM nin bahçesinde gelen kişilerin önünde yapmak ayrı bir duygu. Onlara bu sanatın nasıl yapıldığını göstermiş oluyoruz. Hatta bazı kişiler geliyor heykel sanatı hakkında bizden bilgi alıyorlar. Ben başka bir eser yapacaktım ama Soma da hayatını kaybeden madenci kardeşlerimizin anısına madenci bareti yapmaya karar verdim ve ağaçtan bir baret yaptım. Bu bareti onlara armağan ediyorum” dedi.

Ağaç sempozyumuna katılan sanatçılar ise madende hayatını kaybeden maden şehitlerini rahmetle andıklarını, ailelerine baş sağlığı dilerlerken,  yaptıkları eserleri o madencilerin anısına yaptıklarını sözlerine eklediler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.