Karaarslan, basın mensuplarının Basın Bayramını kutladı

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan 24 Temmuz Türk Basınından sansürün kaldırılmasının 106. yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle basın mensuplarının basın bayramını kutladı.

Karaarslan, basın mensuplarının Basın Bayramını kutladı
Yayınlama: 23.07.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Karaarslan, “106 yıl önce bugün basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki engellerden en önemlisi olan sansürün, bizzat basın çalışanları tarafından kaldırıldığı gündür” dedi.

Her yıl 24 Temmuz’da kutlanan Gazeteciler ve Basın Bayramı ile birlikte bu yıl “Basından Sansürün Kaldırılışının” 106. Yıldönümünü kutladıklarını da belirten Başkan Karaarslan, şunları söyledi: “24 Temmuz 1908 ‘de II. Meşrutiyetin ilan edilmesi ve Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe girmesinin ardından 1876’da çıkarılmış olan ‘Sansür Kararnamesi’ kaldırılmıştı. Bu karar ile 24 Temmuz gününden itibaren gazeteler sansür memurları tarafından incelenmeden çıkarılabilecekti. Gazetecilerin ve basının özgürlüğünü ilan eden ve Ahmet Cevdet ile Mihran Efendiler’in ‘Gazeteler hürdür; Basın özgürdür’ sözleriyle önem atfettikleri bu gün 1946’da Gazeteciler Cemiyeti kurulduğunda Falih Rıfkı Atay’ın önerisi ile “Türk Basınından Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı” olarak ilan edilmişti. 24 Temmuz 1946’dan günümüze ise 24 Temmuz geleneksel ‘Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Karabük’ün kalkınması ve insanların huzur içerisinde yaşaması için yerel basının güçlü olması şart. Yerel basın bulundukları kentin kalkınması, ilerlemesi için yol gösteren en önemli kurumlardan biridir. Bu nedenle özellikle yerel basın güçlü konumda olmalıdır. Yerel basın ilde bulunan kamu kurumları ile odalar, sendikalar, sanayiciler, işadamları, ticaret erbabı ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından da desteklenmelidir. Kentte yapılacak hizmet ve yatırımlara öncülük edecek olan yerel basın, işlevlerini tam manasıyla yapabilmesi için gerekli desteği almalıdır. İşitsel, görsel ve yazılı basın ne kadar güçlü olursa ilin siyaseti, turizmi, sporu, eğitimi de o oranda güçlenir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler Bayramını tebrik eder, sağlıklı, başarı dolu nice yıllar dilerim.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.