Kahveci: “Havaalanı yapılı için çalışmalarımız sürüyor”

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük’e yapılması düşünülen havaalanı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Kahveci: “Havaalanı yapılı için çalışmalarımız sürüyor”
Yayınlama: 22.08.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Partisinin Karabük İl Başkanlığında İl Başkanı Timurçin Saylar ile birlikte gazetecilere açıklamalarda bulunan Milletvekili Osman Kahveci, “Karabük’te biliyorsunuz üniversitemizin Havacılık Yüksek Okulu kurulmasının paralelinde bunun önemli unsurlarından bir tanesi de havaalanları yani hem eğitim görülmesinde hem de Karabük’ün küçük çapta ihtiyaçlarının görülmesi anlamında önemli bir tesisi Karabük’e kazandırmak” dedi.

Bu çerçevede Karabük Üniversite’sinin bir öncülük yaptığını belirten Kahveci, “Yüksek okulu kurma paralelinde havaalanı için uygun bir yer arayışına girildi. Bunu kamuoyu biliyor, bizim de yakinen takibimizdeydi. En uygun yerinde hemen üniversitenin üstünde bir alanda olduğu çünkü ilgili Bakanlığın uzmanları mahalline geldiler ve orada küçük çapta da olsa bir havaalanı kurulabileceğine karar verdiler. Biliyorsunuz havaalanlarına yer bulunması oldukça sıkıntılı. Rüzgar olacak, uçuş mesafesinin önü açılacak. Bulunan bu yerde de küçük uçakların ufak pist ile burada iniş kalkış yapabilecekleri ve öncelikle de ambulans uçakların, yangın uçaklarının kalkabileceği bir yer tespiti yapıldı. Bu aslında çok önemli bir tespittir. Bu tespit çok önemlidir. Karabük’e havaalanı kurulabilir anlamındadır. Uygun yeri de tespit ettiler. İkinci aşama ise bu yerler kimlere ait ve bu yerler tahsis edilebilir mi? Bunların tespiti de yapıldı. Yerlerin birçoğu KARDEMİR’e ait durumdadır. Bir kısmının da orman olduğu tespit edildi ve bu yerlerin tahsisi ile ilgili işlemler başlatıldı. Şuanda da işlemlerin bir kısmı sonuçlandı. Bir kısmı da olumlu bir şekilde ilerliyor. İkinci bir süreç başlatıldı. Başlangıçta havaalanı ile ilgili talep üniversitenin talebiydi. Böyle bir havaalanı ilgili Ulaştırma Bakanlığı alt yapılar ile ilgili bizlere izin verirse ve teknik destek de verirse, üniversite fırsatları ile bu havaalanı yapılabilir şeklindeki üniversitemizin ilk müracaatı bu çerçevede oldu. Bu müracaata Ulaştırma Bakanlığı sıcak baktı. Sonuçta Ulaştırma Bakanlığı ve Üniversite bir yol haritası çizdi. Daha sonra şöyle bir fikir ortaya çıktı. Ulaştırma Bakanlığı bu havaalanın yapımını da üstlenebilir mi? Yani şuanda konuştuğumuz konu havaalanının yapılmayacağı konusu değil. Şuanda biz bunu Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırım programına aldırarak, Ulaştırma Bakanlığı’na mı yaptırtabiliriz ki, bizim ve üniversitemizin birinci yol haritası budur. Veya Bakanlık bu işi yatırım programına alamazsa üniversiteye bu işi kendi imkanları ile nasıl yapabiliriz, üniversiteye finans desteğini nasıl bulabiliriz. Eğer bu iş üniversite de kalırsa yerel kurumların desteğini nasıl alabiliriz konusunda bugüne kadar yapılan yazışmaların bir çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda gerekirse Ulaştırma Bakanımız ile görüşmek için çalışacağız. Eğer Ulaştırma Bakanlığı tarafında bir şey yapılamazsa, Üniversitemize yerel kurumlar ile işbirliği içerisinde nasıl bir çalışma yapabiliriz şeklinde iki tane yol haritamız mevcut. Şunu da unutmayın bu yol haritamız içerisinde Karabük’e havaalanı kurulmayacak diye bir şey yoktur” dedi.

AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ise, Karabük’e havaalanın gerekli olduğunu ve ilk ihtiyaç olduğunu her zaman söylediklerini de belirterek, “ Şehrimizin büyüdüğünü her bir uçtan geliştiğini her seferinde dile getiriyoruz. Baktığımız da Üniversitemiz büyüyor, Karabükspor’umuz gelişiyor. Karabükspor olunca bakıyoruz, Süper Ligdesin. Böyle olunca da havaalanı şart. Bizde bu anlamda hızlı bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Bu işlemi de çözeceğimize inanıyorum. Bunun içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.