Çavuş Üzümünü Yaşatmak İçin Kolonyasını Yaptılar

Kolonyalara yerli turistler kadar yabancı turistler de yoğun ilgi gösteriyor

Çavuş Üzümünü Yaşatmak İçin Kolonyasını Yaptılar
Yayınlama: 17.08.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük’ün tarihi ve turistlik ilçesi Safranbolu yöresine özgü olan ve yok olmak üzere olan Çavuş üzümünün kolonyası da yapıldı. Çavuş üzümüne yerli turistler kadar yabancı turistler de ilgi gösteriyorlar.

Safranbolu’da yaptığı Safranlı kolonya ve sabun ile Safran bitkisinin değişik alanlarda kullanan Hüsnü Özdemir şimdide sadece Safranbolu yöresinde yetişen Safranbolu Çavuş üzümünün adını duyurmak için Çavuş üzümü kolonyası yaptı.

Amacının ilçesini daha iyi tanıtmak olduğunu belirten Özdemir, “İlk olarak Safranlı kolonya ve sabun yaptım. Bu ürünler sayesinde Safranbolu ilçesinin tanıtımına katkıda bulundum. Böylece Safran’ın sadece gıda sektöründe değil diğer sektörlerinde de kullanıldığını gösterdim. Şimdi yeni ürün yaptık. Çavuş üzümümüz özellikle ince kabuğu, sulu ve aroması ile araman, sevilen bir üzüm çeşididir. Yöremize has bu üzüm çeşidimizi daha iyi tanıtmak amacı ile onun kolonyasını yaptık. Yerli turistler kadar ilçemize gelen yabancı turistler de yoğun ilgi gösteriyorlar. Hoş kokusu serinletici özelliği ile bu sıcak günlerde aranan bir kolonya çeşidi” dedi.

Çavuş üzümü kolonyasını deneyen Taylandlı turistler ise bir çok çiçeğin kolonyası olduğunu bildiklerini ama ilk defa bir Çavuş üzüm kolonyası denediklerini ve kokusunun çok hoşlarına gittiğini söylediler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.