Başkan Dursun “Biz Ovacık’a sahip çıkacağız.”

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Parti’sinden Ovacık Belediye Başkanı seçilen Mustafa Dursun, Karabük Öğretmen Evi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Dursun “Biz Ovacık’a sahip çıkacağız.”
Yayınlama: 23.08.2014
Düzenleme: 15.06.2020
2
A+
A-

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Dursun, Ovacık’ın yıllardır sahipsiz kaldığını ifade ederek “Biz Ovacık’a sahip çıkacağız. Sorunları görüp belirledik. İstek ve taleplerimizi listeledik. Gidip isteyeceğiz. Vermezlerse, istedik vermediler diyeceğiz” dedi.

Ovacık Belediye Başkanı seçildikten sonra ilk defa basın toplantısı düzenleyen Mustafa Dursun, Ovacık’ın gelişmesi için her türlü çalışmayı yapacaklarını ve beş yıl sonunda da çok değişik bir Ovacık’ın olacağını söyledi.

Basın toplantısının başında, Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu’na başarılar dileyen Dursun, daha sonra Ovacık’ın eksiklikleri ve yapacağı projelerle ilgili bilgiler aktardı.

Ovacık Belediyesi’nin itfaiye aracına ihtiyaç duyduğunu, hemen akabinde bir çöp toplama aracının alınacağını, bu konuda gerekli yazışmaları yaptığını belirten Başkan Dursun, Ovacık’ın en büyük sorunlarından olan su sorunun çözümü noktasında ise önemli adım atıldığını ve sorunun çözüldüğünü söyledi. Başkan Mustafa Dursun, sudaki kirecin arıtılması ve suyun daha içilebilir olması için suyun giriş ve çıkışına arıtıcı cihazlar takıldığını ve artık Ovacık Halkının sağlıklı bir şekilde çeşmeden su içtiğini söyledi.

Ovacık Belediyesi olarak ilklere imza attıklarını ve bu yıl 30 Ramazan halkla birlikte iftar açıldığını belirten Başkan Dursun, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ise ilk kez Ovacık’ta Belediye olarak sünnet şöleni yapacaklarını söyledi.

Yeni projeler için ekip olarak hazır olduklarını, Ovacık’ı cennet bir ilçe yapacaklarını kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Dursun “Ovacık’ın nüfusu köyleri ile birlikte 2000’li yıllarda 10 bin civarındaydı. Bugün ise 4 bin civarında. Burada askeriye gitmiş, ziraatın bir kısmı gitmiş, hiçbir yatırım almadığı için sürekli göç vermiş. Ovacık yetim evlat muamelesi görmüş. Tabi biz bunları mazeret yapmıyoruz. Daha iyiyi yapmak için geldik, yapacağız da. Zaman zaman soruyorum Ovacık niye böyle. Doğası güzel, yatırımcıya müsait, ama neden ihmal edildi diyorum. Bir şeyler yapılabilirdi ama hiçbir şey yapılmamış. Ne istediğimizi biliyoruz. Ne istediğinizi bilirseniz, hedefi de iyi belirlerseniz başarıya ulaşırsınız. Ovacık’ta 12 yıldır Ak Parti vardı. Ama sonuç değişen bir şey yok. Meclis Eski Başkanımız, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekilimiz hafta sonları  Ovacık’a geliyor. Kendisine sorunları iletiyorum. Ovacık’ta değişim ve dönüşüm için eğitimden sağlığa her alanda yatırıma yani istihdama ihtiyaç var. Yüksek Okul konusu gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekilimiz Sayın Şahin’le görüştüm, ama somut bir cevap alamadık. Karabük Üniversitesi Rektörü ile görüştük. Rektörümüz bize net bir şeyle gel dedi. Net demek yer demek. Ovacık’ta yer sorunu yok. Yer derlerse vermeye, tahsisi hazırız. Yer konusu mazeret olmamalı. Ovacık’ta araziden bol bir şey yok.” dedi

Ovacık Spor Kompleksinin, Beden Eğitimi Yüksek Okulu olmasına ilişkin soruyu ise Başkan Dursun “Bu konuda iş siyasete düşüyor. Siyaset gereğini yapar, bizde destek veririz” diye cevapladı.

Ovacık’ın yıllardır sahipsiz bırakıldığını belirten Başkan Dursun “Biz Ovacık’a sahip çıkacağız. Sorunları görüp, belirledik, İstek ve taleplerimizi listeledik. Gidip isteyeceğiz. Vermezlerse istedik vermediler diyeceğiz.” dedi

İtfaiye ve çöp arabası konusunda Genel Kurmay’a ve Orman Müdürlüğüne yazı yazdıklarını belirten Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Dursun “Devletimiz güçlü, hükümet güçlü. Bir ilçeye İtfaiye aracı alamayacak kadar aciz değil. Burası Tunceli Ovacık değil. Bazen acaba Tunceli Ovacık’la karıştırılıyor mu diye düşünüyorum. Doğu ve Güneydoğu’daki en ücra köye, üç haneli bir köye bile hizmet gidiyorsa, buraya haydi haydi gelmeli.” dedi

İlçedeki sağlık sorunu ile ilgili bur soruya Başkan Dursun, İlçede 40 yıllık bir Sağlık Ocağı bulunduğunu ve bunun yetersiz olduğunu belirterek “40 yılık bir sağlık ocağımız var her yeri dökülüyor. Sürekli tadilat yapılıyor. Şimdiye kadar tadilata harcanan para ile daha modern, halkın daha sağlıklı huzurlu bir şekilde sağlık hizmeti alacağı Sağlık Ocağı yapılabilirdi. Yine Eczane bir tane var. Oda ilerleyen süreçte askere gideceği için şimdiden araştırma içindeyiz.” dedi

 “Ovacık’ın nüfusu 4 bin ama kayıtlı nüfus 64 bin ve bu nüfusun önemli bir kesimi, önemli makamlarda, bunlardan destek almayı düşünüyor musunuz” şeklindeki soruya Başkan Dursun “Evet doğru; gerçek nüfus ile kayıtlı nüfus arasında fark var. Ama Ovacık buna rağmen göz ardı edilmiş. Benim çocukluğumdaki Ovacık ile şimdiki Ovacık arasında dağlar kadar fark var. Ovacık nüfusuna kayıtlı, Ovacıklı herkesi Ovacık’a sahip çıkmalı. Ovacık’ın dünü ile bugünü kıyasladığınızda tam bir içi boşaltılmış ilçe var. Tüm bunlara rağmen insanlar neden sus pus anlamış değilim. Baskın bir siyaset var. Bu Türkiye’nin her noktasında böyledir. İnsanlar sindirilmiş. Bürokrasi ve basının üzerinde siyasi baskı var. Sivil Toplum Kuruluşlarında da böyle” diye cevap verdi.

30 Mart yerel seçimlerinde Ovacık’ın kendisine sahip çıktığını, Başkan yaptığını belirten Dursun, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Ovacık Halkının Şahin’e sahip çıktığını söyledi.   

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.