Aziz Mahmud Hüdayi Camii Yeniden Restore Edildi

Safranbolulu İşadamı Cengiz Ünal, Üsküdar’da bulunan Aziz Mahmut Hüdayi Camii’nin 29 yıl sonra aslına uygun olarak restorasyonunu yaptıklarını söyledi.

Aziz Mahmud Hüdayi Camii Yeniden Restore Edildi
Yayınlama: 30.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
7
A+
A-

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açılışı yapılan Aziz Mahmut Hüdayi Cami ve Külliyesinin restorasyonu Safranbolulu İşadamı Cengiz Ünal tarafından gerçekleştirildi.

İşadamı Cengiz Ünal, Ünal Mühendislik olarak 2009 yılından buyana İstanbul’da çeşitli restorasyon faaliyetlerinde bulunduklarını ancak en son yaptıkları Aziz Mahmut Hüdayi Camii ve Külliyenin restorasyonun kendileri açısından çok manevi olduğunu söyledi.

Başta Aziz Mahmut Hüdayi Külliyesi olmak üzere Üsküdar’da birçok bölgede restorasyon çalışmaları yaptıklarını da anlatan Ünal, “Üsküdar’daki Külliyesi bizim için ayrı bir önem arz ediyordu. Çünkü burası 1975 yılında yani 29 yıl önce restorasyonu yapılmış. Mahmut Hüdayi Hazretlerinin külliyesinin gerek mimarisi, gerekse çatı, hüngar mahveri, Fatma Sultan Türbesi’nin elektronik ve mekanik olarak çok kapsamlı bir restorasyondan geçirildi. Firma olarak yaklaşık 1.5 yıl gibi bir sürede bu restorasyonu tamamladık. Manevi bir ruhla bu işi yaptık. Desteklerini esirgemeyen Aziz Mahmut Hüdayi Vakfına, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, İstanbul 2. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Külliye destek veren Üsküdar Belediyesi ne çok teşekkür ediyoruz. Hüdayi Külliyesinde yapılan kalem ve ahşap işleri tamamen elden geçti. Kıymetli eserlerin hepsi elden geçerek adeta külliye yeniden gün yüzene çıkarılmış oldu” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.