Aile olayda 112 hakkında suç duyurusunda bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde evlerinde ölü olarak bulunan anne ve kızın ölümün ardından aile yakınları 112 hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Aile olayda 112 hakkında suç duyurusunda bulundu
Yayınlama: 14.02.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Safranbolu Barış Mahallesi Tepe Sokak’taki evlerinde ölü bulunan Ayşe Yıldız (48) ve kızı Yasemin Yıldız’ın (24) defnedilmesi sonrası dayı Mustafa Dönmez, yeğeninin saat 11.27’de cep telefonu ile 112’yi aradığını belirlemesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ayşe Yıldız’ın kardeşi Mustafa Dönmez, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ablam ve yeğenimin defin işlemi yaptıktan sonra evde yeğenimin cep telefonuna bakıyordum. Telefona baktığımda olay günü sabah saat 11:27’de 112 servisini aramış. Onlarla görüşüp görüşme yaptığını bilmiyorum. Bir daha arama olmuş sanırım onda konuşma olmamış. Ondan sonra da 112 geri dönüş yapmış. O anki zehirlenmede sanırım şuurunu kaybettiğinden konuşamadı diye düşünüyorum. Normalde 112’nin bu tip çağrıları dikkate alması gerekiyor. Acımız çok büyük. Yasemin ve ablamın ölümünden dolayı 112’yi sorumlu tutuyoruz ve bunla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulunduk ve savcılık telefona el koyarak soruşturma başlattı” dedi.

            Dönmez, Karabük’te ülkede bir daha böyle bir olayların yaşanmaması temennisinde de bulunarak, “Bizim acımız büyük ve iki canı toprağa verdik. Onun için bunun tarafsız bir şekilde araştırılarak olayda görevlilerin ihmali olup olmadığının tespit edilmesini talep ediyoruz. Şayet bize bu şekilde telefonlar her gün geliyor diyerek örtbas yaparlarsa da yazıklar olsun diyorum. Keskinlikle 112’nin burada bir ihmali olduğunu düşünüyoruz. Sağlıkta bu kadar ilerleme varken, GPRS sistemi ile bunu tespit edebilirlerdi” diye konuştu.

Mustafa Dönmez, ablası ve yeğenin cesedinin 16.30 sıralarında bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Ablam ve yeğenimi tesadüfen eve gelen diğer yeğenim buluyor. Eve geldiğinde kapıyı kimse açmayınca camdan bakınca içerde televizyon açık. Hemen eniştemin işyerine gidip yedek anahtarı alıp eve giriyor. Ablam koltuğun üzerinde yeğenim ise kapının yanındaymış. Dışarıya çıkmaya çalışmış ama gücü yetmemiş.

Karabük Sağlık Müdür Vekili Ali Burak Yücel, konu ile ilgili olarak, kendilerine emniyetten yazılı bir başvurunun geldiğini söyleyerek, “Bizden olayın yaşandığı güne dair bir resmi yazı geldi. O yazıya istianeden bizde o günkü kayıtları çıkarıp gönderdik. Yasa çerçevesinde bizde üzerimize ne düşüyorsa gereğini yapacağız. Adli bir tahkikat var bu tahkikat sonucu eğer bir ihmal söz konusu ise bunun gereğini mutlaka yapacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.