Yargının ağır topları Karabük’te buluştu!

Yargıda Birlik Platformu (YBP) tarafından değişik illerde yapılan toplantının sonuncusu Karabük’te yapıldı.

Yargının ağır topları Karabük’te buluştu!
Yayınlama: 14.06.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Yargıda Birlik Platformu toplantısı Karabük’te yapıldı.

Karabük’te yapılan Yargıda Birlik Platformu İstişare toplantısına Düzce, Bolu, Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Çankırı ve Ankara Adliyelerinde görevli Hakim ve Savcıların yanı sıra Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı, HSYK Baş Müfettişi Mehmet Yılmaz, Ankara Hakimi Hayri Keskin, Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanı Cafer Ergen’de konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda ilk söz alan Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan, toplantının yargının Birliğine, mesleğin sorunlarının çözümüne, toplumun yargıya olan bakışına olumlu katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Toplantıya ilişkin diğer görüşlerini ilerleyen dakikalarda belirteceğini dile getirerek kürsüden ayrılan Cumhuriyet Başsavcısı Arslan’ın ardından, söz alan  HSYK Baş Müfettişi Mehmet Yılmaz, toplantının amacı, hakkında bilgi verdi. Yılmaz, nasıl bir HSYK beklentisi içindeyiz, HSYK nasıl olmalı toplantıda bu konuların masaya yatırılacağını söyledi.

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından istişareye geçildi.

İlk söz alan HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı, 2010 yılında yapılan             Anayasa Değişikliği ile yargının hızla gün kaybettiğini belirterek “2010 Anayasa değişikliğinden itibaren yargı hızla güven kaybetmiş, yargı camiası mesleki geleceği konusunda ümitsizliğe düşmüştür. Bu süreçte, yargının bağımsız ve tarafsızlığının sağlanması, yargıya olan güvenin temin edilmesi noktasında HSYK’nın üstüne düşeni yerine getirdiği söylenemez. Fedakar meslektaşlarımızı kaderine terk etmek olmazdı. Vicdan ve cesaret cevherini taşıyan kimse böyle bir şeye müsaade edemezdi.Bizde sesinize ses verdik, el ele verdik huzurlarınıza geldik. Biz yargıda birlik platformu olarak; Yargının üzerinde ki kara perdeleri kaldırmak, sönmüş, küllenmiş adalet ateşinden kalan son kıvılcımı tutuşturmak üzere bir araya geldik. Unuttuklarımızı hatırlamak için bir araya geldik. Neydi bu bilip de hatırlayamadıklarımız? Hoşgörü, dostluk, dayanışma, güler yüzlülük, selamlaşma, tevazu ve ahde vefa. Yargıda birlik platformu olarak kısa vadede amacımız; Demokratik, şeffaf, tarafsız, liyakat ve fırsat eşitliğini esas alan bir HSYK’nın teşekkülünü sağlamaktır. Diğer amacımız da özlük haklarımızda iyileştirme yapılması ve sicil affı çıkarılması için lobi faaliyeti yürütmektir. Her şeyimiz aşikar, gizlimiz saklımız yoktur. Platformumuz geçici değil kalıcı, bölücü değil birleştirici, tüm yargı mensuplarını kapsayan, herkesin hak ve hukukunu koruyacak bir yapıdır” dedi

 Daha sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.