Vatan Hastanesi Çalışanlarına Destek Artıyor

Karabük’te Vatan Hastanesi çalışanları 7 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Vatan Hastanesi Çalışanlarına Destek Artıyor
Yayınlama: 18.02.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Yaklaşık 7 aydır maaşlarını alamayan Karabük Vatan Hastanesi çalışanlarına destek giderek artıyor. Bir süre önce başlattıkları eylemler ile kamuoyu desteğini arkalarına almaya çalışan hastane çalışanlarına destek giderek artıyor.

Vatan Hastanesi çalışanları hastane binası önünde “Biliyor musunuz? 7 aydır açız. Emeğimizin karşılığını istiyoruz” pankartı altında toplanarak geniş katılımlı bir eylem yaptılar.  Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, CHP, SP ve DSP Belediye Başkan Adayları, KARDEMİR işçileri ile sendika temsilcilerinin de verdiği eylemde işçiler “Alın teri gözyaşına döndü”, “İşimizi geri istiyoruz”, “İşveren hakkımızı ver”, “İşçi hakkıyla saltanat olmaz” pankartları açarak haklarını istediler.

Hastane önünde toplanan grup adına açıklama yapan İrem Saraç, 7 aydır hastane çalışanları olarak maaş alamadıklarını ve buna rağmen hiçbir menfaat göstermeksizin buradan ayrılmadıklarını söyledi. Saraç, “Aralık ayında, Vali İzzettin Küçük ve Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin desteği ile hastane yöneticileri görüşülmüş, Aralık ayı sonuna kadar hastanenin düzeleceği yönetim tarafından bize bildirilmiştir. Buna rağmen hiçbir iyileştirme olmadığı gibi, iyi niyetimiz ve çalışma şevkimiz sömürülmeye devam edildi. Burada toplanmamızın tek amacı sadece bizlerin hakları alınması için değil, ilimizde özel hastane hizmeti tekele düştüğünde hizmet alım kalitesi olumsuz yönde etkilenecek. Sadece bizler değil hepimiz mağdur olacağız. Burası ateşi üzerinde ekmeği alın terinde olan bir şehir. Nasıl gece gündüz demeden bacası tüten bir fabrikamız varsa, burası da gece gündüz çalışan bacasız bir fabrika. Bu ateşi söndürmeyelim” dedi.

Konuşmanın ardından hastane için hazırlanan bir slayt izlenirken, hastane çalışanları gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra hastane çalışanları, hastanenin kapanmaması ve emekleri karşılığında alamadıkları maaşları için dilek balonları uçurdu.

BELEDİYE BAŞKANINDAN TAM DESTEK

Eyleme destek veren Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, en az mağduriyetle atlatılması için ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını söyleyerek, “İki aşamada bu olayı takip etmeliyiz. Birincisi hukuksal alanda diğeri ise, işverene bazı yaptırımların yaptırılması. Geçen haftaki görüşmeme göre, hastane sahipleri bana Pazartesi gününe kadar bu işi çözmezsem gerekli işlemleri yapacağım dedi. Bana kendilerinden gelen son cevap ise, çalışanların bir aylık idari izinli sayılmaları ve hesapların bir ay sonra kesilmek üzere yarın İŞKUR’a başvuracaklar. Yarın bu olayı tekrardan takip edeceğiz ve bunu başarırsak geçmişe dayalı haklarınızı koruyarak en azından en kötü bir iki sonra işsizlik maaşlarınızı almanızı sağlamaya çalışacağız. Diğer aşamada ise Baro ile görüşerek, hukuksal destek alarak geçmiş haklarınızı korumak için mücadeleye gireceğiz. Ben sizin en az zararla bu olayı atlatmanız için elimden geldiğince yanınızda olacağım” dedi.

ÇALIŞANLARA BİR DESTEK DE S.E.S’DEN GELDİ

Düzenlenen eylemin ardından KESK Şube Başkanları, TTB Başkanı ile birlikte Vatan Hastanesi çalışanlarıyla bir toplantı yaptılar.

Toplantıda bir konuşma yapan SES Şube Başkanı Ersin Tetik çalışanların acılarını ve sıkıntılarını yüreklerinde hissettiklerini belirterek, yapılan bu haklı mücadelenin örgütlü bir şekilde ulusal boyuta taşındığında daha başarılı olunacağını belirtti. Bir sendikanın temsilcisi ve avukatlarının, Vatan Hastanesi çalışanlarını aydınlatmak ve girişimlerde bulunmak üzere Karabük’e geleceğini ifade eden Tetik, çalışanların sonuna kadar yanlarında olacaklarını belirtti. Yapılan açıklamanın ardından Vatan Hastanesi çalışanları KESK ve TTB heyetini alkışlarla uğurladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.