“Türkiye’deki Gençlerin İstihdamı”

Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, Türkiye’de işsizliğin yüzde 9.7 olduğunu söyleyerek, “Biz her yıl iş gücüne katılan ilave 850 bin kişiye iş bulmak zorundayız” dedi.

“Türkiye’deki Gençlerin İstihdamı”
Yayınlama: 11.04.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü’nün organizasyonluğunda Türkiye İş Kurumu(İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı’nın katılımlarıyla “Türkiye’deki Gençlerin İstihdamı” konulu söyleşisi düzenlendi.

KBÜ Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye, Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kadı, Ovacık Kaymakamı Bahattin Çelik, KOSGEB Karabük Hizmet Merkezi Müdürü Bahadır Gevher, Karabük Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Coşkun Güven, Üniversite Dekanları, Akademik ve İdari Personeli ile İŞKUR Genel Müdürlüğü Çalışanları ile öğrenciler katıldı.

1946 yılında kurulan İŞKUR’un 2002 yılında Türkiye İş Kurumu’na dönüştüğünü anlatan Yazıcı, “2008 yılında çok ciddi dönüşümler yaşamış ve bugün 2013 yılında yaklaşık 8 bin 500 kişilik bir kadro ile Türkiye Cumhuriyeti’nde kamu istihdamı kurumu olarak faaliyet sürdüren bir kurumuz. . Alanımız iş gücü, yani insandır. İnsana daha onurlu ve daha yaşanabilir bir hayat sunmak temel amaçlarımız arasındadır. Dünyanın ekonomik gelişimi ve mali sistemin dünyada yaygınlaşmasına baktığımız zaman, dünyada çeşitli kriz dönemleri olmuştur ve ülkeler bir şekilde bu krizlerden etkilenmişlerdir. Dünyada işsizlik oranlarına baktığımız zaman ise Türkiye’de yüzde 9.7’lik bir işsizlik oranı bulunmaktadır. Aslında bu oranın diğer ülkelerin işsizlik oranlarına bakıldığı zaman çok da başarısız bir sonuç olmadığını söyleyebiliriz. Biz her yıl iş gücüne katılan ilave 850 bin kişiye iş bulmak zorundayız. Mevcut işsizlerimiz var zaten, iş gücüne katılan bu 850 bin kişi ile stoktaki kişilere de bir işe yerleştirmemiz gerekiyor ki işsizlik rakamlarını aşağı çekebilelim. Eğer istikrar varsa, ekonomide bir kırılganlık söz konusu değilse işsizlikle mücadele etmek ekonomik disiplinleri ve ekonomik planları hayata geçirmek çok daha kolay oluyor. İŞKUR bu teşviklerin aktarılmasında önemli bir araç olarak bugün iş gücü piyasasında faaliyet gösteriyor ve bizler bugün geleceğinizi çizmenizde sizlere profesyonel danışmanlarla yardım etmek istiyoruz” dedi.

Genel Müdür Nusret Yazıcı söyleşide ayrıca İŞKUR’un işleyişi ve çalışmaları ile ilgili de detaylı bilgiler verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.