SOYLU “Eğitimde fırsat eşitliği ortadan kaldırılmıştır”

Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Cevat Soylu, 2013-2014 eğitim-öğretim dönemini değerlendirerek, öğrencilere ve öğretmenlere huzurlu bir tatil temennisinde bulundu.

SOYLU “Eğitimde fırsat eşitliği ortadan kaldırılmıştır”
Yayınlama: 14.06.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Cevat Soylu yaptığı açıklamada Türkiye genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 800 bini aşan eğitim çalışanıyla acil çözüm bekleyen birçok sorunuyla birlikte 2013-2014 eğitim-öğretim yılının sonuna geldiklerini belirtti.

Karabük özelinde 38 bin öğrenci ve yaklaşık 4 bin çalışanıyla bir eğitim-öğretim yılının daha sonuna geldiklerini kaydeden Soylu, “Yıllardır biriken sorunlar başarılı sonuçlar bahanesiyle göz ardı edilmiştir. 4+4+4 Eğitim sisteminin dayatılması sonrasında olumsuzlar artarak devam etmektedir. Kamusal eğitimin zayıflatılması, özelleştirilerek tamamen paralı hale getirilmek istenmesi, cinsiyet, etnik kimlik ve mezhep ayrımcılığı uygulamaları, atanamayan öğretmenlerin sorunları, idari kadrolarda yoğun siyasi yapılaşma, üniversitelerde yaşanan akademik ve idari sorunlar artarak devam etmiş, kalıcı çözümler üretilmediği gibi yeni sorunlar eklenmiştir. Yaklaşık 32 bin öğrencisi ve çalışanıyla Karabük Üniversitesi Karabük’ü bir öğrenci kenti haline getirmiştir. Alt yapısı yapılmadan, plansız ve programsız yürütülen çalışmalar beraberinde birçok sorunu da getirmiştir. Öğrencilerin ulaşım, yüksek kira, yurt ve pansiyon ücretleri, sosyal aktiviteler eksikliği sorunları yanı sıra etnik farklılıklarından dolayı fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan öğrencilere yapılan haksız uygulamalar artarak devam etmiş, bu duruma üniversite yönetimi sessiz kalarak taraflı olduğunu ortaya koymuştur. Karabük özelinde siyasi rant elde edebilmek için okullar üzerinde oyunlar oynamaya kalkanlar, 75. Yıl Anadolu Lisesi öğrenci, veli ve çalışanlarının haklı tepkileri sonucunda geri adım atmak zorunda kalmışlar, başarılı bir eğitim yuvasının imam-hatipleştirilmesi engellenmiştir. İhtiyaç bahane edilerek okulların dönüştürülmesi 4+4+4 eğitim sisteminin gerici ve yozlaştırıcı yansımasının sonucudur. İki yıldır sınıflarda uygulanan seçmeli dersler çeşitli okullarda, okul idarecileri tarafından adeta “zorunlu seçmeli” dersler haline dönüştürülmüştür. Bazı okullarda öğrencilerin ya da velilerin ellerine hazır listeler verilerek öğrenciler içlerinde din temelli derslerin de bulunduğu dersleri seçmeye zorlanmıştır. TEOG, yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi adı altında dayatılan sınav maratonu uygulaması ile haksızlıkların önü açılmıştır. Taban puan uygulamasının kaldırılmasıyla öğrencilerin tercihlerine sınırlama getirilmiş, sınavdan düşük puan öğrencilere en yakın İmam-Hatip liselerine kayıt yaptırma zorunluluğu dayatılmıştır. Böylelikle eğitimde fırsat eşitliği ortadan kaldırılmıştır

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.