“Sinyalizasyon yapılıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek”

9 Nisan Çarşamba günü saat 18.00 civarında sinyalizasyon sisteminin bulunmadığı Karabük-Kastamonu yolu 100.Yıl kavşağında yaya olarak karşıdan karşıya geçmek isterken bir aracın çarpmasıyla hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ersin Sönmez’in acısı unutulmadı.

“Sinyalizasyon yapılıncaya kadar eylemlerimiz devam edecek”
Yayınlama: 17.04.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

HABER: Merve AÇIKGÖZ – KARABÜK

Kazanın ardından ertesi günü olay yerinde toplanan Ersin Sönmez’in arkadaşları, bu kadar yoğun öğrenci geçişinin bulunduğu kavşağa sinyalizasyon sistemi yapılması istenmişler ve olayı düzenledikleri eylemde yolu kısa süreli trafiğe kapatarak, açtıkları pankartlarla protesto etmişler ve bir basın açıklamışı yapmışlardı.

Yapılan eylem sonrası topladıkları imzaları yetkili mercilere ulaştıran gençler, sinyalizasyon sistemi yapılıncaya kadar, arkadaşlarını kaybettikleri Çarşamba gününde her hafta saat 18.00’da kavşakta tekrar toplanacaklarını belirtmişlerdi.

– KAZA SONRASI İLK AÇIKLAMA VALİLİKTEN GELDİ –

Valilikten yapılan açıklamada, Karabük-Kastamonu karayolu 100. Yıl Mahallesi kavşağında meydana gelen trafik kazasında bir üniversite öğrencisinin hayatını kaybettiği hatırlatılarak, “Kazanın meydana geldiği güzergah her ne kadar şehirlerarası yol olsa da üniversiteye yakınlığı sebebiyle yaya trafiğinin de yoğun olduğu bir bölgede bulunmaktadır. Bu sebeple, yol ile ilgili sorumluluk ve tasarruf her ne kadar Karayolları Bölge Müdürlüğünde olsa da Valiliğimiz konuyu yakından takip etmektedir. Karayolları ile yapılan yazışmalar neticesinde bu yol üzerine sinyalizasyon yapılması işi yatırım planına alınmış, ihalesi yapılmış olmasına rağmen ihaleye yapılan itiraz neticesinde süreç sonuçlandırılamamıştır. İtirazla ilgili yasal süreç devam etmekte olup, en kısa zamanda bahse konu yol üzerinde sinyalizasyon işi yapılarak faaliyete geçecektir” denildi.

– ÖĞRENCİLER EYLEME DEVAM ETTİ –

Sinyalizasyon yapılıncaya kadar eylemlerini sürdürme kararlılığında olan üniversite öğrencileri, yine Çarşamba günü saat:18.00’da kaza yerinde toplandılar. Düzenlenen eyleme, daha önce destek vereceğinin sözünü veren öğrencilerden sadece 3 tanesi katıldı.

– “ERSİN SÖNMEZ’İN YERİNDE BİZ DE OLABİLİRDİK!” –

Polislerin kendilerinden daha fazla olduğunu gören öğrenciler arkadaşlarının vefasızlığına üzüldüklerini dile getirerek. “Burada tekrar toplanmaları verdikleri sözü tutmaları için birimizin daha hayatını kaybetmesi mi gerekiyor. Biz Karabük Üniversiteli öğrenciler olarak bu şekilde davrandığımızda hiç kimse bizi ciddiye alıp isteklerimizi yerine getirmez. Polis memurlarına, eyleme katılmayan arkadaşlarımızdan daha duyarlı oldukları için teşekkür ediyoruz.” dediler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.