Safranbolu’da Tarihi Evler Doğalgaz İle Isınacak

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Safranbolu tarihi çarşı kısmında bulunan konak ve evlerin doğalgaz ile ısınacağını söyledi.

Safranbolu’da Tarihi Evler Doğalgaz İle Isınacak
Yayınlama: 10.07.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Safranbolu’nun tarihi çarşı kısmında bulunan konak ve evler doğalgaz ile ısınacak.

Başkan Aksoy, Safranbolu’nun yeni yerleşim bölgesinin doğalgaz ihtiyacının yüzde 88- 90’ı karşılandığını belirterek, “ Bu sene tarihi çarşı bölgesinde çalışma başlatıyoruz. Koruma kuruluna KARGAZ’ın sunduğu proje desteklendi ve kabul gördü. Musalla bölgesinden itibaren mahalleler kazılmaya başlandı. Turizm merkezi nedeniyle kazı çalışmaların tam merkezlere inmesine müsaade etmiyoruz şuan. Biraz yavaştan almasını istiyoruz. Eylül ya da Ekim ayında çarşı bölgesinin her tarafını kazıp doğalgaza kavuşturmuş olacağız” dedi.

Tarihi kentin doğalgaza kavuşturulmasının kente iki açıdan büyük avantaj sağlayacağını da kaydeden Belediye Başkanı Necdet Aksoy, “Kömür kazanları hakikaten tescilli ve konak oteller için yangın tehditlerinden biri, diğeri ise maalesef yaz kış çarşıda hava kirliliğine neden oluyordu. Doğalgazla birlikte bu ortadan kalkmış olacak. Maddi açıdan da esnafa kolaylık sağlayacak. Rekabet gücü artacak. Bunları yaptığımızda bu sene sonuna kadar doğalgazı tamamladığımızda çarşı hem temiz havaya, hem ucuz yakıta, hem de daha güvenlikli ısınma sistemine kavuşacak” dedi.

Başkan Aksoy, ayrıca, Hasan dede türbesi bölgesinden seçim projelerine başladıklarını da anlatarak, Akçasu deresi ile DSİ ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Pazaryerinin üstünün kapanması için çalışmalar yapıldı ve ihaleye çıkılması için son çalışmalar yapılıyor. Bunun yanında rutin asfalt çalışmaları ve yeşil alan çalışmalarının da devem ettiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.