Safranbolu’da Ahilik Kutlaması

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu: “İnsanlar, KPSS’ye girerek herkesin devlet memuru olacağını sanıyor” dedi.

Safranbolu’da Ahilik Kutlaması
Yayınlama: 23.09.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde, Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcileri, sanatlarını icra etti.

23-28 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Safranbolu Eski Çarşı Pazar yerinde düzenlenen etkinliğe, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Esnaf Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşma yapan Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, “Ahilik, sanat, ticaret ve mesleğin, kişilik ahlak ve doğruluğun bir karışımıdır. Toplumda en önemli konu, o toplumun sosyal ve ekonomik durumunun ahlakla bütünleşerek yükselmesidir. Bunu sağlayan en etkili kurum ahiliktir. Ayrıca, ahi ahlakı, Türk toplumunun genel simgesi halini almıştır. Yüzyıllar önce esnaf ve sanatkarın dayanışmasını sağlamak ve bir araya getirmek için çatı olarak kurulan loncaların yerini şimdi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları almıştır. Ahlakla, sanatın ve onun kollarını bir araya getirip yoğurarak kişinin ruhunda özümlemiş bir kurum olan ahilik kültürünü, bizden sonraki nesillere bırakmaya, sanat ve mesleklerimizi özümüzden hiçbir şey kaybetmeden atalarımızın bize bırakmış olduğu ahilik ahlakı doğrultusunda devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy da, Safranbolu’nun bir ustalık eseri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bu ustalık eseri Safranbolu’yu, o zamanki ustalarımızın bilgisini becerisini, yeteneklerini tekrar kavrayarak geleceğe aktarırız. Bizden sonraki kuşaklara o bilgi beceri ve ustalıkla aktarırız. Bu sanatlar öldüğünde yaşamadığında Safranbolu adeta yapma çiçek haline gelecek. Çok güzel bir resim çekeceğiz ama içine girdiğimizde eski sesi ve tınıyı bulamayacağız. Bu mesleklerin yaşatılması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu da, Ahilik kültürünün her alanda sürdürülmesi gerektiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim en büyük eksikliğimiz ve yanlışımız bir şey söylediğinde herkes yanındakine bakıyor. Bana ne düşer diye kendimize bakmamız lazım. Bir şeyin devamı için ona itimat etmek lazım. İşçi mi?, çoban mı?, çiftçi mi? olacaksın diye eskiden çok yanlış yaptık. Çıraklığın güzel bir iş olduğunu söylememiz lazım. Çırak olmadan usta olunmaz. Usta olmadan da bir şeyin ustalığını yapamazsınız. Bütün her husus ustasından öğrenilmeli. İnsanlar, KPSS’ye girerek herkesin devlet memuru olacağını sanıyor. Bu hem mümkün değil ve hem de güzel değil. Zannetmeyin bütün memurlar halinden çok memnun, çok iyi değil. Bu bakımdan işleri çeşitlendirip ustalara sözde değil saygı göstermeli, itibar etmeli, değer vermeli ama usta olmak içinde çırak olmak lazım.

Törende, yemeni ustası Erhan Başkaya, Ahilik kültürüne göre çıraklıktan ustalığa geçen oğlu Taha Başkaya’ya şedini kuşatarak ustalığa terfi ettiğini duyurdu.

Yılın Ahisi seçilen Sadık Yıldız’a şed kuşağının bağlandığı törende kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin son temsilcilerine protokol tarafından teşekkür plaketi verildi.

Törende daha sonra, aralarında sayacı, kalaycı, semerci ve yemenicinin de olduğu bazı mesleklerin kentteki son temsilcileri sanatlarını icra etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.