Safranbolu Merkez Camii İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Bölgemizin en büyük ve kapsamlı camilerinden birisi olma özelliğine sahip olacak Merkez Camii inşaatı ara vermeden devam ediyor.

Safranbolu Merkez Camii İnşaatı Hızla Devam Ediyor
Yayınlama: 21.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Garnizon Komutanı Albay Cihan Ulukaya, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Erol Beşe ve İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk inşaat çalışmaları devam eden Safranbolu Merkez Camiinde incelemelerde bulundular.

Çalışmalar ile ilgili bir açıklama yapan Müftü Yılmaztürk;  “Merkez Cami inşaatımız bütün hızıyla devam ediyor. Gördüğünüz gibi şuan itibariyle cami tabanına gelmiş bulunuyoruz. Takriben 20.000 m3 ton atılmış oldu ve 20.00 m2 beton atılmış oldu. 4 kat bitti. Her bir katı 4500 metre olan Karabük ün en büyük inşaatlarından bir tanesindeyiz. Türkiye’nin en büyük dini tesislerinden bir tanesindeyiz. Şuanda cami tabanını görüyoruz ve minarelerin başladığını görüyorsunuz yakın bir zamanda inşallah üç ay içerisinde minareler ve şadırvan bitecek yan taraftaki perde betonlarda atıldıktan sonra yılsonuna kadar camimizin kaba inşaatın tamamını bitirmeyi hedefliyoruz bu vesileyle inşaatımıza sauna kadar katkısı bulunan hayırsever kardeşlerimizi hayırsever işçilerimizi tebrik ediyoruz onlara geçmişlerine rahmet diliyoruz sağlık sıhhat diliyoruz hayırlı kazançlar bol bereketler diliyoruz ve yine de bu camide benimde katkım olsun burası bitiyor zaten. Ama benim bir şeyim olamadı yani yeteri kadar olmadı diyen arkadaşlarımızda varsa onları yine hayra davet ediyoruz burası bir şekilde bitecek yani bunun başlanmış ve bitmiştir demektir ki sene oldu Nisan 2012 de başardık bugün Mayıs 2014 iki senedir çok büyük yol aldık ve bir sene içerisinde inşallah inşaatımızı tamamlamış olmayı hedefliyoruz Allah bir kaza bela keder vermezse burasını tamamen bitirmiş olmayı hedefliyoruz” dedi.

Başkan Aksoy ise ; “Bilindiği üzere Merkez Camii bölgemizin en büyük camisi olma özelliğine sahip.  Safranbolu da inşaatı devam ediyor. 3 Nisan 2012 tarihinde temelini atmış olduğumuz caminin yapımı bugüne kadar büyük bir hızla devam etti. İnşallah bu yaz sonunda bu yılsonunda beton serme aksanının tamamlanmasını düşünmekte ve planlamaktayız. Bu noktada bu aşamaya gelinceye kadar gerçekten Safranbolu halkı her hafta bu camiye yardım etti. Devletimizin önde gelen bütün yöneticileri bu camiye bir noktadan katkıda buldu.  İnşallah ben her birinin bu camide eseri olacağını düşünüyorum. Bir noktası olacağını düşünüyorum. İnşallah bu cami tamamlandığında da Safranbolu’muzun hem bir mabet anlamında hem altındaki kültürel miras mekânları anlamında dünya anlamında temsil edecek ve geleceğe bırakılacak en güzel eserlerden birisi olacak. Ben bu noktada planlayandan,  emeği geçenden Allah razı olsun diyorum. Tamamlanması içinde son bir gayretle herkesi bu camiye yardım etmeye davet ediyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.