Safranbolu bir turizm tesisi daha kazandı

Zarif Kız Yurdu, Zalifre Otel ve Grand On Tour Travel adlı şirketleri bünyesinde bulunduran Safranbolu Turizm İşletmeciliği A.Ş, tarihi evi restore ettirerek Zalifre Konağı olarak turizmin hizmetine sundu.

Safranbolu bir turizm tesisi daha kazandı
Yayınlama: 30.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Safranbolu önemli bir açılışa daha ev sahipliği yaptı. Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı işadamı Şefik Dizdar’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Safranbolu Turizm İşletmeciliği A.Ş tarafından aslına sadık kalınarak restore edilen ve tarihi kentin turizm hizmetine sunulan Zalifre Konaklarının ilki olan Kirişçi Konağı’nın açılışı yapıldı.

Ortakları arasında Bağlar Saray Oteli’nin sahiplerinden işadamları Basri Mutlu ve Talat Yılmaz’ın bulunduğu şirketin açılış törenine Vali Orhan Alimoğlu, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu TSO Başkanı Mehmet Ali Acar, turizm işletmecilerinin temsilcileri ile davetliler katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Şefik Dizdar, tarihi konağın tarihçesini kısaca konuklara ve davetlilere anlatarak “Doğduğum, büyüdüğüm ve her şeyimi borçlu olduğum Safranbolu’muza hizmet vermekten mutlu oldum.” dedi.

 Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise, “Safranbolu, tarihe ışık tutan bir şehirdir. Cenabı Hak mimari değerlerimizi bu günlere getirmeyi ve korumayı bizlere nasip etmiş. Bu güzelliklerin geleceğe aktarılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, açılışı yapılacak olan böylesi güzel bir konağında Safranbolu’muza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Orhan Alimoğlu da yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Safranbolu, yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada ismini duyurmuş bir yer. Neyle duyurmuş, Başkanımızın da ifade ettiği gibi,  burada bizim kültürümüzün bir numunesi muhafaza ediliyor. Bu da Safranbolu’yu bir kültür merkezi, bir turizm merkezi haline getiriyor. Bunu korumak ve yaşatmakta bizlere düşüyor. Safranbolu’da bu güzelliklerin fazlası ile bilincinde olan yöneticilerimiz bulunmakta. Onlara da teşekkür ediyorum. Bu vesile ile bu güzel konağı Safranbolu’muza kazandıran Sayın Dizdar’a teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum

Konuşmaların ardından okunan dualarla açılışı yapılan konakta odaları gezen protokol üyeleri ve davetliler, bahçede verilen kokteyle katıldılar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.