Rafet Vergili İsmi Araç’ta Ölümsüzleşti

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından yaptırılan Araç Meslek Yüksekokulu Binası düzenlenen törenle hizmete girdi.

Rafet Vergili İsmi Araç’ta Ölümsüzleşti
Yayınlama: 15.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

2010-2011 Döneminde 55 öğrenci ile eğitim ve öğretim vermeye başlayan Araç Meslek Yüksek Okulu, Karabük Belediye Başkanlığı görevini yürüten hayırsever işadamı Rafet Vergili tarafından yaptırılan yeni binada hizmete devam edecek. 

Araç Meslek Yüksekokulu’nun yeni binası açılış törenine; Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof Dr Seyit Aydın, Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik, Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, rektör yardımcıları, akademik personel, s ivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı

Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim okundu. Açılış töreninde ilk konuşmayı Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu Müdürü Yard Doç Dr Korhan Enez yaptı. Enez 2010-2011 eğitim öğretim sezonunda 55 öğrenci ile faaliyete geçen Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu’nun, bu yıl 971 öğrenciye ulaştığını belirtti. Meslek Yüsekokulu Müdürü Yard Doç Dr Enez; “Okulumuz Sayın Rafet Vergili’nin yaptırmış olduğu bina ile gerçek bir yükseköğretim kurumu hüviyetine kavuştu. Kendisine okulumuza yaptığı maddi ve manevi desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Törende daha sonra kürsüye gelen Araç Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu ise şunları söyledi; “2009 seçimleri sonrası gündeme aldığımız konuların başında yüksekokul geliyordu. Bizim için olmazsa olmaz bir hizmetti. Biz o dönemde ilçemizin yetiştirdiği değerli hayırseverimiz Rafet vergili Bey ile görüştük. Kendisi o dönem okul yerinin satın alınması noktasında bizlere destek olabileceğini, arazi ücretinin yarısını karşılayabileceğini ifade etti. Ancak o dönemki üniversite rektörü bina yapılmadan yüksekokulu açmayacağını söyledi, bizde bunun üzerine binamızı yapmak için kolları sıvadık. Bir gün konuyla ilgili Ankara’ya görüşme yapmaya giderken Karabük’te Sayın Rafet Vergili Başkanımızla karşılaştık. Kendisi bizi makamına çay içmeye davet etti, bize orada ‘Araç bizim ata memleketimiz, imkanlarımızı memleketimiz için kullanırız, ben rektörün istediği binayı yapmayı taahhüt ediyorum’ dedi. Ben o gün Ankara’ya arabanın içinde adeta oynayarak gittim. Okulu kısa bir sürede eğitim ve öğretime açtık. Bu gün öğrenci sayımız 900’ü geçti. İlçemizdeki yurt ihtiyacını çözmek için harekete geçtik. Bu konuda da imdadımıza Sayın Rafet Vergili ve ailesi yetişti, geçtiğimiz günlerde aile olarak bizlere altı dönüm bir arsa bağışladı. İnşallah kısa sürede kendilerinin bağışladığı arazi üzerinde 200 kız, 200 erkek olmak üzere 400 kapasiteli yurt inşaatına başlayacağız. Ben sözlerimi Rafet Beyin bir sözü ile bitirmek istiyorum. Kendisi ‘Araçlılar kendisine hizmet edeni, yardım yapanı hiçbir zaman unutmaz’ der. Bende diyorum ki; Sayın  Başkanım, Araçlılar sizi hiçbir zaman unutmayacak, Araç var olduğu sürece isminiz hep yazılı kalacak, destekleriniz için şahsım ve ilçe halkım adına sizlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof Dr Seyit Aydın ise törende yaptığı konuşmada Araç Rafet Vergili Meslek Yüksekokulu’nun üniversite bünyesindeki en büyük yüksekokullardan biri haline geldiğine dikkat çekerken; ”Öğrenci sayımız 971 oldu. İnşallah bu sayımız daha da artacaktır. Bu 971 çocuğumuz sizin öz çocuklarınız, o çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Meslek Yüksekokulumuzun bu günlere gelmesinde emeği olan bir çok insan var, yöneticilerimiz var, siyasilerimiz var, bugün bu törenin düzenlenmesine neden olan saygıdeğer hayırseverimiz var. Yüksekokulumuz bu gün 23 derslikli, üç laboratuvarlı, bir atölyeli bir yüksekokul haline geldiyse, bunda hayırseverimiz, kıymetli Karabük Belediye Başkanımız Rafet Vergili’nin çok büyük emeği vardır, kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. İnançlarımıza göre hayrın bu dünyadan çok öbür dünyayı ilgilendiren boyutları vardır. Sayın Vergili de bu hayrı ile kıyamete kadar kendisine fayda sağlayacak, sevap yazdıracak bir eseri meydana getirdi. Üniversitemiz de kendisine kadirşinaslığını gösterecektir, bu günden itibaren her yıl Rafet Vergili günleri ve programları düzenlenecektir” dedi.

Törende bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise; ”Aslında çok büyük bir iş yapmadık. Sağolsunlar Sayın Rektörümüz ve Belediye Başkanımız bizleri onure ettiler. Okula ismimizi vererek bizden sonrada adımızı unutturmayacak, arkamızdan Fatiha okutturacak bir uygulamaya imza attılar. Biz bu yola çıkarken böyle bir düşünce ya da hedef içerisinde olmadık. Yalnızca arkamızdan ‘Allah razı olsun’ denilmesini istedik, ancak kendileri bizlere büyük bir iyilik yaptılar. Bu durum hem bizi mahçup etti, hem sevindirdi, hem de heyecanlandırdı. Bu okulun yapılmasında en fazla emeği geçen Araç Belediye Başkanımız Mustafa Bey ve dernek yönetimidir. Onların bu heyecanları bizi teşvik etmiştir. İnşallah önümüzdeki dönemde Araç için hep beraber çalışırız. Araç bir zamanlar 50 bin nüfuslu bir ilçe iken bu gün 19 binlere düşmüştür. Bunun nedeni tabi ki göçtür. İnşallah Valimizle, Kaymakamımızla, hemşehrilerimizle bu göçü durdurmaya yönelik hep birlikte çalışırız” dedi.

Törende son konuşmayı ise Kastamonu Valisi Şehmuz Günaydın yaptı. Vali Günaydın; “Böylesine anlamlı ve hayırlı bir törende sizlerle birlikte olmaktan büyük keyif aldığımı ifade etmek istiyorum. İnsanlar vefat ettikten sonra üç kişinin amel defteri kapanmıyor, bunlardan biri de arkasında insanların yararlanacağı hayırlı hizmetler bırakanlardır. Karabük belediye Başkanımız ve değerli hemşehrimiz de böyle hayırlı bir iş ile kıyamete kadar amel defterini kapatmamış oldu. Allah hayrını kabul etsin, bu hayır diğer işadamlarımıza da örnek olsun. Ayrıca yurt yapımı için bağışladığı arsa nedeniyle de kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Tören Kastamonu Üniversitesi rektörü Prof Dr Seyit Aydın’ın Karabük belediye Başkanı Rafet Vergili’ye teşekkür plaketi takdimi ve kurdele kesimi ile sona erdi.        

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.