ÖZCAN: “Doğalgazsız mahalle kalmayacak”

AK Parti Karabük Merkez İlçe Başkanı Tuncay Özcan, 2007 yılında doğalgaz ile tanışan Karabük’te doğalgaz kullanımının bu yıl sonunda yüzde yüze ulaşacağını söyledi.

ÖZCAN:  “Doğalgazsız mahalle kalmayacak”
Yayınlama: 09.02.2015
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük’te hava kirliliğinin başlı başına bir sorun olduğunu belirten AK Parti Karabük Merkez İlçe Başkanı Tuncay Özcan, konutlarda ısınma ihtiyacı için gerekli olan enerjinin büyük bir bölümünü doğal gazdan karşılanmaya başlanmasıyla birlikte hava kirliliği sorun olmaktan çıktığını belirtti.

AK Parti hükümeti döneminde Karabük’ün doğal gazla buluşması için yapılan girişimler sonucu BOTAŞ vasıtasıyla 2007 yılında doğalgaza kavuşulduğunu aktaran Tuncay Özcan, “Yüklenici firma Kargaz tarafından başlatılan alt yapı çalışmaları sonucu, 2009 yılı içerisinde borular döşenmeye başlanmış ve 2010 yılı ocak ayına doğru evlere doğal gaz pompalandı. 2012 Ekim ayı itibariyle 43 bin 350 konuttan sadece 21 bin 306 konutta doğal gaz aboneliği yapıldı. 2013 yılında ise bu rakam 31 bin 306 aboneye ulaştı. 2014 yılı sonu itibariyle 42 bin konutta doğalgaz kullanılıyor. Karabük’ün temiz hava solumasında büyük emekleri olan Kargaz yönetimine ve tüm çalışanlarına Karabük halkı önünde teşekkür ediyorum. Kargaz Genel Müdürü Kasım Kahraman ile yapılan görüşmeler sonucu, 2015 yılında Karabük Belediyesi ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde Çerçiler ve Belenköy mahallelerine de doğalgaz verileceği müjdesini aldık. Bu mahallelere de doğalgaz verilmesiyle birlikte Karabük’ün tüm mahallelerine doğalgaz verilmiş olacaktır. 2014 yılı sonu itibariyle Karabük nüfusunun yüzde 70’i doğalgaz kullanıyordu. Bu mahallelere de doğalgaz verilmesiyle birlikte bu oran yüzde 100 olacaktır” dedi.

KÖYLERDEN TALEP GELİYOR

Karabük’ün doğalgaz kullanmaya başlamadan önceki ve doğalgaza geçiş ile hava kirlilik parametrelerindeki azalmayı devam ettirmek için, temiz bir enerji olan doğal gazın konut ve endüstri alanında arttırılması gerektiğini düşündüklerini de ifade eden Özcan; “ Bu bağlamda, daha fazla konutun doğal gazdan istifade etmesini sağlamak için, Karabük İl Özel İdaresi tarafından yakın köylerden başlamak üzere, yeni doğalgaz talepleri hayata geçirilmelidir. Doğalgaz günümüzde “temiz” ve “çevre dostu” bir enerji kaynadığıdır. Doğalgazın temiz yakıt olması ve Karabük kentinin yerleşkesi bir bütün olarak ele alınmalıdır. Yerleşkede bütünlük içinde doğalgaz kullanımının hava kirliliğinin en aza indirilmesine olumlu katkı sağlayacağı açıktır. Bu nedenle Karabük’le iç içe durumda olan köyler başta olmak üzere; en yakın köylerde doğalgaz kullanımı sağlanmalıdır. Bu konulardaki girişimlerimiz devam etmektedir. Bizlere bu yönde köylerimizden de talepler geliyor” diye kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.