Öğrenci ve Velilerin Protestosu Sürüyor

Karabük’te, okullarının İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceğini öne süren 75. Yıl Anadolu Lisesi ve Safranbolu Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri eylemlerine devam etti.

Öğrenci ve Velilerin Protestosu Sürüyor
Yayınlama: 16.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
2
A+
A-

Merkeze bağlı Ergenekon Mahallesi’nde 507 öğrenciye eğitim veren 75. Yıl Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürüleceğini iddia eden 500 öğrenci ve veli, okul önünde toplanarak şehir merkezine kadar yürüyerek eylem yaptı.

Ellerinde, ’Gitmiyoruz, kalıyoruz’, ‘Bırakın da okulum bana kalsın’, ‘Türkiye derecesi yaptık, ödülü bu mu?’, ‘Acımız büyük, geleceğine sahip çık’ yazılı döviz taşıyan öğrenciler, ‘75 bizimdir bizim kalacak’, ’75 tarihtir kimse silemez’ şeklinde sloganlar atarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü protesto etti.

75. Yıl Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Safinaz Köse, son günlerde okulları üzerinde velilere, öğrencilere, öğretmenlere sorulmadan bir oyun oynanmak istendiğini belirterek 25 yıldır Karabük’e onuruyla, kalitesiyle eğitim vermeye çalışan, binlerce öğrenci yetiştirmiş 75’inci Yıl Anadolu Lisesi ve Safranbolu Anadolu Lisesinin kapatılmaya ve İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülmeye çalışıldığını iddia etti. Köse; demokratik ülkelerde yetkililer böyle durumlarda kamuoyu araştırması yaparken biz de, ‘Ben yaptım oldu’ anlayışının devam ettiğini söyledi. 75’inci Yıl Anadolu Lisesi velileri olarak yetkililere seslendiklerini anlatan Köse, şöyle konuştu: “Hangi gerekçeyle ve ne hakla bunu yapıyorsunuz? Sizin adaletiniz bu mu? Ne hakkınız var bizi mağdur etmeye? Son 10 yıldır okulumuza adım atmaya tenezzül bile etmeyen yetkililerin bir okulun öğrencisi fazla diye böyle bir tasarrufta bulunmaya hakları yok. Yaptığınız uygulama hakkaniyetli değildir. Bizim çocuklarımız uzaydan gelmedi.

Devletin görevinin okul kapatmak değil okul yapmak olduğunu anlatan Köse, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönüşümün kamu yararına olduğunu söyleyen yetkililere cevabımız şudur; ilimiz Kazım Karabekir İmam Hatip Ortaokulunda 15 derslikte 5 ve 6. sınıflarda toplam 57 imam hatip öğrencisi, 7 ve 8. sınıflarda 24 ortaokul öğrencisi bulunmaktadır. Yani 81 öğrenci için 15 derslik tahsis edilmiş durumdadır. Kamu yararı bunun neresindedir? Kamu demek halk demektir. 507 öğrencisi olan bir kurum halk değil mi? Bizim hakkımızı kim gözetecek?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.