“Mazeretin böylesi görülmedi!”

“Geçtiğimiz aylarda Yeşilmahalle’de hizmete giren özel bir kız öğrenci yurdu için, gerekli şartları taşımadığı gerekçesiyle Karabük Valiliğince boşaltılma kararı alındı. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen bu olay, yurtta kalan öğrencilerin büyük tepkisine neden oldu.”

“Mazeretin böylesi görülmedi!”
Yayınlama: 28.11.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Karabük Üniversitesi’nin hızla büyümesi ile artan öğrenci sayısı, Karabük’te devlet ve özel öğrenci yurdu sorununu gündeme taşımıştı. Yetkililer bir yandan devlet yurtlarının sayısını artırmaya çalışırken, diğer taraftan işadamlarını özel yurt açmaya teşvik ediyorlardı.

Karabük’te ayrı bir hizmet sektörü haline gelen özel yurt işletmeciliği öğrenci sayısının artmasına paralel olarak hızla gelişirken, velilerin büyük bir güvenle ya da zorunlu barınma ihtiyacı nedeniyle yavrularını teslim ettiği bu yurtların, ilgili kurumlarca nasıl bir denetime tabi tutulduğu kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Birçoğunun yurt statüsü taşımamasına karşın pansiyon adı altında hizmet verdiği bu öğrenci barınma merkezleri, olası bir çok faciaya davetiye çıkarması veya olası bir faciada yetersiz kalması gibi koşulları taşımasına karşın, yükseköğretimdeki yetersiz yurt sorunu nedeniyle yetkililer tarafından yapılan denetimlerde sadece eksiklikler belirlenerek uyarı verilmekle kalınmış, zaman içinde bu eksikliklerin giderilmemesine rağmen hiçbir kapatma kararı alınmamıştı.

Öğrenci başına 350 ile 700 TL arasında değişen fiyatlarla öğrenci kayıtlarını alan bir çok irili ufaklı işletme, yurt statüsünde uygun yapı koşullarını taşımıyor. Çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle bugün yapılan bir çok apartman veya binaya yangın çıkışı ve yangın merdiveni zorunluluğu getirilirken, velilerin çocuklarını teslim ettikleri bu yurtların birçoğu gerekli şartları taşımıyor.

“MAZERETİN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!”

Yeşil Mahallede bir benzinlik istasyonuna bitişik olarak yapımına başlanan ve geçtiğimiz aylarda hizmete giren özel bir kız öğrenci yurdu, dün akşam saatlerinde Karabük Valiliğinin aldığı karar gereğince boşaltılmak istendi. Öğrencilerin tepsiyle karşılaşan yetkililer, tahliye işini bir gün sonrasına bıraktılar.

Şimdi burada insana sorarlar;

1-Toplu yerleşim alanları içine veya yerleşim yerlerine yakın alanlara akaryakıt istasyonunun açılması kanunlarla yasak iken, hali hazırda faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonunun yanı başına bugün yurt olarak faaliyet gösteren bu binanın yapımına nasıl izin verildi?

2-Benzinlik yanına yapılan bu binanın yurt veya pansiyon işletmeciliği başvurusu yoksa eğer, neden öğrenci kaydı alınarak öğrencilerin burada barınmasına izin verdiniz?

3-Bugün büyük bir mağduriyet yaşayacak olan bu öğrencilerin suçu ne?

4-Öğrencilerin can güvenliği açısından akaryakıt istasyonunun 100 metre yakınına yurt veya pansiyon açılamaz diyorsunuz, yapımına izin verilen bu devasa binaya yarın oturma izni verilerek apartman dairesi olarak da kullanılamayacağına göre bu bina ne olacak? 

Tüm bu soruların cevapları yarın bir gün elbette yanıtını bulacak. Ama burada tekrar sormadan geçemiyorum; “Bugüne kadar aklınız neredeydi?..

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.