Köylülerden Yüksek Gerilim Hattı Eylemi!

Safranbolu ilçesine bağlı Konarı, Yörük ve Sat köyü sakinleri, sebze ve meyvelerine zarar vereceğini düşündükleri enerji nakil hattının bahçelerinden geçecek olmasını protesto etti.

Köylülerden Yüksek Gerilim Hattı Eylemi!
Yayınlama: 28.04.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından projelendirilen Sinop’ta başlayıp Kastamonu ve Safranbolu’ya ulaşan enerji iletim hattı, Konarı, Yörük ve Sat köyü sakinlerini ayaklandırdı.

Projenin köylerindeki bahçelerinden geçecek olmasını öğrenen köylüler yüksek gerilim hattının meyve ve bahçelerine zarar vereceği düşüncesiyle Konarı Köyü Arkbaşı mevkiinde toplandı. Ellerinde ‘Hibritli değil atadan kalma tohumlar’, ’GDO’lu değil organik sebzeler’, ’Mehmet Ali Şahin memleketine sahip çık’ yazılı döviz taşıyan 80 köylü, ‘Yüksek gerileme hayır’ sloganı attı. Köylülerden bir bayan başbakana şöyle seslendi: ‘Tayyip sana oy verdik. Yardım et bize sizden yardım istiyoruz, bize sahip çık.’

Köylüler adına konuşan Mehmet Ali Ulusoy, bahçelerde bin yıldır organik sebze ve meyve yetiştirildiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Tohumlarımız tamamen atadan kalma olup 150- 200 yıllıktır. Şu an yapılan tarım atadan kalma yöntemle yapılıyor. Bahçelerimizden geçecek olan yüksek gerilim hattı ile organik olarak yetişen sebze ve meyvelerimiz radyasyonlu olacak. Hiç bir şey insan sağlığından önemli değildir. Organik tarım gerçeğini bütün dünyanın kabul ettiği bir dönemde bizim bahçelerimizi mahvetmememiz kabul edilemez. Bizler yüksek gerilimin birinci projede yer alan güzergahtan geçmesini istiyoruz. Bahçelerimizden geçecek olan yüksek gerilim hattı projesinin iptali için mahkemeye müracaat edeceğiz. Sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.