KBÜ Karabük Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Açılış Töreni Yapıldı

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışı töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir” diye konuştu.

KBÜ Karabük Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Açılış Töreni Yapıldı
Yayınlama: 17.09.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışı töreni gerçekleştirildi. Açılış törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve TBMM Eski Başkanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin Uysal, Karabük Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son zamanlarda hekimlere ve sağlık personeline yönelik şiddet olaylarına Karabük’ten yanıt verdi. Bakan Müezzinoğlu, sağlıkçıya şiddetin insanlık dışı olduğuna vurgu yaptı. Sağlıkçıya el kaldıranlara mutlaka tutuklama yapılması gerektiğini, mutlaka nezarete gitmesi gerektiğini söyleyen Müezzinoğlu, vatandaşlara da sağlık personelini korumaları için çağrıda bulundu. Son dönemde sağlıkçıya yapılan şiddeti eleştiren Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “En zor zamanda en acil durumda eşini, evladını, yakınını, canını teslim edeceğin kişiye yüksek sesle konuşabilmek, el kaldırabilmek, ona şiddet uygulamak kabul edilebilir değil. Halkımızdan duyarlılık bekliyorum. Kendi evladımıza baktığımız gibi sahip çıkmalıyız. Hekiminize ebenize sahip çıkın. Onlar en zor zamanınızda en merhametli hizmet meleklerinizdir. Sağlıkçıya el kaldıranın yasal düzenlemeyle savcılarımıza da yetki verdik, mutlaka tutuklama yapılmalı, mutlaka nezarete gitmelidir. Kamuoyu olarak sizlerin de bu şiddetlere karşı tavır koymanızı bekliyorum. Ancak onu sizler sahiplenmelisiniz. O zaman güçlü bir şekilde devam ettirebiliriz.

“BU ÜLKEYE VE BU MİLLETE BORCUMUZ VAR”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, vatandaşların sağlık hizmetlerinden en iyi faydalanması için gerekli önemi verdiklerini kaydetti. Bu ülkeye ve bu millete borçları olduğunu belirten Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu borcumuzu ödemeyi nasip etsin. Bizler hiç ayrım yapmadan iktidara geldiğimiz günden bu güne kadar sağlıkta benim vatandaşım asla bir tereddüdü, korkuyu yaşamadan hekime ulaşabilmeli dedik. İlaca ulaşabilmeli dedik. O ulaşamıyorsa biz ona ulaştırmalıyız dedik. Bu mantıkla sağlığın önündeki bütün engelleri kaldırdık. Ciddi fiziki koşullar sorunlarımız vardı, beklenilenin de ötesinde modern ve çağdaş binaları insanımıza değer verdiğimiz için, insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla insanımızı yüceltebilmek ve onun öz güvenini artırabilmek ay yıldızlı bayrağın altında istikbalini hayal edebilmek onun huzurunu yaşayabilmek adına gece gündüz çalıştık.

“SAĞLIKTA YIPRANMA PAYINI DA YASALAŞTIRACAĞIZ”

Sağlık çalışanları sağlık hizmetlerinde yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracaklarını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti iktidarı 2002 yılından itibaren zorlu bir göreve başladı. Sağlık Bakanlığı’nda arkadaşlarımla planlamaları yaparken, arkadaşlara şunu söyledim, ‘2007-2012, 2012-2017’ yani biz 5 yıl önce neredeydik, 5 yıl sonra nerede olmalıyız. Bunları planlıyoruz. 2017-2018 hedefimiz var. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı 2020 hedefimiz var. Bu yolculuğa inşallah sizlerle beraber omuz omuza devam edeceğiz. Bu günden sonra da daha iyisini daha güzelinin, daha gelişmişinin bu milletin hak ettiklerinin en doğrusunu yapmış olacağız. Sağlıkta sessiz devrimi başardığımız bu dönüşüm projesinde dünya bunu Türkiye nasıl başarıyor diye bize soruyor. İki ay kadar önce dünya sağlık örgütü Avrupa bölge başkanı bu kadar bütçe ile yetersiz kadro ile bu kadar kıt imkanlarla bizim Avrupa’da başaramadığımızı siz nasıl başardınız, anlamakta zorlanıyoruz diye sorduğunda, bir kısmını anlatabilirim anlarsınız, bir kısmını anlatırım ama zorlanırsınız dedim. Önce anlayacağınız kısmı anlatayım dedim, ‘Bir sağlık çalışanı camiası var ki, mesleğine saygısı vardır, mesai kavramı yoktur. Benim doktorum bunu sormaz, düşünmez bile. Akşam mesaisi kaçta bitti, cumartesi Pazar, bayram seyran özel günler demeden hastam der. Bu başarının esas mimarları doktorlarımız ve hemşehrilerimdir. Bu millet hekimini de hemşiresini de kendi yakını gibi görür, Allah onlardan razı olsun der.

SAĞLIKTA YIPRANMA

Sağlıkta yıpranma konusuna değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Sağlıkta yıpranma payını yıl sonuna kadar yasalaştıracak ve sağlık çalışanlarının yıpranmasını da yasalaştıracağız. Biz matematik medeniyetinin mensubu değiliz, rahmet ve bereket medeniyetinin mensubuyuz. Bütün bu pozitif enerjinin altında o gönülden yapılan hizmetler asla matematik ile hesaplanamaz. Rahmet ve bereket olduğu için bu çil çil hastaneleri yapıyoruz. Bakanlığın bütçesi ile 32 bin yatak kapasiteli 216 hastanemizin inşaatı devam ediyor. Türkiye genelinde 32 bin yatak kapasiteli son derece çağdaş ve modern 216 hastanenin bir kısmı bu yıl bir kısmı gelecek yıl tamamlanmış olacak. Kamu özel iş birliği ile 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerimizin inşaat süreci başladı. 12 bin yatak kapasiteli devlet hastanelerinin ihale veya proje sürecindeyiz. Biz milletimizin her türlü derdini paylaşarak azaltmaya, yarınlara da paylaşarak büyüteceğimiz mutluluklar olsun diye çalışıyoruz.

BAKANDAN MUHALEFETE ÇAĞRI

Türkiye’de sağlık hizmetinin AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde modernleştiğini ve ileriye gittiğini söyleyen Bakan Müezzinoğlu, şöyle dedi: “10 yıl önce Alman turist Antalya tatilinde rahatsızlandığında Almanya’dan uçak geliyor, vatandaşını götürüyordu. Bize hep başaramaz, ezilmişlik psikolojisini yerleştirmeye çalıştılar. Ne zaman ki AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan hayır biz başarırız dedi, her şey değişti. Şimdi artık ambulans uçaklar, ambulans helikopterlerimiz var. Londra’da rahatsızlanan atletimizi ambulans uçağımız alıp geliyor. Fitne ile fesatla, iftira ve dedikoduyla bu milletin enerjisini kimsenin azaltmaya ve yanlış yerlere sürmeye hakkı yok. Muhalefete de diyorum daha doğru daha güzeline milletin hakkı var. İnşallah onlar da bu noktaya gelecekler. Daha ilerisini daha gelişmişinin peşinde koşuyoruz. Evde sağlık hizmetini konuşuyoruz. Vatandaşımız bize gelemiyorsa, evde sağlık hizmetlerimiz ile evde tedavi gerçekleştiriliyor. Ülkesine milletine değer veren anlayış bu. Bu ülkeyi daha iyi noktalara taşıyabilme derdi buradan kaynaklanıyor.

Bakanlığın Karabük’teki çalışmalarını da aktaran Bakan Müezzinoğlu, yalnızca Türkiye değil yakın coğrafyada da Türkiye’nin sağlık turizminde merkez haline geleceğine vurgu yaptı.

Karabük’te yapımı devam eden, projelendirilen çalışmaların tamamlanacağını anlatan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunları aşacağız. 2017’de Türkiye sağlıkta 77 milyona sağlık hizmeti veren değil yakın coğrafya insanına da sağlık turizminde bölgenin merkezi haline gelecek. KARDEMİR bu gün ülkenin dinamikleri içinde önemli bir rol üstlendi. Karabük, orman arazisi ile önemli bir il. Bu ülkenin yetişmiş enerjisini birikmiş tecrübesini birlikte paylaşarak halka ve vatandaşa sunma adına en iyi örneklerini burada sunuyor.

“TEMELİNİ ATMAK BANA NASİP OLMUŞTU”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin de açılışı gerçekleştirilen hastane hakkında bilgi verdi. Şahin, kürsü konuşmasında şöyle dedi: “Bu hastanenin temelini atmak bana nasip olmuştu. Açılışında bulunmak bana bahtiyar oldu. Bu hastanenin temelinin atıldığı törende hazır bulunmuş, ilk harcı koyanlardan birisiyim. İnşaat biraz uzun sürdü. İki ayrı blok halinde zaten SSK hastanesi vardı. SSK mensuplarına sağlık hizmeti bunan bir hastaneydi. Önce bloğun biri yıkıldı. O sırada diğer blokta sağlık hizmeti verilmeye devam ediyordu. İnşaat biraz uzun sürdü. Hastane faaliyete geçeli birkaç ay oldu. Belki faaliyete geçtiği gün bu açılışı gerçekleştirdiğimiz icap edebilirdi. Ama açılışı bu gün gerçekleştiriyoruz. Bu hastanenin Karabük’ün yanı sıra çevre il ve ilçelerden sağlık hizmetinden faydalanacaklar.

“ŞİKAYETLER AYYUKA ÇIKARDI”

AK Parti’den önceki dönemlerde sağlık alanında şikayetlerin fazla olduğunu hatırlatan Şahin, şunları söyledi: “Eski meclis başkanı olarak beni takdim ediyorlar. Fakat milletvekili sıfatıyla karşınızda olmayı arzu ederim. AK Parti olarak halkımıza hizmet sunarken onların yönetimlerden ne beklediğini sürekli sorgulayarak, vatandaşlarımızdan almış olduğumuz izlenim istikametinde hizmetleri yürüten bir iktidarız. Halkımıza sorduğumuzda ilk sıralarda sağlık hizmeti ile ilgili bizden önceki dönemi kastediyorum, şikayetler ayyuka çıkardı. Ciddi reform adımlar atılması hep önümüze gelirdi. Şimdi çok şükür kamuoyu anketleri yapılıyor. En çok memnuniyet duyduğunuz hizmet hangisi diye sorduğumuzda vatandaşların sağlık hizmetinden memnuniyetleri öne geliyor. Sağlık Bakanımıza ve tüm sağlık çalışanlarına halkımıza sunmuş oldukları kaliteli, yaygın ve hizmeti vatandaşın ayağına getiren sağlık hizmetleri dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum.

“KARABÜKLÜLER SİZİ DE UNUTMAYACAK”

Sağlık Bakanlığı’nın Karabük’teki hizmetlerini anlatan Mehmet Ali Şahin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na hitaben şunları söyledi: “Karabük Şehir Stadı’nın ismi Dr. Necmettin Şeyhoğlu’nun ismidir. Allah rahmet eylesin Karabük’ün çok sevdiği bir hekimdi. Ücret falan talep etmeksizin herkesin sorununu çözmek için gece gündüz koşan birisiydi. Karabüklüler kendisine samimi olarak hizmet edenleri hiç unutmaz. Bu sağlık personeli ve doktor olursa, eğer siz de bu günün Sağlık Bakanı olarak Karabük’ün sağlık alanında yapılmakta olan planlanmış hizmetlerini bir an önce Karabük’e kazandırmak için gerekli talimatlarını verdiniz. Karabüklüler sizi de unutmayacak.

KARABÜK’TEKİ ÇALIŞMALAR

Mehmet Ali Şahin Karabük’te inşaatı ve proje ihalesi devam eden çalışmaları şöyle aktardı: “Karabük önceden Zonguldak’ın bir ilçesiydi. Bir ilçeyi il yapmak için hükümet konağı önündeki tabelayı asmakla olmuyor. Diğer adımların da arkadan atılması gerekirdi. Tüm il müdürlükleri hükümet konağının içerisinde yer almış, küçük odalarda hizmet sunmaya çalışıyorlardı. 2012 yılına kadar bu böyleydi. Karabük’te yaşayan hemşehrilerim şimdi artık Karabük’ümüzde birimlerin il müdürlüklerinin müstakil hizmet binaları bir bir inşa ediliyor. Bir kısmı faaliyete geçti, bir kısmı da geçmek üzeredir. Hizmete alacağımız birçok yatırım bitme noktasına gelmiş. Kültür Merkezimiz yoktu, onun da kurdelesini keseceğiz. Emniyet Müdürlüğü binamızın da açılışını gerçekleştireceğiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz hizmete girdi ama açılışını yapamadık. Orman İşletme Müdürlüğümüz bitti, faaliyete başladı. Tarım İl Müdürlüğü binası inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Tapu Kadastro Müdürlüğü 2015 programına alındı. SGK için yer tahsisi yapıldı. İlçelerden de gelen vatandaşlarımız SGK’da işleri olduğunda kolaylıkla hizmeti alacaklar. Yüzme havuzumuz bitmek üzere bayramdan sonra kurdelesini kesmiş olacağız. Biz bu hastaneyi Karabük’ün gelişmesinde adeta lokomotif görevlerinden birini yapan KBÜ ile yapıyoruz. 30’dan fazla öğretim üyemiz halkımıza sağlık hizmeti veriyor. Karabük için sevindirici bir durumdur. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz hala Zonguldak’ta öğrenim görüyor. Tıp Fakültesi öğrencileri Karabük’te öğrenim görecek ve burada staj yapacaklar. Öğrencilerimiz de burada tıp eğitimi ile ilgili stajlarını yapmış olacaklar. Farklı güzellikleri burada birlikte yaşamış olacağız.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu da törendeki konuşmasında “Önce sağlık fikrine kanaatimce kimsenin itirazı yoktur. Hükümetimiz son yıllarda sağlık hizmetlerine çok önem vermiş ve çok büyük gelişme sağlanmıştır. Halkımız da bu gelişme ve değişmenin farkında olup bunu ifade etmektedir. İlçelerimizde devam eden sağlık tesislerinin de kısa zamanda ikmalini dikkatle takip etmekteyiz. Personel yönümüzden ilimizi devamlı destekleyen Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci’ye şükranlarımızı sunuyorum. Sağlık yöneticileri ve personelimize de teşekkürü borç bilirim. Hastanemiz üniversitemiz ile birlikte hizmet yapacaktır. Bu güzel hastanemizin Karabük’e hayırlı olmasını dilerim” dedi.

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci de “2002 yılındaki bu ülkedeki sağlıkla bu gün sağlık hizmetleri arasında fark var” diyerek sağlık hizmetleri alanındaki gelişmeleri aktardı. Kahveci yapılan yatırımlar hakkında da bilgiler aktardı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.