Kardemir’de Yeni Yatırım İnşaatları Devam Ediyor

Yaptığı yatırımlarla göz dolduran Karabük Demir Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) A.Ş., Çubuk ve Kangal Haddehanesi ile Teker Fabrikası yatırımlarının inşaat çalışmalarını hızlandırdı.

Kardemir’de Yeni Yatırım İnşaatları Devam Ediyor
Yayınlama: 29.06.2014
Düzenleme: 15.06.2020
8
A+
A-

Türkiye’nin ve bölgenin tek ray üreticisi konumunda olan KARDEMİR yatırımına başladığı ve yıllık 700 bin ton kapasiteli Çubuk ve Kangal Haddehanesinde ağırlıklı olarak otomotiv ve makine imalat sanayine hitap edecek. Tesiste, mevcut durumda ülkede üretilmeyen ve yurtdışından tedarik edilen katma değeri yüksek ürünler de üretilebilecek.

KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel, şirketin büyüme stratejileri kapsamında ve katma değeri yüksek ürünler üretme hedefi doğrultusunda, ağırlıklı olarak otomotiv ve imalat sanayisine hitap edecek şekilde, ilk kademede 700.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip, piyasa şartlarına bağlı olarak 1.400.000 ton/yıl üretim kapasitesine çıkartılabilecek Çubuk ve Kangal Haddehanesi’nin inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Demirel, çubuk ve kangal haddehanesinde düşük ve yüksek karbonlu çelikler, öngermeli beton çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, otomat çelikleri, yay çelikleri, kaynak telleri, otomotiv çelikleri ile özel çubuk çelikler üretileceğini belirtirken, bunun yanında yılda 200 bin adet tren tekerinin üretileceği teker fabrikasının ise yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlanacağı dile getirdi.

-ÜSTÜ ÇİMEN ALTI ATIK HAVUZU-

Çevre yatırımlarına çok büyük önem verdiklerini de belirten Genel Müdür Fadıl Demirel, fabrikanın ciddi bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu söyledi. Çevreyle ilgili önemli yatırımların olduğunu ifade eden Demirel; “Kirlilik sadece havaya atılan, suya atılan katı atıklardan ibaret değil, gürültü de, görüntü de bir kirliliktir. Tüm fabrikanın çevresini değiştirecek adımları atıyoruz. Ciddi oranda yeşillendirme yapıyoruz. Fabrika içerisinde yeşil alan olarak gözüken yerlerin altında atık su havuzları bulunuyordu. Eskiden buralar bataklık ve sinek yuvasıydı. Bizler bu alanı kurutarak yeniden dizayn ettik. Şuan yeşil alan olarak gözüken yerin altında aslında havuzlar var. Tüm fabrikanın atıkları buradaki havuzlara toplanıyor. Bunların üzeri kapandığından hiçbir şey görünmüyor. Buranın karşısına kurduğumuz su arıtma tesisi ile birlikte havuza dolanan atık sular orada da arıtıldıktan sonra tekrar fabrikaya geri basıyor. Kurulduğundan beri ilk defa dışarıya sıfır atıkla su kullanıyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.