“Karabük Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden biridir”

Vali Orhan Alimoğlu, Karabük Öğretmenevi’nde basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında buluştu. İl Müdürlerinin de katıldığı toplantıda, Vali Alimoğlu ilimizde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

“Karabük Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden biridir”
Yayınlama: 22.09.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük’te görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Vali Orhan Alimoğlu, kamu kurumlarının yatırım ve çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Kaplan, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. İsmail Kara, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ali Tunç, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Organize Sanayi Müdürü Caner Özcan ve İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Kenan Aydoğdu da katıldı.

Kahvaltı sonrası devam eden ve planlanan yatırımlarla ilgili bilgiler veren Vali Orhan Alimoğlu, Karabük’ün huzurlu bir kent olduğunu belirterek “Karabük Türkiye’nin huzurlu ve düzenli İl’lerinden biridir. Bunun daha da iyileşerek devam etmesi için, gerekli dikkat ve gayreti gösteriyoruz.” dedi.

Müteahhit firmanın ağır çalışmalarından dolayı yapımı yavaş giden Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi inşaatı hakkında da bilgiler veren Vali Alimoğlu “Milli Eğitim Müdürlüğümüzün inşaatı durmadı. Müteahhit noktasında bir sıkıntı var sanırım, işler yavaş yürüyor. Kamu hizmetlerinin bazılarında bu noktada sıkıntılar yaşanabiliyor. İş durmuş değil, bir şekilde yürüyecek. İşi ya mevcut müteahhit yürütecek, ya da usulüne göre bir başkası yürütecek ve bu iş bitecek. Milli Eğitim alanında yeni birkaç okulumuzun inşaat çalışmaları devam ediyor. Kardemir’in bir protokolle yapımını üstlendiği İmam Hatip Lisesi ile ilgili yakında çalışmalar başlayacak. Aydınlıkevler’de 16 derslikli yeni bir okul inşaatına başlayacağız. Yapımına başlanacak olan inşatların, süresinde bitmesini arzuluyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Karabük’e yetecek kadar doktor atamasının yapıldığını hatırlatan Vali Orhan Alimoğlu “Geçtiğimiz hafta Sağlık bakanımız ilimize geldi hastanemizin resmi açılışı yaptı. Doktor eksiğimiz oluyor ama şu anda ilimize yetecek kadar doktor atandı. Sağlık bakanımıza gerekli sıkıntılarımızı ilettik ilimize sağlık konusunda ki sıkıntılarda gerekli takviyeyi yapacağını söyledi. Yine sağlık alanında bir ağız ve diş sağlığı hastanesinin yapım konusu var. Sağlık bakanımız orada inceleme yaptı. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.” dedi.

Açılışı yılan hikayesine dönen yüzme havuzu konusunda da bilgi veren Vali Alimoğlu “Yüzme havuzu konusunda sona gelindi. Eksiklikler giderildi, Kurban Bayramından sonra açılışını yapacağız. Gençlik Merkezinin inşaat çalışmaları çok iyi gidiyor, belirlenen sürede tamamlanacak” dedi.

Çevreyi rahatsız edenler hakkında kim olursa olsun gerekli cezai işlemin yapıldığını söyleyen Vali Orhan Alimoğlu “Çevre Müdürlüğümüz görevi gereği denetim ve kontrolleri yapıyor. Bu denetim ve kontrollerin neticesinde de cezalandırılması gerekenler cezalandırılıyor. Ceza alması gerekip de ceza almayan olmadı. Herkes işini iyi yapsın. Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yok. Buna asla müsaade etmeyiz” dedi.

Üniversite öğrencilerine yönelik yurtlar konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiklerini ifade eden Vali Alimoğlu, öğrencilerin barınması konusunda Valilik olarak gerekli çalışmayı yaptıklarını belirterek “Üniversite öğrencilerimiz geldi, bunların yerleştirilmesi konusu var. Valiliğimize bu konuda çok müracaat oluyor. Bizde onlara gerekli bir şeklide yol göstermeye çalışıyoruz. Basın Müdürümüzü bu konu ile ilgili görevlendirdik Mevcut yerlerle irtibata geçiyor. Gençlerimiz açıkta kalmasın diye çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bir kısım öğrencimizi de Öğretmenevi’nde misafir ediyoruz. Kredi Yurtlar Kurumunca üniversitemize yakın bir yerde 600 kişilik bir kız yurdu yapılıyor. Yine Üniversitemiz içinde 600 kişilik yurt yapımına başlandı, bin kişilik yeni bir yurt yapımı için de çalışmalar başlayacak. Kredi Yurtların 3 Bin kişilik kapasitesi var, yapılacak olan yurtlarla bu rakam 5 Bin’e çıkacak.” dedi.

Organize Sanayi Bölgesindeki çalışmalarla ilgili de bilgiler veren Vali Orhan Alimoğlu “Organize Sanayi Bölgemizde 16 tane firma faaliyet gösteriyor. Yeni iş yeri açacak olan dört firmamız var. Yatırımcılar için fazla olmamakla birlikte, tahsis edilebilecek yerimiz var.” dedi.

Yenice İlçesi Şeker Kanyonunda yapımı planlanan HES konusu ile ilgili soruyu da cevaplayan Vali Orhan Alimoğlu “Bu konu ile ilgili gerekli araştırmalar ve incelemeler yapılır, ona göre isabetli bir karar verilir” dedi.

Karabük’teki mültecilerle ilgili de kısa bir bilgi veren Vali Alimoğlu “İlimizde Bin civarında mülteci var. Bunlarla ilgili bize de birkaç şikayet geldi, ama bunu genellemek doğru olmaz. Bu noktada biz Karabük olarak gerekli misafirperliği göstermek durumundayız. Yaşanan sıkıntılarla ilgili gerekli önlemlerimizi de aldık.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü hakkında açılan soruşma ile ilgili soruyu da cevaplayan Vali Alimoğlu “İl Milli Eğitim Müdürümüz konu ile ilgili cevabi açıklamasını yaptı. Bu konulara Bakanlık karar verir. Milli Eğitim Müdürünün konu ile ilgili cevabı Bakanlığa intikal etti, konu Bakanlık tarafından değerlendiriliyor.” Dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.