Karabük Modern Kültür Merkezine Kavuştu

İlimizin ihtiyacına binaen 2012 yılının Temmuz ayında ihalesi gerçekleştirilerek Eylül ayında yapımına başlanan ve büyük bir hızla tamamlanarak geçici kabulü yapılan Karabük Kültür Merkezi, Karabüklülerin hizmetine girdi.

Karabük Modern Kültür Merkezine Kavuştu
Yayınlama: 19.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
9
A+
A-

Karabük’ün 100. Yıl Mahallesinde yaklaşık 10 Milyon 615 Bin TL’ye harcanarak yapımı tamamlanan Karabük Kültür Merkezi, modern yapısıyla her türlü sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapabilecek konumda. Karabük İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de aynı binada hizmet verdiği Kültür Merkezinin resmi açılışının ise ileriki bir dönemde yapılacağı ifade edildi.  

Karabük Kültür Merkezinin tüm Karabük halkına hizmet vereceğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, basın mensuplarıyla birlikte binayı gezerek binanın kullanımı ve fiziki yapısı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Binanın tam donanımlı olarak yapıldığını ve son derece modern olduğunu ifade eden İbrahim Şahin, Kültür Merkeziyle ilgili şu bilgileri verdi; “Geçtiğimiz ay içerisinde tamamlanan Karabük Kültür Merkezimiz Karabük halkının hizmetine girmiştir. Kültür Merkezimiz 100. Yıl Mahallemizde Karabük Belediyesince Bakanlığımıza tahsis edilen 10 dönümlük bir arazi üzerine yapıldı. 7 Bin 900 metrekare inşaat alanı içinde 2 Bloktan oluşan Kültür Merkezimiz, toplam 5 Bin 500 metrekare kapalı alana sahiptir.

A Blok bodrum katta; Sergi salonu, Müzik Odası, Bale ve Halkoyunları Çalışma Salonu, 5 adet büro ve Kitap deposu yer alıyor. Giriş katta ise; Güvenlik Odası ve Danışma, 130 kişilik konferans salonu, kafeteryaya açılan teras ile 2 adet sanatçı hazırlık odaları bulunuyor. 1. Katta; Çocuk kütüphanesi ve okuma salonu, yetişkin kütüphanesi ve okuma salonu, Müdür Odası, 2 adet çalışma ofisi yer alıyor.

B Lok bodrum katta ise; 4 adet çalışma salonu, Giriş Katta; tam donanımlı 420 kişilik konferans salonu ve Fuaye salonu yer alıyor. Birinci katta ise 4 adet sanatçı hazırlık odası bulunuyor.

Konferans salonlarımız her türlü etkinliğe uygun olarak tam donanımlı gerçekleştirilmiştir. Gelen talepler doğrultusunda herkes bu salonlardan faydalanabilecek. Müzik çalışma salonlarımızda Halk Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içinde çeşitli kurslar açmayı hedefliyoruz. Yakın bir zamanda ise keman kursu açacağız. Bale ve Halk Oyunları salonumuzda şuan iki grup çalışmalarını yapıyor. Yine dört tane el sanatları atölyelerimiz bulunuyor. Burada kurumlarla işbirliği yaparak çeşitli kurslar açacağız. Yakın bir zamanda orada modern pastacılık kursu gerçekleştirilecek. Bu kurstan faydalanmak isteyenler hem Müdürlüğümüze, hem de Halk Eğitim Müdürlüğümüze başvurabilecekler.

Amacımız, Kültür Merkezimizi dolu dolu yaşatmak ve kullanmak. Kültür Merkezimizdeki program ve etkinlikler Kültür Bakanlığımızın web sayfasından takip edilebilecek. Tiyatro Salonumuzun açılışını İstanbul Devlet Tiyatrosunun sergilediği bir oyunla geçtiğimiz haftalarda yaptık. 21 Aralık tarihinde büyük salonumuzda da ‘Haftanın Son Günü’ isimli özel bir tiyatro oyunu sahnelenecek.

-İL HALK KÜTÜPHANESİ YENİ BİNASINA TAŞINIYOR-

Karabük İl Halk Kütüphanesinin yeni binasına taşınması ile ilgili de bilgiler veren Şahin “Bildiğiniz gibi Karabük Belediyesi Kent Meydanının üstünde Postane Caddesinde yapmış olduğu binanın bir bölümünü İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılmak üzere Bakanlığımıza 15 yıllığına tahsis etmişti. Bununla ilgili protokol yapılmıştı. Şu anda oranın tefrişatı noktasında sona yaklaşıldı. Tabelalarımızı astık. Arkadaşlarımız bugünden itibaren İl Halk Kütüphanesini oraya taşımaya başladılar. Bir iki hafta içinde kütüphanemiz Karabük Halkının hizmetine girmiş olacaktır.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.