Karabük Büyük Düşünüyor!..

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, Karabük Serbest ve Endüstriyel bölgesi ile Türkiye’nin demir yolu ulaşımının merkezi olmaya aday olduklarını ve bu konuda bir çok ilden 3-0 önde olduklarını söyledi.

Karabük Büyük Düşünüyor!..
Yayınlama: 10.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, Karabük’ün önünü açacak olan ve Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda demir yolu ulaşımının merkezi olacak olan Karabük Serbest ve Endüstriyel Bölgesi için tüm alt yapı fizibilite çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

“FİZİBİLİTE RAPORLARI HAZIR”

Eskipazar İlçesine bağlı İsmetpaşa bölgesinde 20 milyon metrekare arazi üzerine kurulması planlanan Serbest ve Endüstri Sanayi Bölgesi’nin Filyos Liman projesi ile entegreli olduğunu belirten Saylar, “ Ancak Filyos Liman projesi ile ilgili firma Anayasa Mahkemesine itirazda bulunmuş. Hukuk süreci devam ediyor. İtiraz eden firmaya Filyos Liman Projesinin hem bölgeye hem de ülkeye çok büyük fayda sağlayacağı için kendileri ile görüşülüyor. İnşallah o süreci atlatacağız. Filyos projesinde çok engel çıktı ve bu engeli de aşacağız. Karabük’te Serbset ve Endüstriyel Sanayi Bölgesi Filyos projesi ile entegreli ama böylesi hukuksal süreçte sıkışması, İsmetpaşa projesini engellemiyor. Biz o projeyi belli bir aşamaya getirdik. Bununla ilgili çalışmaları yaparak fizibilite raporları hazırladık. Başbakanımıza sunacağımız 5 dakikalık animasyon var bölgeye hitaben. Profesyonel bir şekilde hazırladık. Bu konuda en büyük desteği TSO Başkanımızdan alıyoruz. Birlikte güzel bir fizibilite raporu ve animasyonu hazırladık. Milletvekilimiz Mehmet Ali Şahin’e de anlattık. 9 Ocak’ta Karabük’e gelecek olan Başbakanımızdan Karabük’e ve Türkiye’ye çok büyük katkı sağlayacak proje ile ilgili destek isteyeceğiz” dedi.

“3-0 ÖNDEYİZ”

AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar, Serbest ve Endüstriyel Sanayi Bölgesi projesinin içerisinde 2023 yılına devletin öngördüğü, ray teknolojileri ile hızlı tren ağının Türkiye’de genişlemesinde dolayı devletin 70 milyar dolarlık bir yatırım öngördüğünü de belirterek, “Türkiye son yıllarda demir yolu ağlarına büyük önem veriyor. Bu kapsamda 6 bin 500 lokomotif, 50 bin vagon ve 500 bin kilometre ray üretimi var. Bunlara baktığımızda Karabük, Türkiye’de bir çok ilden 3-0 önde. Çünkü, Türkiye’nin demir yolu raylarını KARDEMİR üretiyor. Karabük Üniversitemizde ise bunla ilgili Ray Mühendisliği ve Demir Çelik Enstitüsü var. Biz bu projede, Türkiye Cumhuriyeti olarak bizim 2023 yılına kadar demir yolu ağı ile ilgili bu parçaların üretimi için Karabük Serbest ve Endüstriyel Bölgeye teşvik isteyeceğiz. 2023 yılına kadar 100 milyar dolarlık bir öngörülecek katkıyı bu bölgeden Karabük olarak yapabileceğimizi ve bilgi birikimimizin olduğunu gösteriyoruz. Karabük sanayicisine güveniyoruz ve bunu başaracak güçteyiz. Karabük üniversitesinin desteği, kentteki sanayi kültürü ve KARDEMİR’in bunla ilgili daha önceden başlamış olması bizim için ayrı bir avantaj. Bu anlamda biz demiryolu ağı ile ilgili bütün parçaları bu bölgede yapabileceğiz. 20 milyon metre kare arazi üretiliyor. İçinden Samsun otoyolu geçiyor, demir ağları var. Yüksek enerji sıkıntısı yok. Ankara’ya bir İstanbul’a 2 saat, doğu Karadeniz ve Karadeniz yolu üzerinde tam bir köşe taşı. Türkiye’de katma değeri yüksek ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek bir üretim ağına Başbakan’dan destek isteyeceğiz. Biz bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bu proje Karabük’ün önünü açacak. Üniversite ile nasıl büyüdüysek, Serbest ve Endüstri bölge ile daha da büyüyeceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.