Karabacak Sürücüleri Uyardı!

Karabük Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Karabacak, tüm sürücülerin kış lastiği uygulamasına uyması gerektiğini söyledi.

Karabacak Sürücüleri Uyardı!
Yayınlama: 03.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
17
A+
A-

Karabük Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Karabacak, Türkiye’de şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile yönetmelik uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği kullanma zorunluluğunu geldiğini ifade ederek, “Can ve mal güvenliği açısından araçlarınıza kış lastiği taktırmayı unutmayın” dedi.

Şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenerek uygulandığının da altını çizen Karabacak, “Karabük’te bizler 1 Aralık’tan önce 795 kayıtlı araç sürücüsüne ulaşarak kış lastiği takılması zorunluluğu hakkında bilgiler verdik. Tabi sadece ticari taksi, otobüs, kamyon sürücülerinin yanı sıra normal vasıta sürücülerinin kış lastiklerini takmalarını öneriyoruz. Özellikle uzun yol yapan araçlarımız için yol kenarı denetim istasyonlarında da üzerinde M+S işareti bulunan ve -7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastikler ve sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler kış lastiği olarak kullanılacaktır. Kamyon, TIR, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması hatta stepne lastiklerinde kış lastiği olması zorunludur. Kış lastiklerini taktırmaları için şoför esnafımızı uyarıyoruz, araçlarınızı kış şartlarına uygun hale getirin” diye konuştu.

Karabacak ayrıca, kışın yollarda sadece ticari araçların bulunmadığına da dikkat çekerek, “Özel araçlarda en az ticari araçlar kadar dikkatli olmalı, önlemlerini almalıdır. Kullanacakları kış lastiklerinin dört lastiğinin de kış lastiği olarak değiştirilmesinde büyük fayda vardır. Eğer farklı tip lastikler kullanılırsa, örneğin 2 yaz ve 2 kış lastiği kullanımında aracın patinaj, dengesinin bozulması ve yoldan çıkma gibi durumların oluşma tehlikesi çok yüksektir. Sonuçta hepimiz can taşıyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.