Hastane binası Karabük Üniversitesi’ne devredilecek

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında Kara ve Sarı 5000 Evler’de fizik servisi ve acil olarak hizmet veren binanın tamamen boşaltılarak Fizik Servisinin Bayır Mahalledeki hastanede hizmet vereceğini açıklandılar.

Hastane binası Karabük Üniversitesi’ne devredilecek
Yayınlama: 30.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı 5000 Evler Mahallesindeki fizik servisi ve acil servisi olarak hizmet veren Karabük Devlet Hastanesi binasının 1 Haziran 2014 tarihinden sonra tamamen kapatılacağını söylediler. Bir basın toplantısı düzenleyen Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, hastanenin kapatılmasının gerekçelerini de açıkladılar.

Kapatılacak olan hastanenin, Karabük Üniversitesi tarafından eğitim-öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere istendiği belirtildi.

Basın toplantısında ilk açıklamayı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara yaptı. Kara, 5000 Evler Mahallesindeki binada verimli bir çalışmanın olmadığını belirterek “Bu binada fizik servisi ve acil vardı. Gördük ki burası çok verimli çalışmıyor. Burada görev yapan arkadaşlarımız az hastaya bakarken, yeni hastanede görev yapan arkadaşlarımız çok büyük iş yükü altında. Buranın ilk yapılış şekli Kadın Doğum ve Çocuk Bakım Evi. Biz bunu 3 Mayıs tarihinde Şirinevler’deki yeni binamıza taşıdık. Hep şikayet vardı, biz yeni binada doğum yapmak istiyoruz diye. Burayı taşıyınca burasının hükmü bitmiş oldu. 2012 yılında hastaneler birleşmişti. Şirinevler binası boşaltılınca mekan sıkıntısından dolayı buraya bazı birimleri taşımıştık. O birimlerde daha sonra boşaltıldı, o bakımdan burayı verimli kullanamıyoruz. Burada deprem güçlendirilmesi ile ilgili bir sıkıntımız var, yetkili kişilerle görüştük, buranın deprem  güçlendirilmesi yapılmadan kullanılması uygun değildir şeklinde bize bilgi verdiler. Modern ve emniyetli bir hastanemiz varken, hiçbir hastamızı ve çalışanımızı tehlikeye atmak istemiyoruz” dedi.

1 Haziran’da boşaltılacak olan binayı eğitim-öğretim hizmetlerinde kullanmak üzere Karabük Üniversitesi’nin istediğini de belirten Kara “Yine burası ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Karabük Üniversitesi Rektörlüğünün Valilik aracılığı ile Müdürlüğümüze bir yazısı var. Bu binayı Rektörlük bizden talep ediyor. Burayı Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu olarak kullanmak istiyor. 2 bin öğrencinin eğitim göreceği bir alan tasarlamak istiyor. Gerekli yazışmalar yapıldı, biz de İl Sağlık Müdürümüzle birlikte gerekli yazıyı Ankara’ya ilettik. Tüm bu çalışmalar doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün raporuna göre binanın deprem güçlendirilmesi yapılmadan kullanılması uygun olmadığından, 5000 Evlerdeki hastanemizi boşaltma kararı aldık. Zaten Kadın Doğum ve Çocuk bölümünü yeni binamıza taşımıştık, sadece fizik servisi vardı. Boşaltma kararının alınmasından sonra fizik servisimiz Bayır Mahalledeki Hastanede hizmet vermeye başlayacak” dedi.

“GEREKLİ İSTİŞARELERİ VE ÇALIŞMALARI YAPTIK”

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı ise 5000 Evlerdeki hizmetlerin sona erdirilmesi konusunda gerekli istişare ve çalışmaları yaptıktan, sonra böyle bir karar alındığını belirterek “Özellikle burada toplanmamızın sebebi 1 Haziran tarihinden itibaren 5000 Evlerdeki binamızın kapatılarak buradaki fizik servisinin Bayır Mahalle’deki hastanemizde hizmet vereceğini haber vermek içindir. Buranın kapatılması konusunda gerekli çalışmaları yaptık. Yaptığımız çalışmalar tamamen istişare ve bilimsel çalışmalara dayanıyor. Hasta sayıları, hangi hastanede daha sağlıklı hizmet verildiği, hasta ve çalışanların güvenliğinin hangi hastanede daha güvenli olduğunu araştırarak bu kararı aldık. Hasta sağlığı ve hasta güvenliği son derece önemli. 5000 Evlerdeki binamıza deprem güçlendirilmesi yapılması gerektiği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından bize bildirilmişti. İkamet edebileceğimiz bir bina yokken, biz 5000 Evlerdeki binamızda çalışmak zorundaydık. İçinde hasta varken deprem güçlendirilmesi yapılamayacağını hepimiz biliyoruz. Modern binamız varken, hasta sayısı da düşmüş ve elimizde imkanlar varken burada hizmet vermemiz doğru değildi. Bizim üç ayrı binada Safranbolu’yu da kattığımızda 4 binada acil hizmet vermemiz mevcut pratisyen hekim sayımız ile çok güç. Aylarca pratisyen doktor arkadaşlarımıza sabır göstermeleri için ricada bulunduk. Doktor arkadaşlarımız ayda 10 gün nöbet tuttular ve bir gün dinledikten sonra tekrar görev aldıkları için çok yıpranmış durumdalar. Bazı acillerimizde hasta sayısı çok düşük iken, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok ciddi hasta yoğunluğu olduğundan dolayı bazı arkadaşlarımız arasında iş konusunda haksızlık oluyordu. Gittiğimiz acilde anestezi uzmanı yoksa, ameliyathane yoksa, sıkıntısı yaşanıyorsa burada çalışan içinde büyük bir risk var, hasta açısından da hayati tehlike söz konusu. Bunları göz önüne aldığımızda acillerden birini kapatma zorunluluğu doğdu zaten. 5000 Evlerdeki binamız ile ilgili Karabük Üniversitesi’nden böyle bir talep gelince 5000 Evlerdeki binamızın kapatılması kararına varıldı. Üniversitemizin Milli Emlak’tan talep ettiği muvaffakiyet yazısı var. Bu yazı bizlere gönderildi, binanın eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere devredilip devredilmeyeceği konusunda muvaffakiyet isteniyor. Bizlerde yazışmamızı yaptık. Genel Sekreterimizle birlikte Ankara’ya giderek bu yazıyı elden götürdük. Durum hakkında Bakanlığımıza da bilgi verdik. Buranın Karabük Üniversitesi’ne devredilip devredilmeyeceği tamamen Bakanlığımızın uhdesindedir” dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.