Güven “2014 yılı olumlu geçti”

İş-Kur Müdürü Coşkun Güven, istihdam artırılması ve işsizliğin azaltılması konusunda 2014 yılının olumlu geçtiğini söyledi.

Güven “2014 yılı olumlu geçti”
Yayınlama: 26.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

İş-Kur Karabük İl Müdürü Coşkun Güven, 2014 yılını değerlendirdi.

İş-Kur olarak istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması konusunda kamu kurum ve kuruluşları ile bir çok ortak proje yürüttüklerini belirten Güven, bu anlamda Karabük’te önemli mesafe kat ettiklerini söyledi.

2013 yılında yapılan iş gücü piyasası analiz sonuçlarına göre Karabük ve ilçelerinde olası ihtiyaç duyulabilecek meslek gruplarının belirlenmiş olduğunun altını çizen Güven “2014 yılının ocak ayında bu mesleklerle ilgili olarak kurslar açılmasına karar verilmişti. Bu anlamda biz iş birliği içinde ilçelerimizden başlamak üzere, özellikle meslek eğitim merkezlerimizde bir fiil işverenlerimizle, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizle meslek eğitim kurslarımızı açtık. Tabi yapacağımız kurslarda biz insanları birden meslek sahibi yapma gibi bir şansımız yok. Çünkü bu teknik eğitim uzun süreçli bir olay. Biz biraz daha beceri kazandırmaya yönelik biraz daha insanları cesaretlendirmeye yönelik işverenlerin biraz daha sertifikalı, meslek sahibi insanlarımız iş sertifikası yok. Bu anlamda daha kolay iş bulabilmelerine yardımcı olabilmeyi amaçlamıştık. Biz önce 2014 yılında ilçelerimizden başlamak üzere bu hususu birazda önce çıkartmaya çalıştık. İlk önce Eflani Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle iş birliği kapsamında yörenin de kendi şartlarına uygun el dokumasıyla ile ilgili bir kurs açtık orada. Sağ olsun orada kaymakam bey, daha önce kaymakamlık imkanlarıyla bir dokuma atölyesinin kurulduğunu söylemişti bize. Bizde yerinde gittik ziyaret ettik. Yani birde kişileri buraya nasıl çekebiliriz diye. Biz kurslarımızda biliyorsunuz ki İş-Kur olarak ceplerine harçlığı veriyoruz. En azından kişiler geldiklerinde ekstra bir masraf yapmamış oluyorlar. Bu da biraz daha teşvik etti” dedi. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.