Gazeteciler Ata’nın Huzurunda!

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 106. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle Karabük Gazeteciler Cemiyeti üyesi basın mensupları Ata’nın huzuruna çıktı.

Gazeteciler Ata’nın Huzurunda!
Yayınlama: 24.07.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 106. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle Karabük Gazeteciler Cemiyet (KGC) üyeleri, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından kısa bir açıklama yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Karaarslan, “Türk basını üzerindeki sansür, 24 Temmuz 1908’de, 2’nci Meşrutiyet ilan edildikten sonra kaldırıldı. Bu tarihe kadar gazeteler, sansür memurlarının kontrolünden geçtikten sonra basılabiliyordu. Ancak 2’nci Meşrutiyet’te, 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazeteler, sansürlü yılların ardından ilk kez sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarıldı. Türk basınında sansürün kaldırılışını simgeleyen “Basın Bayramı” olarak ilan edildi. Bu yıl ise, Türkiye’de hala basının özgürlüğü tartışılsa da Türk basınında sansürün kaldırılışının, yani Basın Bayramı’nın 106’ıncı yıldönümünü buruk bir şekilde kutluyoruz. Talebimiz, ülkede siyasi baskılara maruz kalmadan düşüncelerini toplumla paylaşan, sansürsüz, özgür ve bir basının var olması, bunun için de gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekmektedir. Böyle bir dönemde kalemini satmadan, baskılara boyun eğmeyen ve gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, özgür çalışma ortamı ve sansürsüz günler diliyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.