Esnaf Sıkıntıda! Ama 2015’ten Umutlu…

Karabük Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, özellikle küçük esnafın büyük sıkıntılar içinde olduğunu belirterek 2015 yılının sorunların çözüme kavuşacağı bir yıl olacağını ümit ettiklerini söyledi.

Esnaf Sıkıntıda! Ama 2015’ten Umutlu…
Yayınlama: 29.01.2015
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, küçük esnafın sıkıntıları ve kooperatif çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bugün itibariyle küçük esnafın özel bankalardan kredi çekmede çok daha zorlandığının altını çizen Aygün, kooperatif olarak sağladıkları finansman desteğiyle bunu azaltmaya çalıştıklarını ifade etti.

2014 yılı içinde küçük esnaf için toplamda 10 Milyon TL finansman kredi desteği sağladıklarını belirten Başkan Atilla Aygün, 2015 yılı için daha umutlu olduklarını belirterek “Esnaflarımız, 2014 yılında Türkiye genelinde belli sıkıntıları yaşayan bir grup oldu. Biz kooperatif olarak, esnafımıza elimizden gelen bütün finansal desteği vermeye çalışıyoruz. 2014 yılında 10 Milyon TL civarında bir kredi dağıttık. Bundan 270 civarı bir esnafımız istifade etti. Gönlümüz istiyor ki daha fazlasını yapalım. Küçük esnafımızın, Devlet ve hazine destekli bu krediler olmasa özel bankalardan kredi kullanması çok zor. Bildiğiniz gibi bankacılıkta skorlama, geçmişi yargılama var. Bunlar olduğu için esnafımızın kredi alması çok zor. Krediyi ancak Esnaf Kefalet Kooperatifimiz kanalıyla kullanabiliyorlar. Tabi bu da imkan meselesi. 2014 yılının Aralık ayında finansmanlar durmuştu. Türkiye genelindeki bine yakın kooperatifte bu finansmanlar durmuştu. Ocak ayı itibariyle finansmanlar yeniden açıldı, ancak yeterli düzeyde olmadı. Bu finansman bugün için sadece üç veya dört arkadaşımızın kredisini karşılayabilecek düzeyde. Bu finansman biraz daha geliştirilirse ki gelişeceğine inanıyoruz, küçük esnafımıza daha çok yararlı olacağız. Esnafımıza rahat kredi kullanmayı sağlamaya gayret ediyoruz. 2015 yılından biraz daha umutluyuz. Bildiğiniz gibi seçim dönemi var. Bu zamanlarda verilen vaatler artar. Öyle olacağını sanıyoruz.” dedi.

Küçük esnafın gün geçtikçe daha büyük sıkıntılar çektiğini belirten Aygün “Sektör sektör baktığımızda bütün esnafımızın sorunları var. Bunların teker teker ele alınarak çözülmesi gerekiyor. Küçük esnafın artık rekabet gücü kalmadı. Bu sorunların biran önce çözülmesi ve küçük esnafa yeterli desteğin ve kolaylığın gösterilmesi gerekiyor.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.