Esnaf Odalarından Kermes Tepkisi!

Birlik Başkanı Nurettin Tümen “Esnafımız devlete olan yükümlüğünü yerine getiriyor. Bunu yapan esnafımızın karşısında kayıt dışı kaynaklardan elde edilen birikimlerle rekabet etmesi mümkün değil.” dedi.

Esnaf Odalarından Kermes Tepkisi!
Yayınlama: 21.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Nurettin Tümen, şehir merkezine kurulan ve ardı arkası kesilmeyen kermeslerin esnafı mağdur ettiğini söyledi.

Tümen, yaptığı açıklamada, son günlerde şehir merkezinde ardı arkası kesilmeyen, vakıf, dernek, cemiyet ve cemaat adına altına açılan kermeslerin esnafı mağdur ettiğini söyleyerek, “Çarşıya çıktığımızda esnaflarımız bize tepki gösteriyorlar. Bunları anlayışla karşılamamız lazım. Esnafımız devlete olan yükümlüğünü yerine getiriyor. Bunu yapan esnafımızın karşısında kayıt dışı kaynaklardan elde edilen birikimlerle rekabet etmesi mümkün değil. Buraya gelen malzemelerin esnaflardan geldiği söyleniyor. Her ne adı altında olursa olsun resmi olan her şeye biz varız, ama kayıt altına girerek yapılsın. Esnaf veriyorsa faturasını versin, siz satış yapıyorsanız fişini verin. Olması gereken sistem budur. Kermeslerde çay, ekmek, mobilya, ayakkabı, gibiyim, lokanta ve dönercilik dahi yapılıyor. Burada yapılan hizmetler ve satışlar esnafın helal kazancından hak edilmeyen kazanç olarak görüyorum. Esnafa da yazık. Kermeslerden faydalanan yine Karabük halkı ama bunda da bir düzen olması lazım. Biz nasıl yaptığımız işin karşılığında fatura ve fiş veriyorsak orada da olmalı. Kermeslerin süresi uzun tutulması lazım. Eskiden biz Kermes deyince, bayanların evde yaptığı yemek ile incik boncukların satışından kazanç elde edilmesi lazım. Bizim burada ise tam tersi. Bir evin inşaat malzemesinden tutun mobilyasına kadar her şey var. Sadece neredeyse montolama malzemesi satılmıyor. Bunun düzende için olması için kapalı bir alanda veya şehir dışında bu işleri yapmak lazım. Şehir merkezinde bu işin yapılması bizleri ve esnafı üzüyor. Biz burada herhangi bir derneği veya kişileri gündeme getirmek değil ama bizlerinde yükümlülüğü ve sorumluluğu altında olan esnaflarımızın hak ve menfaatlerini korumamız gerekiyor” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.