“Endüstri Bölgesi, Karabük’ün geleceği için önemli bir proje”

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal, Türkiye Sanayi ve Ticaret Şurası ile ilgili bilgiler verdi. Sedat Namal, ayrıca Eskipazar İsmetpaşa bölgesine kurulması düşünülen serbest bölge için Bakanlar Kurulu Kararı’nın gerektiğini söyledi.

“Endüstri Bölgesi, Karabük’ün geleceği için önemli bir proje”
Yayınlama: 18.08.2014
Düzenleme: 15.06.2020
7
A+
A-

Bu yıl 7 Ağustos 2014 tarihinde yedincisi düzenlenen Türkiye Sanayi ve Ticaret Şurası’na katılan Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Namal, şura ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Namal, beş maddelik sunumunun dört maddesini şura sonunda hazırlanan kitapçığa yazdırdığını belirterek “7 Ağustos 2014 tarihinde yedinci Türkiye Sanayi ve Ticaret şuramız vardı. Şura 3 gün sürdü bu şuraya Başbakanımız ve bakanlarımız da katıldı. Şuraya katılmadan önce kamuoyu ile de paylaştığımız beş maddelik sunum yapacağımızı ve ilimizi çok yakından ilgilendiren bu beş ana başlığı başbakanımız ve bakanlara ilettik. Şura sonunda hazırlanan kitapçığa dört maddeyi yazdırdık. Bu başlıklar karayolları bağlantımız, Filyos Limanının üst yapı ihalesi, Yenice ilçemiz için orman ürünleri ile ilgili, Eflani ilçemiz içinde tarımsal ve hayvancılık ile ilgili organize sanayi bölgelerinin yapılması konusunda sunumumuzu yaptık. Biz ticaret ve sanayi odası olarak bu tür hizmetlerin yapılaması için girişimlerde bulunuruz. Destekçilerimiz siyasetçilerdir. Karabük milletvekillerimiz ve yerelde de belediye başkanımızın destekleri ile hep birlikte Karabük’ümüzü kalkındırabiliriz” dedi.

Sunum içerisinde bulunan İsmetpaşa bölgesine kurulması düşünülen endüstri ve serbest bölgenin, kitapçıkta niçin yer almadığı hakkında da bilgiler veren Namal “Kitapçıkta olmayan bir konu sadece endüstri bölgesi var. Bunun hayata geçmesi için Bakanlar Kurulu Kararı’nın olması gerekiyor. Eğer endüstri bölgesini kurabilirsek Karabük’ün 20-30 yılını garanti altına alacak bir proje. Karabük Milletvekilimiz Mehmet Ali Şahin bu konuyu Başbakanımız ile görüşeceğini ifade ettiler. Gerekli bilgileri kendilerine ulaştırdık. Serbest ve endüstri bölgesinin İsmetpaşa bölgesinde yer almasının en önemli nedeni bu bölgede elektrik ve su yönünden hiç probleminin olmamasıdır. Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu bağlantı yolu üzerinde olması” dedi

KISA SÜREDE İNŞAAT BAŞLAYACAK

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’na yeni hizmet binası yapımı konusunda gelinen son nokta hakkında da bilgiler veren Başkan Namal ”Ticaret ve Sanayi Odamızın yeni hizmet binasının yeri ile ilgili çalışmalarımız vardı. Prosedürler biraz uzun sürebiliyor. Biz, nihayet maliyet bakanlığından olurumuzu aldık. Karabük Defterdarlığı gerekli izni ve ihale sürecine çıktı. Bizde hayırlısı ile arsamızı almış olacağız. Yer bize geçtikte sonra acele bir şekilde ihalesini yapıp inşaat çalışmalarını başlayacağız” dedi

Karabük Organize Sanayi Bölgesine yapılacak olan Meslek Koleji konusuna da değinen Başkan Sedat Namal ”Organize Sanayi Bölgesinde yapacağımız Meslek Koleji ile ilgili TOBB Genel Başkanımız Rıfat Beyle şurada görüştük. Karabük’e iki günlük bir program yapacaklar bu iki günlük program içinde Meslek kolejinin temeli de atılacak” dedi.

Karabük’e dışarıdan az yatırımcının geldiğinin altını çizen TSO Başkanı Namal ”Karabük’e dışarıdan çok az sayıda yatırımcının geldiğini görüyoruz. Organize Sanayi bölgemizde beş tane yer tahsis ettik bunların hepsi Karabük’te ki sanayicilerimiz. Büyük bir yatırımcı gelse yeriniz var mı diye sorarsanız, yerimiz yok. Ama serbest ve endüstri bölgesi ve organize sanayi bölgesinin genişleme çalışmaları içerisinde bunlara yer verebiliriz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler hem oda olarak hem de basın kuruluşları olarak yatırım yapacak kişilere yardımcı olmalıyız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.