Dünyada sadece 440 hastada görüldü ve yalnız ‘O’ kurtuldu…

32 yaşındaki genç kadın, Dünyada yalnız 440 hastada görülmüş olan ve günümüze kadar ölümle sonuçlanan “kendiliğinden kalp ana koroner atardamarı yırtığı” olarak adlandırılan hastalıktan sağ olarak kurtuldu.

Dünyada sadece 440 hastada görüldü ve yalnız ‘O’ kurtuldu…
Yayınlama: 19.08.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Dünyada yalnız 440 hastada görülmüş olan ve günümüze kadar ölümle sonuçlanan “kendiliğinden kalp ana koroner atardamarı yırtığı” olarak adlandırılan bu hastalık Karabük’te yaşayan 32 yaşındaki genç kadını evinde yakaladı.

Acil olarak Karabük Özel Medikar Hastanesi Kalp Merkezi’ne getirilen genç kadın, burada gerçekleştirilen başarılı ameliyat ile hayata tutundu. Özel Medikar Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Erdem Çetin bu vakaya ve operasyona ilişkin şu bilgileri verdi; “32 Yaşındaki hastamız evinde istirahat ederken başlayan ani göğüs ağrısı ile acil servise başvurmuş ve hemen sonrasında kalbi durmuştur. Başarılı müdahale ile tekrar kalbi çalıştırılmıştır, acilen kalp anjiosu yapılan hastanın kalbinin ana koroner atardamarında kendiliğinden oluşan yırtılma tespit edilmiş hemen ameliyata alınmış kalbi durdurmadan (beating heart) koroner bypass ameliyatı yapılarak şifa ile ameliyattan 4 gün sonra taburcu edilmiştir. Ayrıca ameliyatını başarı ile gerçekleştirdiğimiz hastamız, şimdiye kadar kalbi bu hastalık nedeni ile durup başarılı acil servis müdahalesi ile tekrar çalıştırıldıktan sonra ameliyata alınarak yaşayan ve taburcu olan ilk hasta olma özelliğine sahiptir.

Kendiliğinden kalp ana koroner atardamarı yırtığı daha çok, genç kadınlarda gelişen, ani ve ölümcül seyirli bir hastalıktır. Bu vaka türü, ilk 1931 yılında tespit edilmiş olup o tarihten beri dünyada 440 hastada görülmüştür, çok nadir görülen ve ani ölüme neden olan tehlikeli bir kalp krizi nedenidir.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.