‘Çocuktan Öğren Diş Bakımını’

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Sağlık Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından ‘Çocuk Gelişiminde Yeni Yaklaşımlar’ dersi kapsamında Bağlar Şehit Atilla Bodur İlköğretim Okulu 4/A Sınıfı öğrencileri ile ‘Çocuktan Öğren Diş Bakımını’ adlı etkinlik gerçekleştirildi.

‘Çocuktan Öğren Diş Bakımını’
Yayınlama: 25.05.2014
Düzenleme: 15.06.2020
2
A+
A-

Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğinde Karabük Diş Hastanesi Diş Hekimi Barış Aksakal’ın gönüllü olarak katıldığı etkinlikte, çocukların diş kontrolleri yapıldı.

Çocuklarımızın diş muayeneleri yapılırken ‘Çocuktan Öğren Diş Bakımını’ etkinliğini koordine eden Sağlık Yüksekokulu öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Özyürek, “Üniversitemizce Yüksek Lisans öğrencilerimizle ‘Çocuk Gelişiminde Yeni Yaklaşımlar’ dersi kapsamında ‘Çocuktan Çocuğa’ adlı bir yaklaşım vardı. Öğrencilerimizin ilgisinden yola çıkarak isterseniz uygulamalı bir çalışma yapalım dedik ve gönüllü bir okulla iletişime geçtik. Mili Eğitim Müdürlüğü’nden de destek alarak 4. Sınıf öğrencileriyle ‘Çocuktan Çocuğa’ yöntemini uygulamaya karar verdik. Bu eğitimin birçok aşaması var ama ben kısaca üçünden bahsedeceğim. Çocuklarımızla konuşup onlara sizce insanların hangi konuda bilgilenmeye ihtiyaçları vardır, hangi konuda çalışma yapmak istersiniz diye sorduğumuzda çocuklarımızla birlikte Ağız ve Diş sağlığı konusunu belirledik. Öğretmenlerinin desteği ile afiş, broşür pankartları kendileri hazırlayarak bunları önce evde alilerine, sonra burada topluma kazandırmayı benimsediler. Çocuktan çocuğa yaklaşımın 3 şekli var. Çocuk öğrendiği bilgiyi önce arkadaşları ile, sonra ailesiyle en son olarak da toplumla paylaşıyor. Biz şimdi burada bu eğitimin son aşamasını gerçekleştirerek toplumda bir farkındalık oluşturuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ön test ve son testlerle de hem çocukların bilgi düzeyinde hem de ailelerin bilgi düzeylerinde ne kadar değişiklik oldu bunu ölçüyoruz. Ölçtüğümüz bilgiler sonunda edindiğimiz sonuçları da Bizler Akademik çalışmalarımızda kullanacağız. Güzel bir etkinlik oldu, ben emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize çok teşekkür ederim.” dedi.

Yaklaşık 2 saat boyunca 171 kişinin ağız ve diş sağlığı bakımı gerçekleştirilirken, diş bakımı yapılan çocuklara ve ailelerine diş bakımı ile ilgili broşürler, diş fırçası, diş macunu, şekersiz sakız, balon ve diş amblemi bulunan uyarıcı buzdolabı süsleri dağıtıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.