CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven; “Ülke, iyiye gitmiyor!”

CHP Parti Meclis Üyesi Temizel ve İzmir Milletvekili Güven Karabük’e geldi.

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven; “Ülke, iyiye gitmiyor!”
Yayınlama: 15.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve Maliye Eski Bakanı Zekeriya Temizel, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven Karabük’e geldi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Teşkilatını ziyaret eden Temizel ve Güven ziyaret sonrası bir basın toplantısı düzenlediler.

Basın toplantısında ilk açıklamayı Parti Meclis Üyesi Zekeriya Temizel yaptı. Temizel “Türkiye belirli bir dönüşüm içerisine girdi. Bu sadece seçimlerin yaklaşmasından kaynaklanmıyor. Bu dönüşüm halkın beklentilerinin artık hayal kırıklığına dönüşmesi şeklinde kendisini gösteriyor. Artık yavaş yavaş umutlarının kırılmaya başladığını gösteriyor. Çok somut bazı şeylerde gösteriyor, özellikle beton biriktirerekten gelişme veya kalkınma denilen olayında sonuna gelindiğini gösteriyor. Biz Türkiye’de bütün olayları objektif gözle gözleyen, dolayısıyla somut olaylar olmadığı sürece, asla eleştirmiş olmak için eleştiren insanlardan değiliz. Ama eleştirilecek birşeyler varsa, uyarılması gereken bir konu varsa, halkı uyarmak gerektiğinin zorunluluğunu hissediyoruz. 12 yıldan beri Türkiye’de sürdürülen bir yönetim var. Bu süreç içerisinde sürekli olarak Türkiye’nin geliştiğini ve büyüdüğünü söylediler. Somut olarak Türkiye kişi başına 10 bin doların üzerinde gelir elde eden ülke olarak belirlendi. Fakat TUİK’in en son açıkladığı veriler sonucu ne çıktığı ortaya. Türkiye’de kişi başına gelir 10 bin doların altına düştü. 10 bin doların üzerindeki gelirin hayal olduğu bununda aşağıda doğru gideceğinin göstergeleri ortaya çıkmaya başladı. İkinci önemli bir olay da Türkiye tamam 10 bin dolarlara yaklaştı ama, gelir dağılımında verilere göre dünyanın gelir dağılımında en kötü ikinci ülkesi olduk. Bir tarafta sadece 270 TL ile geçinen milyonlarca insanın varlığı, bir tarafta da dolar milyarderlerinin varlığı bunun çok somut göstergesidir. Türkiye’de yaşayan insanlar artık böyle bir gelişme varsa bununda adaletli bir şeklide dağıtılmasını istiyor. İşsizlik konusunda bir çözüm bulunamadıysa hala çığ gibi akıyorsa,  Türkiye’de yaratılacak olan istihdamın hangi koşullarında ve hangi sektörlerde yaratılacağını öğrenmek istiyor. Yetişmiş ve eğitmiş insanlarda ki işsizlik oranı Türkiye’de yüzde 24’e yükseliyor. Bu çok yüksek bir orandır. Dolayısıyla bu insanların nerde istihdam edileceği, nasıl iş bulacağı mutlaka birileri tarafından artık gösterilmesi gerekiyor. Bizler Cumhuriyet Halk Partililer olaraktan bütün bu konuların hepsini bire bir konuşulup, buralar da üreteceğimiz çözümlerin hangi sonuçlar doğuracağını göstermek için bütün illerde bu toplantıları yapmak üzere yola çıkmış durumdayız” dedi.

– ÜLKE İYİYE GİTMİYOR –

Zekeriya Temizel’in konuşmasının ardından basın mensuplarına bir açıklamada CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven yaptı. Güven ülkenin iyiye gitmediğini belirterek “Ülkemiz son 12 yıldır iyiye gitmedi, bunu hepimiz görüyoruz, yurttaşlarımız da görüyor.  Giderek yoksullaşıyoruz, işsizlik artıyor ve diğer sosyal desteklerin hepsinin de giderek  miktarları azalıyor. Öncelikle iş alanlarının açılması lazım. Ama görüyoruz ki iş alanları giderek kapanıyor. Yer altı kaynaklarımız gidiyor, yer üstü kaynaklarımız gidiyor.  Yoksulluk giderek artıyor.  Her aşamada kötüye gidiyoruz.  Bir konu ortaya çıktığı zaman, medyada yer aldığı zaman da bir durduruluyor, geri adım atılıyor. Kadına şiddet konusunda da aynı şeyi görüyoruz ama sonra yine yoksulluk da azalma olmuyor, uyuşturucu kullanımında azalma olmuyor, kadın şiddetinde azalma olmuyor, işsizlik sorunu çözülmüyor, kadına şiddet çözülmüyor. Artık Hükümetin gitme zamanı gelmiştir. Gördüğümüz, konuştuğumuz yurttaşlarda gerçekten mutlu değiller, mutsuzlar ve hep birlikte artık bir değişimin olması gerektiğini, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara gelmesi konusunda hem fikir olduğumuzu görüyoruz. Bu konuda da bizlerde gerekli çalışmaları yapacağız. Tabiî ki en büyük destek de siz Basından gelecektir diye düşünüyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.