Bölge İdare Mahkemesi ‘Yürütmeyi Durdurma’ Kararı Verdi

Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, başlatılan hukuki süreç sonucunda Karabük’te görevinden alınan bir okul müdürünün Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nin ‘Yürütmeyi Durdurma Kararı’ almasıyla görevine iade edileceğini belirterek, alınan kararın uygulanması noktasında ilin mülki idare amiri olan Vali Orhan Alimoğlu’nu göreve davet etti.

Bölge İdare Mahkemesi ‘Yürütmeyi Durdurma’ Kararı Verdi
Yayınlama: 17.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, okul müdürlerinin atamalarıyla ilgili olarak Zonguldak Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu ‘Yürütmeyi Durdurma Kararı’nın, ilin mülki idare amiri olan Vali tarafından takip edilerek kararın yerine getirilmesi noktasında ilgililere gerekli talimatın verilmesini istedi. Kurtoğlu Vali Orhan Alimoğlu’na “Sayın Valim, bu kararı gördükten sonra bu arkadaşları derhal görevinden alındıkları okuluna iade talimatını verin. Ortalık hepten karışmasın.” şeklinde seslendi.

Milli Eğitim Bakanlığının Okul Müdürlerinin Atamalarıyla ilgili olarak Mart ayında yürürlüğe koyduğu yasa ve yönetmelikler doğrultusunda, Türkiye genelinde İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde kurulan komisyonlar marifetiyle Okul Müdürlükleri başvuruları alınmış, başvurular bu komisyon tarafından değerlendirilerek okul müdürlerinin atamaları yapılmıştı.

Yapılan değerlendirmeler sonucu, bir çok okul müdürünün değerlendirme komisyonunda bulunanların dışında farklı bir sendikaya üye oldukları iddiasıyla puan alamadığı, değerlendirmenin hükümete yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’e bağlı idareciler tarafından yapılarak okul müdürlerinin kendi sendikalarına üye veya yakın isimlerden oluşturulduğu iddia edilmişti.

Kamuoyunda da büyük yankı oluşturan bu durum karşısında Türk Eğitim-Sen Türkiye genelinde bütün illerde hukuksuz bir şekilde değerlendirilerek görevden alınan okul müdürlerinin hukuki süreçlerini başlatarak konuyu yargıya taşıdı.

Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, başlatılan bu hukuki sürecin sonunda Karabük’te görevinden alınan bir okul müdürünün Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nin ‘Yürütmeyi Durdurma Kararı’ almasıyla görevine iade edileceğini belirterek, alınan kararın uygulanması noktasında ilin mülki idare amiri olan Vali Orhan Alimoğlu’nu göreve davet etti.

Kurtoğlu, yüce yargının verdiği kararın her şeyin üstünde olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı; “Okul Müdürlerinin atamaları ile ilgili olarak yasanın çıktığı Mart ayından buyana, biz yapılacak uygulamalardaki haksızlığı ve hukuksuzluğu hep dile getirmiştik. Buna rağmen süreç inadına yürütüldü. Ağustos ve Eylül aylarında onbinlerce okul idarecisi mağdur edilmişti. Arkadaşlarımızın mağduriyetlerine karşı hukuki sorumluluklarını üstlenerek Türkiye’nin bütün illerinde onların dava açmalarını sağlamıştık. Çok başarılı oldukları halde keyfi değerlendirmelere tutularak müdürlük görevleri üzerinden alınan arkadaşlarımız birçok ilde İdare Mahkemelerine açtıkları davaları kazanarak görevlerine geri iade edilerek, yeniden değerlendirme yoluna gidildiler. Karabük’te de bir okul müdürü arkadaşımızın Kastamonu İdare Mahkemesine açmış olduğu dava sonucunda ilgili Mahkemenin Yürütmeyi Durdurma Reddine karşın Zonguldak Bölge İdare Mahkemesine yaptığımız itiraz bozuldu ve arkadaşımız lehine yürütmeyi durdurma kararı verildi. Karar yakın bir zamanda ilgili makamlara da tebliğ edilir. İlgili makamlar 30 gün içerisinde bu kararın gereğini yapmak zorundalar. Bizim bugüne kadar yaptığımız iddiaların tamamını Mahkeme doğruladı. Bu puanlamayı, değerlendirmeyi yapanlar, kendilerine verilen talimatlar doğrultusunda o gün görevi yerine getirmişlerdir. Hukuk devletinde böyle bir şey olamaz. Biz bunu aylardır söylüyoruz. Bu karar, azıcık onurlu olan insanların suratına şamar gibi çarpılmış bir karardır. Dava açan diğer arkadaşlarımızın kararlarının da bugün yarın kendilerinin lehinde çıkacağından eminiz. Biz ibretle ve üzülerek bu işi yapanların halini ve durumunu seyretmeye devam ederken, doğruların yapılması noktasında da özellikle uyarılarımızı devam ettireceğiz.”  

Yetkililerin, haksızlık ve hukuksuzluğa destek olmak, göz yummak gibi bir niyet taşınmıyorsa tüm okul idarecilerinin değerlendirmelerini yeniden gözden geçirilmesini isteyen Kurtoğlu, mahkeme kararının uygulanması noktasında Valiye de seslenerek “Ben ilimizin değerli mülki idare amiri Sayın Vali’ye sesleniyorum; Sayın Valim, bu kararı gördükten sonra bu arkadaşları derhal görevinden alındıkları okuluna iade talimatını verin. Ortalık hepten karışmasın. Yüce Mahkemenin bahsettiği şekilde bu arkadaşımızın Milli Eğitimdeki komisyon tarafından yeniden değerlendirilmesi, eğer puan verilmeyecek ise neden puan verilmediğinin belgeleri ortaya konularak yapılsın. Daha sonra yapılan okul müdürlüğü mülakatlarının da, biz makamınıza dilekçe ile başvurarak kayıt altına alınmasını istemiştik, bunda da kayıtsız kalındı. Eğer haksızlık ve hukuksuzluğa destek olmak, göz yummak gibi bir niyet taşınmıyorsa tüm okul idarecilerinin değerlendirmelerinin yeniden gözden geçirilmesini, yanlışların biran önce düzeltilmesini, yeni görevlendirilen okul müdürlerine kimlerin müdür yardımcısı olacağına dair listelerin kimler tarafından verildiğinin de bizzat makamınızca incelenmesini zat-ı alinizden özellikle istirham ediyorum. Tüm makamlar gelip geçicidir. Ancak o makamları dolduran insanların yaptığı uygulamalar insanların geçmişi olarak orada kalacak, bir gün kendisinin olmasa da çoluk çocuğunun karşısına mutlaka çıkacaktır. Biz bütün idarecilerimizi, mülki idare amirlerimizi ve bu ülkede hangi partiden olursa olsun millet adına siyaset yapan siyasileri de namuslu, dürüst, seviyeli ve itibarlı olarak hatırlamayı arzu ediyoruz. Gönlümüz ve arzumuz bu yöndedir.” dedi.  

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.