“Bir dua kelimesinin Mehmet Ali Bey’e ağır geleceğini düşünmedim.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Mehmet Ali Şahin’in kendisi hakkında yaptığı eleştirilerek cevap vererek, “Vatandaşı yanıltacak yada yapamayacağım hiçbir sözü vermedim. Kendisi Rafet bey seçilirse ben bunları engellerim derse bunu net bir şekilde söylemesi gerekir” dedi.

“Bir dua kelimesinin Mehmet Ali Bey’e ağır geleceğini düşünmedim.”
Yayınlama: 07.03.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin’in kendisi hakkında yaptığı eleştirilere sert cevap vererek bizi yalancılıkla suçlamadan önce biraz düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Vergili, kendi projelerinin AK Parti adayı Mehmet Ceylan’a benzediği ve kopya çektiği iddialarında bulunan Şahin’e cevap vererek, “Şuanda biz yapılan bu projelerin o bu kimden kopya edildi kavgasına girmedik. Mehmet Ceylan adaylığını ilan ettikten sonra 10 gün içerisinde derleme toplama projelerle siyasi propagandaya başladı. Mehmet Ali Şahin bey Karabük’le sürekli yanlış bilgilendirilmekte teşkilatı tarafından. Karabük’te yerelde siyasette propaganda üretmeye çalışmakta. Spor vadisi ve 100. Yıldaki Pazar yeri projemizin ilk açıklamalarımız 1 Ağustos 2013 tarihidedir. Diğer bir açıklamamızda detaylı olarak 2 Ekim 2013’de tekrar yapmışız. Yerinde 5000 evler ile Safranbolu arasında yer alan Bulak deresi olduğunu açıkladığımız bütün kayıtlarda mevcut. Alelacele siyasi çalışmalarını yaptıkları gibi bizim hazırladığımız ve açıkladığımız projeler aylar öncesi başladı. Kendileri iki üç gün içerisinde kendilerine uyarlayarak çizgi film gibi alelacele proje hazırladılar. Ellerinde doğru dürüst ne bilgi ne CD nede kitapçık vardı. Bu projeleri ekol haline getiren Karabük’te bizim siyasi çalışmalarımızdır. Mehmet Ali Şahin beyin bunu bilmesinde büyük fayda var. DDY ile 1 yıl önce anlaşma yapılmış imzalar atılmış. Araç çayı ile ilgili 1 yıl önce çalışma başlamış DSİ. 100 yıl mahallesinde bir yıl önce başlamış 6-7 ayda kamulaştırılmalar bitmiş. Kalkmış birileri bunları sahip çıkmış, hiçbir şey üretemeden. Onların projesi demir yolunu şehir dışına çıkarıp tünellere geçirmek” dedi.

“YEREL SİYASETTE BİZİM ABİMİZ VE KARABÜK’ÜN BÜYÜĞÜ OLARAK GÖRMEK İSTERİZ”

Kendisi açısından Başbakan hakkında söyledikleri ve bir yerel gazetede yayınlanan yazı ile ilgili çıkan habere de açıklık getiren Başkan Vergili, “Benim açımdan diğer önemli bir konu ise, bayramlaşmada bana sormuş olduğu soru. Bizim bir sohbet ortamımızı Yenice bir gazeteci gizlice kayda alıp gazetesinde yayınlamış. Ben bu gazetede yayınladığını o güne kadar bilmiyordum. Bize gelen bir gazete bile değil. Bunu bana sorduğunda benim böyle bir beyanım gazetecilere yoktu ve böyle bir söz söylemedim dedi. Birkaç gün sonra o gazetenin ortağı olduğu televizyonda bu ses kayıtları yayınlandı. Ben daha sonra olayı hatırlayarak özür beyan edecek şekilde yani, sözleri inkar etmiyoruz ama kendisine yanlış beyanda bulunduğum için özür diledim. Bu bir erdemliktir. Bunu kabullenmesi gereken bir erdemlik olduğunu ben şahsım olarak bu kanaatte düşünüyorum. Biz onun refüze edileceği her olayı göğüslemek ve onu Karabük’ün abisi olarak kabul ederek onun aleyhinde olacak her türlü konuyu biz elimizden geldiği kadar engellemeye çalıştık. En önemli örneklerinden bir tanesi bir ulusal haber ajansına düşecek onun arkasından yuhalanma kasetini ben gece gazetecileri çağırarak ulusal basına gitmemesi için ricada bulundum ve yayınlatmadım. Kapalı spor salonunda bir gençlik eğlencesinde siyasi propaganda yaptıkları sırasında arkasından yuhalanma olayının ulusal kanallarda yer alamaması için ricada bulundum. Biz onun Türkiye’nin genel siyasetinde her zaman en iyi yerde olmasını isteriz. Yerel siyasette bizim abimiz ve Karabük’ün büyüğü olarak görmek isteriz. Bir gün Ankara’ya giderken kendisine uğurlarken, bir isteğin var mı dediğinden ise dua edin teşekkür ederim dedim. Dua kelimesi kendisine çok ağır gelmişti. Kendisinden bir talebim olduğu zaman her zaman istedim ve hiçte çekinmedim. Bir dua kelimesinin Mehmet Ali Bey’e ağır geleceğini hiç düşünmedim. Sürekli bunu vurgulamakta ve buna anlam veremiyorum” dedi.

“ BİZİMLE ALAKALI KASETE MONTAJ BİLE DEMEDİK”

İstifa ederek Milletvekili olacağı yönde ve bununla ilgili pazarlık yaptığı yönündeki iddialara ise Vergili, şu açıklamayı yaptı: “MHP’nin terbiyesinde genel merkezi ile bir pazarlık kesinlikle olmamıştır. Onların kendi AK Parti, içerisinde bu tür pazarlıkları olabilir ama bizim MHP’de Milletvekili adaylığı ile ilgili hiçbir şekilde pazarlığımız olmamıştır. Söylememde parti terbiyesine yakışmaz. Mehmet Ali beyin bilmediği konular hakkında yorum yapmasını beklemezdim. Genel Merkezin talimatları doğrultusunda bize nerede görev verilirse, biz bunların hiçbirine itiraz etmeyiz. Bizim particilik anlayışımız budur. Genel seçimlerde kendisi milletvekili seçildiği günün akşamı gidip tebrik ettiğimde ve partim tarafından bile eleştirildim. Biz kendisine bu derece samimi tavır ve yaklaşımda bulunmaktayız. Eğer Rafet vergili seçilirse ben bu projeleri yaptırtmam diyebilir. Üstüne basa basa söylüyor bu projeleri devlet yapar diyor. Bizde devletle işbirliği içinde olacağız ama bunu devlete yük olamadan yaparız diyoruz. Devlet dışında yapacağız demiyoruz. Devletin hükümetin birimleri ile koordinasyonlu bir şekilde çalışmamız gerekli. Rafet bey seçilirse ben bunları engellerim derse bunu net bir şekilde söylemesi gerekir. Biz onu sürekli kendimize büyük ve abi olarak gördüğümüz gibi, yerel siyasette de bir abi ve büyük olarak görmek istiyoruz. Kelimeler üzerinden konuların istismar edilmesini kendisine yakıştıramıyorum. Karabük olarak ülke siyasetinde kendisinden beklentimiz büyük. Karabük içinde beklentimiz büyük. Biz seçildikten sonra taleplerimizi iletiriz yaparlar yapmazlar kendileri bilir. Yalancılıkla itam ederken, vatandaşlara kendilerinin verdiği sözlerde var. Yapmış olduğum siyasette vatandaşı yanıltacak ya da yapamayacağım hiçbir sözü vermedim. Kendileri de 2,5 sene önce siyasi propaganda yaparken Karabüklülere verdikleri sözler var. Bunları hatırlatmakta fayda var. Kendisinden rica ediyorum yalancılıkla suçlamasın. Yapılamayan işlerle itham edebilir. Ben olan hadiseye montaj bile demedim. O kaset için montaj bile demedim. O gazete tamamen gizli bir çekim yaparak yayınlamış. O arkadaş ve yayınlayan kurumla ilgili dava bile açmadım. İstersem bugün dahi bu davaları açar ve o ki kurumu zor duruma sokabilirim. Biz bunları inkar etmiş filan değiliz. Olan hadiseleri kabulleniriz ve söylediğimiz sözlerin arkasından durur cevabını veririz. Fevri bir harekette bulunarak karşı tarafı rencide edecek söz söylersek de özür dileriz. Onun için Mehmet Ali Şahin bey bizimle ilgili hassa düşünerek söylemesi memnun eder.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.