Belediye ENERJİSA’ya Dava Açıyor!

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili “ Battı-Çıktı’daki su baskını, Enerjisa’nın hatasından kaynaklandı!” dedi.

Belediye ENERJİSA’ya Dava Açıyor!
Yayınlama: 09.09.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumartesi günü akşamı yaşanan su baskını sonrası açıklamalarda bulunarak, Battı-Çıktı’da yaşanan sıkıntının Enerjisa’nın trafo değiştirmesinden dolayı pompaların ters çalışmasından kaynaklandığını söyledi.

Cumartesi akşamı kenttin çok kısa sürede yüksek miktarda yağış aldığını belirten Başkan Vergili, “Sıkıntılı saatler yaşandı ama bir iki saat süren bir problem yaşandı. Benim Belediye Başkanlığım diğer belediye başkanlarından çok daha farklı. Ulusal medyada çıkan görüntüler ise, bazı gazetecilerimizin farklı bir şekilde yorumlayarak ulusal medyaya geçmesinden kaynaklandı. Aynı hadiseleri yaşamış olduğumuz zaman herhangi bir belediye başkanı bu yağış anından caddede sokakta göremezsiniz. Benim özelliğim bu problemlerin nerden geldiği ve ileride nasıl çözeriz diye tetkik etmek için arazide olmam. Rüzgâr, fırtına, sel veya yağmur anından ben bizzat kendim araziye çıkarak noksanları tespit ederim. O anda da arazideydim. Son yapmış olduğumuz olan kanaldan Cevizlidere’den gelen suyun tahliyesi rahat bir şekilde yapılıyor mu diye baktım, Valilik önündeki suyun tahliyesine baktım. En son battı çıktı’nın içerisine girerek suyun çekip çekmediğine baktım. Bunları kontrol ederken, ulusal medyada bazı yayınlar yapıldı. Bunlar hiç önemli değil. Biz bir sonraki afet durumunda neler yapabileceğimizin programını yaptık. Ben battı çıktıda olduğum zaman tahliye boruların su gidiyor mu diye baktırdım ve suyun gitmediğini tespit ettik. Projede iki pompa olmasına rağmen biz üç pompa koyduk. Ama su pompalardan gitmiyordu. Pompalar çalışmayınca tahliye kanalında tıkanma olduğunu sandık. Sabah yeniden incelemeye aldığımızda pompaların ters çalıştığını gördük. Böyle bir şeyin olması mümkün değildi. Afet denen şey her türlü tersliklerin olmasıyla ortaya çıkan zararlardır zaten.” dedi.

“DAVA AÇACAĞIZ”

Battı Çıktı’nın içindeki pompaların neden ters döndüğünü araştırdıklarını da belirten Başkan Vergili, “Burada, bu bölgede Enerjisa trafo değişimi yapmış. 380 volt enerji üç faz olduğundan bunlardan birinin kablosu yer değiştiğinden bizim motorlarımız ters dönmüş. Bunu tespit ettik. Eğer Enerjisa bize bu bölgede trafo değişimi yaptığını söyleseydi biz buna hemen bakardık. Çünkü benim bizzat kendimin bildiği konular. Eğer biz bunu tespit etmeseydik, pompalar hala çalışıyor sanırdık ve bundan sonraki yağışlarda da aynı sıkıntıyı yaşamaya devam ederdik. Bunun yanında battı çıktının hemen başından yeni bir kanal açılmasına ve su dranajı yapılmasına karar verdik. Çok hızlı bir şekilde su dranajını açacağız. 200 evler ve Yenişehir bölgesinden gelen suyu da bu kanaldan tahliye etmeyi düşünüyoruz. Bir daha battı çıktı bu tip sorunları yaşamaz. Ben bu sahada olmasaydım bu sorunları tespit edemezdik ve geciktirirdik. Bunları en kısa süre içinde çözerek bu problemleri gidermiş olacağız. İstasyon caddesindeki yeni kanal asıl görevini yaptı ve su taşkını fazla olmadı ama suyun yayıldığını gördük. Oradaki ızgara boyut büyütülecek ve bir daha istasyonda bu sorun yaşanmayacak. Yeşil mahalle çok kritik bir yerdi ve oraya yaptığımız kanallarla su baskını sıkıntısı yaşamadık. Önümüzdeki günlerde bu sıkıntıları daha az yaşayacağız. Benim bu çalışma sistemini Karabük’teki basın mensupları çok iyi bilmesi halinde ulusal medyada Türkiye gündemine gelmiş olduk. Bu hoş tarafı haber sayesinde bizi belki o gün 5 milyon kişi izlemiştir. Karabük’ten ziyade beni ön plana çıkarması beni mutlu etti. Bu haber başkan yerinde tetkik yaparken, battı çıktıda mahsur kaldı diyebilirlerdi. Aynı gün Sincan’da yaşanan olayda başkanın sokakta olacağına caddeye çıkacağına inanmıyorum. Yağmur başladığında ve bitene kadar ben caddedeydim. Vatandaş nerede ne sorun yaşadıysa ben de bizzat yaşadım. Bu benim için iyi bir deneyim ve tecrübeydi. Diğer belediye başkanları ve AK Parti mensuplarına seslenmiş olayım; onların belediye başkanları bu tür afet durumunda sokağa çıkmış mı? Benim görevim, Karabük’ün tüm eksikliklerini bu dönemimde tamamlayarak görevimi nihayete ulaştırmaktır. Bunda Türkiye’de en başarılı belediye olarak yapacağımıza inanıyoruz. Enerjisa’yla ilgili dosyaları tamamlanıp dava açacağız. Eğer pompalar çalışmış olsaydı bu sorun hiç yaşanmamıştı” dedi.

Sosyal medyadan yanıt verdiği yazıya da cevap veren Başkan Vergili, “ Medya mensupları arkadaşların yazdığı yazıları gördükten sonra böyle bir yazı yazmaya karar verdim ve yanlış yazdığımı düşünüyorum. Ulusal medyaya aktarım şekli iki türlü olabilirdi. Birinci şekli ‘Başkan yaptığı battı-çıktı’da, battı çıkamadı,” diğeri ‘Başkan sahada çalışırken afete maruz kaldı’ diyebilirdi. İkisinin halk nezdinde yorumu farklı olur. Allah’ın sopası yok gibi propagandalarda çok hoş değil. Dediklerimin arkasındayım” açıklamasında bulundu.

“DEPREM RİKSİ YAPILMALI”

Hürriyet Caddesi üzerinde devam eden Belediye İş Merkezi inşaatı sonrası Hürriyet Caddesinde bulunan 30-40 yıllık binalarında sıkıntı yaşandığı yöndeki bir soruya ise Başkan Vergili, “Bu caddede bulunan binaların deprem risk analizlerinin yapılması lazım. İlla yıkılacak diye bir şey yok güçlendirilebilir. Bu caddede binaların yıkılmasının hiçbir mahsuru yok. Yeni binaların yapılması rant miktarı daha fazla artacaktır. Bu tip binalarda mal sahiplerinin bunu yapması lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Belediyeye bırakmamaları lazım. Binaların dayanıklılıklarını bizden daha iyi biliyorlar. Karabük’ün en büyük rant getiren bir caddesi burası. Burada binaları yenilemek o kadar maliyetli bir olay değil. Çok kısa sürede bu maliyetleri geri alabilirsiniz. Şuanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bazıları şikâyet dilekçeleri vermiş. Gerekli analizler yapılır. Halk Bankasının orada bir çatlaklık görmedim. Onların binayı boşaltması kendi tasarrufları. Aşağıda yapılan inşaatla ilgili bir sıkıntıları olacağını sanmıyorum. Teknik konular çok iyi incelenerek yapılan bir inşat. Proje hatası olduğunu sanmıyorum. Hepsi fore kazık sitemi çakılarak binaların güvenliği alınarak hafriyat yapıldı. Büyük bir şikâyet gelmedi. Eğer kazıklama çalışmaları yapılmasaydı orada çok büyük sıkıntı yaşanırdı. Orada kapalı olan yolu da birkaç güne kadar açacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.