Başvurular 31 Ekim’de sona eriyor!

Karabük Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, kooperatife borcu olup faiz uygulaması yapılan esnaf ve sanatkarlar için, Merkez Birliği ve ilgili Bakanlık arasında yapılan görüşme sonunda faizlerin silinerek 6, 12 ve 18 ay olarak ödeme kolaylığının sağlandığını söyledi.

Başvurular 31 Ekim’de sona eriyor!
Yayınlama: 10.10.2014
Düzenleme: 15.06.2020
1
A+
A-

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifine borcu olan esnaf ve sanatkara faizlerin silinerek ana parayı ödemeleri kolaylığı getirildi. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Merkez birliği ile ilgili bakanlık arasında yapılan çalışmalar doğrultusunda kooperatife borcu olan esnaf ve sanatkara faizlerin silinerek ana paranın bir seferde, 6, 12, 18 taksitle ödenmesi gibi kolaylıklar getirildi.

Bu uygulamanın Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifine borcu olan esnaflar için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu söyleyen Karabük Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, uygulamadan faydalanmak isteyenlerin Ekim ayı sonuna kadar kooperatife başvuru yapmalarını gerektiğini söyledi.

“DÖRT SEÇENEK VAR!”

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifine borcu olup ödeyemeyen ve ana paraya faiz işleyen borçların dört seçenek olarak ödenebileceğini hatırlatan Karabük Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün “Merkez birliğimiz 24 Eylül 2014 tarihinde ilgili bakanlıkla yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda bir karar çıkartıldı. Bu karar doğrultusunda esnaf ve sanatkarın borçlarının yeniden yapılandırılması açıklığa kavuşturuldu, yapılabilecekler ortaya konuldu. Netice olarak da esnaflarımızın temerrüde  düşen ve geçmiş borçlarının ödenmesi kolaylığı sağlandı. Merkez birliğimiz ile ilgili bakanlık arasında gerekli sözleşmeler yapıldı. Bu sözleşme esnaflarımızın kullanmış olduğu kredilerde temerrüde düşmüş devlet faizi yiyen borçlarının ana parası yatırıldığı taktirde bütün temerrüt faizlerinden vaz geçilecek. Vaz geçilmeyenler ise ana paradır. Ana paranın haricinde eğer icraya düşmüş ise avukatlık ücreti kooperatifimizi ilgilendirmediği için avukatlık parası ve dosya ücreti esnaf tarafından verilecektir bunun dışında bir kuruş faiz alınmamaktadır. Yine bu uygulama ile parası olmayan veya yakında zamanda parası gelecek olan esnaflarımız için ana borcu 6 eşit taksite bölünebiliyor. Eğer ana para 6 ay takside bölünürse yıllık yüzde 6 faiz uygulaması yapılıyor. Üçüncü bir alternatif 12 aya kadar vade yapılabiliyor buna da ana paraya yüzde 12 faiz uygulanıyor. Son alarak en uzun vadeli kolaylıkta 18 ay vade ile ana para ödeniyor fakat buna da yüzde 18 faiz uygulaması yapılıyor. Bu uygulama esnaf ve sanatkarın soluk almasını sağlayacak güzel bir uygulama. Bu şekilde borcu olan esnaf ve sanatkar kesinlikle ortaya konulan alternatiflerden mutlaka faydalanmalıdır. Gördüğümüz kadarı ile bu uygulamadan esnafımızda memnun. Bu uygulama ile geçmişten kalan faizler var ise bunlar temizlenmiş oluyor. İnsanlar ana borcunu ödemiş fakat faizden borcu varsa bunlar ortadan kalkıyor. Borcu olan 261 esnafımızın var fakat bunların 150 tanesini ana borcunu bitirmiş fakat gecikmeden dolayı faiz tahakkuk etmiş Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine gelip dilekçelerini verdikleri zaman bu faizler siliniyor. Bu şekilde oldu taktirde bundan sonraki hayatlarını borcunu ödemiş esnaf olarak hayatlarını idame ettiriyorlar” dedi

“MÜRACAATLAR ESNAF KEFALETE YAPILACAK”

Uygulamadan faydalanmak isteyen borçlu esnafların Karabük Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifine müracaat etmeleri gerektiğini belirten Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün “Çünkü biz Halk Bankasından kredi kullandırıyoruz. Üyemiz veya ortağımız kredi borcunu ödeyemez ise kooperatif hesaplarından alınıyor bu para. Kooperatifimiz imkanları biterse bankaya borçlanıyor fakat böyle bir şey söz konusu değil. Esnaflarımız borçları tamamen Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifinedir. Biz onların borçlarını ödemişizdir şimdi de borçlarını bize ödeyecekler” dedi.

“300 BİN TL PARA GİRECEK”

Yapılan bu uygulama ile Karabük Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifinin kasasına 300 bin TL para gireceğini söyleyen Başkan Aygün “Kooperatife borcu olan üyelerimiz tamamım bu uygulamadan faydalanırsa ve borçlarını öderlerse, kooperatifimize 300 bin TL ikramı olacak” dedi

“BAŞVURU TARİHİ EKİM AYININ SONUNA KADAR”

Uygulamadan faydalanmak isteyenlerin Ekim ayı sonuna kadar kooperatife müracaat etmeleri gerektiğini hatırlatan Aygün “Esnaf ve sanatkarımız için çıkartılan bu uygulanın başvuru tarihi Ekim ayı sonuna kadar devam edecek. Bu tarihi kaçıran esnaf ve sanatkarımız yapılan uygulamadan faydalanamayacak. Uzatılacağını tahmin etmiyorum, bu uygulama kooperatifleri hırpalayacak bir olay, fakat biz bu uygulamadan memnunuz.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.