Başkan Vergili: “Haziran sonunda Karabük şantiye haline dönecek”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili seçim döneminde vaat ettikleri projelere Haziran ayı sonu itibariyle start vereceklerini ifade ederek “Araç Çayı projesi için Çin’den gelecek heyetin vereceği rapor doğrultusunda çalışmalar yapacağız” dedi. Başkan Vergili Kardemir A.Ş ile geçmişte yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak ise “Benim kişisel problemlerim olsa bile, Kardemir ile Karabük Belediyesi arasında hiçbir zaman problem olmayacak.” dedi.

Başkan Vergili: “Haziran sonunda Karabük şantiye haline dönecek”
Yayınlama: 17.06.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Haziran ayı sonu itibari ile Karabük’ün şantiye haline dönüşeceğini ve yılsonuna kadar kentin çehresinin bir kez daha değişeceğini söyledi.

Başkan Vergili, seçim döneminde gösterdikleri 3-4 büyük projeleri olduğunu ve bunlarında hızla bir şekilde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “100. Yıl Mahallesi’ndeki pazaryeri projesinde ihale aşamasına geldik. Spor Vadisi projesinin de proje ihalesine çıkıyoruz. Proje ihalesinden sonra inşallah yapımına başlayacağız. Araç Çayı’nın ıslahı ve su tutma işlemleri ile ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Bununla ilgili DSİ Bölge Müdürü ile toplantı yaptık. Bu toplantı ile ilgili onlarda bir karar aldı. 1.5 ay içinde de Çin’den bir heyet gelecek ve inceleme yapacaklar. Onların vereceği rapor doğrultusunda proje ihalesini tamamlayacağız. Bizim için önemli olan her zaman 3-4 proje söyledikten sonra bu projelerin devamı veya Karabük’te eksiklikleri bakımından yapılacak işlerin toparlanmasıdır. Şuan biz muazzam bir çalışma içerisine girdik. Kaldırım ve asfalt ihalelerini yaptık. Ramazan ortalarında neticelenecek. Karabük’ün şekli yılsonuna kadar bir kez daha değişecek. Ana artellerin tamamında kaldırım eksiklikleri ve asfalt yapılacak. Atatürk Bulvarı ile Yeşil mahalle, Namal kavşağı arasındaki yol bölünmüş olarak tratuvarları, kaldırımları, su baskınlarını engelleyerek yeniden dizayn edilecek. Sanat okulu ile yeni hastane arasındaki yol açılacak. Bunun asfaltlanması yapılacak. Halim deresini yeniden ele alacağız. Kaldırım ve elektrik direkleri ile alt yapılarına kadar yeniden elden geçecek. 200 evler mahallesi ile ilgili muazzam bir çalışmamız var. Otopark ve asfalt ile ilgili çalışmalarımız var. 2014’ün sonuna kadar ana artellerin tamamını bitirip Karabük’ün çehresini bir kez daha değiştireceğiz. Yaşama alanları çok genişleyecek ve daha iyi değerlenmiş olacak. 2015 yılında Adatepe Kapulu, Kapulu -5000 evler arası yolu programa alacağız. Çok geniş bir 3 yıl için çok teferruatlı çalışma yapacağız. Kentsel alanları genişlettik. Yeni Mahalle haddehaneler bölgesi ve Çarşamba pazarının olduğu bölgesinin tüm alanı kentsel dönüşüm alanı içerisinde aldık. Bunun kararını meclisten çıkarttık. İyi bir planlama çalışması yaptık. Haziran ayı sonundan itibaren Karabük şantiye alanına çevrilecek ve bütün problemleri bitirmiş olacağız. 100 yıl mahallesinde Pazar yeri projemiz başlar. Spor vadisindeki projemiz tamamlanacak. DDY ile görüşmeleri ve diğer kurumlarla olan görüşmelerimiz devam edecek 5 yıla yayılacak bir programımız var. Bunlarla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Bir taraftan finans programlarını ayarlıyoruz. Finansal olarak Karabük belediyesinin hiçbir sıkıntısı yok. Yapımlarla ilgili eksikliklerimiz yok. İnsanların yaşamını kolaylaştıracak çalışmalarımız var. Şuanda Kartaltepe Yenişehir arasında bir köprü projemiz var. Karabük’ü güzelleştirecek sosyla hayata katkı verecek projelerimiz devam edecek” dedi.

“5 YILDA 5 BİN KİŞİLİK YURT PLANLAMASI”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi’nin hızla gelişmesi ve öğrenci sayısının artması nedeniyle yurt ihtiyacını karşılamak için çalışma yaptıklarını belirterek, “Kentsel dönüşüm alanı olan Soğuksu mahallesinde KYK için bin 500 kişilik yurdun protokolü bitti gibi son anlaşmalara kaldık. Yeşil mahallede de bin 500 kişilik yurt çalışmamız var. 5 yıl içerisinde 5 bin kişiye kadar yatak sayısında belediye olarak katkıda bulunacak bir program yapıyoruz” dedi.

“KARDEMİR İLE KARABÜK BELEDİYESİ ARASINDA HİÇBİR ZAMAN PROBLEM OLMAYACAK”

Başkan Vergili, kendi kişisel problemleri olsa bile KARDEMİR A.Ş ile Karabük Belediyesi arasında hiçbir zaman problem olmayacağını da ifade ederek, “Şimdi Karabük Belediyesi, KARDEMİR, Rafet Vergili ve Rafet Vergili’nin siyasi yürüyüşü çok farklı bir şey. Biz bugüne kadar iktidar partisinin yapacağı hiçbir yatırımı engellemedik. Muhalefet belediyesi olsak bile. Hatta elimizden geldiği kadar önünü açmaya çalıştık. KARDEMİR ile Karabük Belediyesi arasında hiçbir zaman problem olmayacak, benim kişisel problemlerim olsa bile. Biz KARDEMİR’in önünü elimizden geldiği kadar açmaya devam edeceğiz. Bazıları medyadaki yazıları göre kendilerine göre yorum yaparak, olayı çok afaki durumlardaymış gibi göstermeleri bir çelişki. Biz kendi aramızda kavda ederiz ama kurumlar arası kavga kesinlikle etmeyiz. Birbirimize yapılacak bir dayanışma ve yardımlaşma varsa iki tarafın elinde geleni yapacağına inanıyorum. Benim görevde olduğum sürece yalnız Karabük’ün menfaatlerini konuştum. Hiç bir kurumlan kavgamız olmaz. Bir kurum Karabük menfaatine ters düşüyorsa biz buna cevap veririz ve burada sessiz kalmayız” dedi.

Başkan Vergili son olarak Kent Meydanındaki çalışmalar ile ilgili de bilgiler vererek, “ Kent meydanın son yapımları ile ilgili tefrişatları için ihaleye çıktık. Meydanın bazı eksiklikleri var. Bunlarla ilgili ihaleye çıktık. Bu ihalelerde kısa sürede neticelendirebilirsek yılsonuna kadar her şeyiyle bitmiş olacak. Diğer yandan Ramazan çadırını meydana kuracağız. Meydandan başka gidecek yerimiz kalmadı. Artık meydanı yavaş yavaş aktif hale getireceğiz” ifadesinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.