Bakan Yılmaz “Filyos 2023 projelerimizden birisi.”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yüksek Planlama Kararı ile yatırım programına alınan Filyos Vadisi projesinin Türkiye’nin en kritik ve önemli yatırımlarından biri olduğunu söyledi.

Bakan Yılmaz “Filyos 2023 projelerimizden birisi.”
Yayınlama: 21.02.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karabük’e geldi. Bakan Yılmaz, ilk olarak Karabük Valiliğini ziyaret ederek Vali İzzettin Küçük’ten brifing aldı.

Bakan Yılmaz, valilik ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Karabük’ün son yıllarda hızla gelişen bir il olduğunu söyleyerek “Hükümetimiz döneminde önce neredeyse iflas durumuna giden KARDEMİR son 10 yılda önemli atılım yaptı. Üretim kapasitesine, istihdamına, ihracatına bakarsanız çok daha iyi bir noktaya geldi ve Karabük’e sporundan sosyal faaliyetine kadar destek olan bir kurum oldu. Bunun etrafında sanayileşme ile önem verdiğimiz bir sanayi merkezimizdir” dedi.

Bölgeyi yakından ilgilendiren ve Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olan Filyos Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Yılmaz, şunları söyledi: “Son dönemlerde çok önemli projeyi yüksek planlama kararı ile yatırım programına aldık. Filyos limanını yakında ihaleye çıkarıyoruz. Yıllar yılı konuşulan bir proje ve AB’de hibe desteği alınır diye bekledik ama çeşitli sıkıntılar çıktı. Biz bu projemizi milli kaynağımızdan finanse edecek şekilde yatırım programını yaptık.”

Projenin gerçekleşmesi ile bütün bölgenin çehresinin değişeceğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Bundan en fazla istifade edecek illerden biri Karabük olacak. Ticareti ile sanayileşmesi ile Filyos limanından ciddi istifade edecek. İlk yatırım bedeli 800 milyon liranın üzerinde olan bir proje. Bu sadece limanın mendireği ve alt yapısı ile ilgili ve ayrıca yap işlet modeli ilave yatırımları düşündüğünüzde milyarları aşan bir yatırım. Arka planda gelişecek sanayi alanları ve altyapıları ile bu bölgenin yeni bir açılımı ve nefesi olacak. Dünyanın çok önemli bir noktası olacak. Filyos 2023 projelerimizden birisi. Türkiye’nin birçok yatırımı var ama bazı yatırımları çok daha kritik. Sadece bu bölgeyi değil bütün ülkeyi etkileyen yatırımlar. Bunun bir tanesi de Filyos Projesidir.

Bakan Yılmaz daha sonra Ulu Cami’ye geçerek Cuma namazını kıldıktan sonra Büyük Kulüpte STK ve işadamlarıyla yemekte bir araya geldi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.