Bakan Yardımcılarından Karabük Çıkarması!

Karabük’e gelen 6 bakanlığın bakan yardımcıları, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Bakan Yardımcılarından Karabük Çıkarması!
Yayınlama: 23.02.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Hasan Murat Mertcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kalkınma Bakan Yardımcısı ve AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet Ceylan’a destek için Karabük’e geldi.   

Bakan yardımcıları, ilk olarak Vali İzzettin Küçük’ü ziyaret ederek kent hakkında brifing aldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, “Türkiye, dünyada layık olduğu yere emin adımlarla yürümeye devam mı edecek yoksa rayından çıkartmaya mı çalışacak birileri? Devletle milletin barışması devam mı ettirecek, yoksa yine eski kodlarına dönüp milleti ezmeye mi devam edecek? Bu tercih, onun tercihidir” dedi.

Bütün bakan yardımcılarıyla gelmeyi planlandıklarını ancak yoğunluk nedeniyle bazı bakan yardımcılarının gelemediğini anlatan Kafkas, “Bugün burada olmamızın nedeni Mehmet Ceylan Bey’e destek hem de bakanlıklarımızın faaliyetlerini ve yapacaklarını görmek için geldik. Ben Karabük’e yıllardır gelip giden birisiyim. Karabük siyasetinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin Bey’in, eski Orman Genel Müdürü Osman Kahveci’nin Karabüklü olmasının kentin kalkınması ve gelişmesine çok büyük katkılar sağladılar. Biz bu katkıları yerinde görmek istiyoruz. Karabük Üniversitesi’ne (KBÜ) bayıldım. Muhteşem bir gelişme sergilemişler. Türkiye’de sanıyorum emsallerinin hiçbiriyle kıyaslanamayacak şekilde başarı sağladı. Karabük’ün gelişmesi merkezdeki atılımlarla yerel dinamiklerin 30 Mart’ta birleşmesiyle yoğun olacağını düşünüyorum. Nüfus ölçeğinde Kardemir Karabükspor’un başarısına bakıldığında, dayanışma kültürünün ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. KARDEMİR’in yaşıyor ve yaşatılıyor olmasının, gelişmesinin Karabük’ün gelişmesine çok ciddi katkıları olduğunu görüyoruz. Cumhuriyetle doğmuş bir kent, KARDEMİR ortadan kaldırılarak neredeyse Karabük’ün makus talihi gidiyordu. O dönemlerde ben sendikacıydım ve Hak-İş Konfederasyonu’ndaydım, buranın yaşatılması için çok ciddi mücadeleler verdik. Bugün artık KARDEMİR dünya şirketi haline geldi, sektörümüzün Türkiye’nin marka değerine katkı veren şirket haline geldi. Emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Bakan yardımcıları, daha sonra kendilerine tahsis edilen otobüsle KARDEMİR’e geçti. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Muttullah Yolbulan ve KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel tarafından karşılanan bakan yardımcıları, merkez yemekhanesinde işçilerle yemek yedi. Hak-İş Genel Başkanı Arslan, KARDEMİR işçisine ve KARDEMİR’e verdikleri desteklerden dolayı bakan yardımcılarına teşekkür etti.

“BAŞBAKAN ADAM GİBİ ADAM”

Sağlık Bakan Yardımcısı Kafkas ise, Türkiye’de bir ara özelleştirme furyasıyla buranın kapısına kilit vurulacağı dönemde işçi ve halkın kenetlenmesiyle omuz omuza bir direniş sergilendiğini belirterek, “Türkiye’nin dibe vurduğu dönemlerde KARDEMİR’in çok kötü günler geçirdiğinde 20 milyon liralık katkı ve borçlarının yapılanmasıyla KARDEMİR’i kurtardık. Bu yörenin ayağa kalkmasında hayatımızın anlamlı günlerini yaşadık. Dün bir adım ray döşeyemiyordu Türkiye, bugün artık rayını kendisi üreten ülke oldu. KARDEMİR Karabük’ün marka değerinin ötesinde Türkiye’nin marka değerine katkı vermiştir. Dünyada ray üreten kaç tane demir çelik tesisi vardır? KARDEMİR, bugün ray üretmektedir. Karabük, üçüncü bin yılın başında Mehmet Ceylan’la her alanda büyük adımlar atacak. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin 2. adamları, bakan yardımcıları olarak bizi belediye meclis üyesi olarak sayabilirsiniz. Bundan sonra daha sık gelip gideceğiz. Karabük halkının direnme gücünün, demokrasi sevdasının tanığıyım. Türkiye, istikrarı mı oylayacak, dünyada layık olduğu yere emin adımlarla yürümeye devam mı edecek yoksa rayından çıkartmaya mı çalışacak birileri? Devletle milletin barışması devam mı ettirecek, yoksa eski kodlarına dönüp milleti ezmeye mi devam edecek? Bu tercih, onun tercihidir. Onun için o ‘uzun adam’ dedikleri adam, adamlığın doruğudur bana göre. Sayın Başbakanımız adam gibi adamdır. Onun bundan sonraki üçüncü bin yılın başında bu milletle onurlu yürüyüşünü sürdürüp sürdürmemesi mücadelesidir. Ben herkesten 30 Mart’ta ciddi destek bekliyorum. Kendileri için, yarınları için, çocukları için” dedi.

Bakan yardımcıları, KARDEMİR işçileri ile birlikte öğle yemeği yedikten sonra Genel Müdür Fadıl Demirel’den çalışmalar hakkında brifing aldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.