“Amacımız Karabük’ü her anlamda kalkındırmak”

AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Mehmet Ceylan, Merkez İlçe Başkanı Kemal Karadeniz ve çok sayıda partili ile Devlet Demir Yollarını ziyarette bulunarak, amaçlarının Karabük’ü her anlamda kalkındırmak olduğunu söyledi.

“Amacımız Karabük’ü her anlamda kalkındırmak”
Yayınlama: 17.02.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Mehmet Ceylan, Devlet Demir Yolları teşkilatının köklü bir kurum olduğunu belirterek, “Bu bölgede de uzun yılları hizmet eden bir kurumumuz. Zannediyorum bu bölgede 500’ün üzerinde personeliniz mevcut. Çok ciddi çok önemli projeleriniz ile var. Bir buçuk yıl önce Ulaştırma Bakanlığımız ile temelini attığımız Irmak, Çankırı, Zonguldak hattı yenileniyor. Bölgemiz açısından bu büyük bir proje. Zannediyorum 800 trilyonu bulan büyük bir proje. Bu proje gerçekleştiği takdirde inanıyorum ki bölgenin demir yolu taşımacılık kapasitesi çok önemli miktarlarda artmış olacaktır. Trenlerimizin hızı artacak, sinyalizasyonu gerçekleştirilecek ve inşallah daha sonraki aşamada da elektrikli trenlerin çalışmasını hedeflemekteyiz. Diğer taraftan tabi Filyos Limanını ihale çalışmaları sürmektedir. Yatırım programına alındı. 140 milyon liralık ödenek de bu yıl içinde Filyos Limanı ile ilgili tahsis edilmiş oldu. İnşallah o da kısa bir süre içinde 3 yıllık bir süre içinde tamamlanmasını ön görmekteyiz. Dolayısıyla Filyos Limanı tamamlandığında, demir yolu hattı tamamlandığında bölgemiz ve Karabük’ümüz artık bir liman şehri özelliği taşıyacaktır. Bu KARDEMİR açısından da, Karabük ekonomisi açısından da son derece önemli bir projedir. Tabi hizmetleri sizlerle birlikte yürütüyoruz” dedi.

“KARABÜK’ÜN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRELİM İSTİYORUZ”

Ceylan Karabük’ü cazibe merkezi haline getirme arzusunda olduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Demir yolu hattımız bizim şehrin tam içinden, göbeğinden geçiyor. Bu mahallelerimiz açısında da riskler teşkil edebiliyor. Zaman zaman trafik kazaları söz konusu olabiliyor. Onun ötesinde sizin şehir merkezinde kalan 200 dönümün üzerindeki araziniz de atıl vaziyette yıllardır. Bu konuyu sizin üst müdürlükleriniz ile Genel Müdürleriniz ile görüştük. İnşallah bu araziyi Belediyemizle iş birliği içinde değerlendirmek ve şehre kazandırmak istiyoruz. Burada hem şehir kazansın hem de Devlet Demir Yolları kazansın istiyoruz. Gelir ortaklığı çerçevesinde bir proje ile bu bölgeyi Karabük’ün cazibe merkezi haline getirelim istiyoruz. Yer altında otoparkı, üstünde kent meydanı, ticari alanları, oteli ve ticaret iş merkezi ile bir cazibe merkezi oluşturalım istiyoruz. Böyle bir projeyi Genel Müdürlük ile paylaştık. Bu konuda da bir mütekabatımız söz konusu. Biz diğer taraftan da bu bölgenin ulaşımını sağlayabilmek ve şehrinde ulaşımı kökten çözmek adına bir önerimiz daha var. O da mevcut demir yolu hattını şehrin kenarına taşımak. Mevcut istasyonu KARDEMİR’İN cüruf sahası civarına taşıyarak orada demir yolunu bir tünel ile Kayabaşı’nın altından Pirinçlik’e doğru gitmesini arzu ediyoruz. Bunun da ön görüşmelerini Devlet Demir Yolları ile yaptık. Bu projeler neyi kazandıracak. Şehri ikiye bölme özelliği taşıyan demir yolunun şehir kenarına alınarak, şehirleşmeyi ve konutlaşmayı daha da kolay olmasını sağlayacak. Bu projelerimizi gerçekleştirdiğimizde Karabük ekonomisi ve Devlet Demir Yolları bundan çok önemli kazançlar elde edeceğinden hiç şüphemiz yok. Sizin Kartaltepe’ de de lojmanlarınız var. Onları da Genel Müdürlükle görüştük. Allah nasip eder 30 Mart’ta Belediye Başkanı olarak seçildiğimizde yağacağımız iş birliği protokolü çerçevesinde lojmanları da yenileceğiz. Bu projenin bir bütün olarak devam etmesi için çalışacağız. Hiçbir çalışanımızda bu işten mağdur olmayacak. Hem şehir kazanacak hem de Devlet Demir Yolları kazanacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.