“Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!”

İstiklal Marşının Kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi.

“Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!”
Yayınlama: 12.03.2015
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 94. yıl dönümü ve İstiklal Marşımızın yazarı şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında, 100. Yıl Kültür Merkezinde bir program düzenlendi.

Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programa Vali Orhan Alimoğlu, Garnizon Komutanı J. Kıd. Albay Samit Tokmak, Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, İl Mille Eğitim Müdürü Ali Köse, Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren kilometre taşı diyebileceğimiz önemli olaylar ve bazı değerli şahsiyetler vardır. Genç neslin geleceğe güvenle bakabilmesi, iyi bir şekilde yetişmesi için bunların unutulmaması ve hatırlanması gerekir. İstiklal Marşımızı anlayabilmek için Mehmet Akif’i tanımak, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı milli mücadele ruhunu algılayabilmek ve o ruhu hakkıyla hissetmek gerekir. Bayrağımız ve onun ruhunu ebedileştiren İstiklal Marşımız ölümsüz değerlerimizdendir. İstiklal Savaşı Milletimizin ölüm kalım savaşıdır. Böyle dönemlerde, varlık yokluk anlarında milletler kendilerini yaşatan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramlar, milletlerin zor günlerinde daha belirgin bir şekilde hissedilir. Bu değerlerin önemi ve idraki içindeki uluslar, onlar olmadan ayakta kalmanın mümkün olmayacağını bilirler. Bunlar uğruna ölümü bile göze alırlar. Yine bu değerler uğrunda binlerce şehit ve gazi olduğu için ayrı bir önem kazanırlar. İşte kara günlerimizin timsali, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz yurtseverlik ve özgürlük aşkımız, İstiklal Marşımız. Ve milletimizin siğnesinden çıkarak unun acılarını, umutlarını, kararlılığını abideleştiren Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşında milletimizin ne için savaştığını açık bir şekilde ortaya koymuş, Çanakkale Zaferini abideleştiren Akif, kurtuluş savaşımızı da İstiklal Marşıyla taçlandırmıştır.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Köse’nin konuşmasının ardından İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri Vali Orhan Alimoğlu tarafından verildi. Programda daha sonra kompozisyon yarışmasında birinci olan Mehmet Vergili Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Reyhan Yılmaz yazısını okudu.

Program, Vakıfbank Zübeyde Hanım Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u çeşitli yönleriyle tanıtan “Akif Portreleri” adlı sunu ve “Bir Marş Doğuyor” isimli tiyatro gösterisi ile sona erdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.