Ak Parti İl Başkanlığından Bilgilendirme Toplantısı

Karabük’te devam eden ve yatırım planlamasına alınan projeler hakkında bilgiler veren İl Başkanı Timurçin Saylar, 9 Ocak 2015’te yapılacak İl kongresine Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Bakanlar ve Genel Başkan yardımcılarını ağırlayacaklarını söyledi.

Ak Parti İl Başkanlığından Bilgilendirme Toplantısı
Yayınlama: 21.12.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar ve Merkez İlçe Başkanı Tuncay Özcan kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.

Karabük’te devam eden ve yatırım planlamasına alınan projeler hakkında bilgiler veren İl Başkanı Timurçin Saylar, 9 Ocak 2015’te yapılacak İl kongresine Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Bakanlar ve Genel Başkan yardımcılarını ağırlayacaklarını söyledi.

Saylar, kongreye tüm kesimi davet ederek, “O gün salon ve salonun dışını Karabük halkı ile doldurmak istiyoruz. Kongremiz ne kadar kalabalık olursa, Başbakanımızdan isteyeceklerimizi daha objektif şekilde sunacağımıza inanıyorum. Başbakanımız 9 Ocak’ta akşam ise işadamlarımız ile yemekte özel bir toplantıları olacak. Hazırlamış olduğumuz Karabük Eskipazar Serbest ve Endüstriyel Sanayi Bölgesinin animasyonunu TSO ile birlikte hazırladık” dedi.

“KARABÜK YATIRIMLARI”

Karabük’te devam eden yatırımlar hakkında da bilgiler veren Saylar, “Sağlık, Eğitim, Karayolları ve Spor İl Müdürlüğünün yatırımları devam ediyor. 2015 yılındaki yatırımlarımızda hiçbir aksama gözükmüyor. Karabük’te ki Ağız Diş Hastanesi 2015 yılında temeli atılacak. Yenice ve Eskipazar ilçesindeki hastanelerimizin Bakanlıktan olurları çıktı. Beşbinevler’de İl Sağlık Müdürlüğünün yatırımları devam ediyor ve sıkıntı görünmüyor. 5000 evlerde ve Toprakcuma’da Aile sağlık merkezi devam ediyor. Şuada Sağlık yatırımlarımızda yatırım dışına çıkan herhangi bir sıkıntı yok ve devam ediyor. Bunun akabinde eğitim yatırımlarımız devam ediyor. DSİ Hatipoğlu göletinden sonra Düzçam göletinin ihalesi yapıldı. Konarı’nın üzerindeki Aldeğirmen barajı 2015 yılında başlanması yolunda çalışmalar var. Aktaş Barajı’nın 2015 yılında proje ihalesi yapılarak yapım ihalesine çıkacak. 2015 yılında DSİ yatırımlarında aksama görünmüyor. Isparta göller şehri olarak geçiyor. 2023 yılında da kentimiz göl ve göletleri ile anılan şehir olacak. Çünkü Aldeğirmen 25 milyon metre küp, Aktaş Barajı da 60 milyon metreküp su tutuyor. Bunlar küçümsenmeyecek derecede. Spor Müdürlüğü’nün yatırımlarında Gençlik merkezi ve kapalı spor salonu inşaatları devam ediyor. 2015 yılında Keltepe kayak merkezinin yapım ihalesi başlayacak. Sporcu okulu dediğimiz bütün branşları içinde barından merkezimiz 2015 yılında yatırım planı içerisine alınıyor. Ovacık’a Gençlik merkezi yapılacak” dedi.

“HİZMETE DÖNECEK ŞEKİLDE MUHALEFET YAPIYORUZ”

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran İ Başkanı Timurçin Saylar, Belediyenin MHP’li olmasından dolayı muhalefeti yapıcı muhalefet olarak yaptıklarını kaydederek, “Hizmete dönecek şekilde muhalefet yapıyoruz. Karşımızdaki insanların Karabük’e hizmet noktasında fayda sağlayacak bir yanlışlıkları veya faydaları varsa önerilerimizi sunuyoruz. Başkanımızda siyasi anlamda bu şekilde söylüyor. Biz şehre kazanım getirecek bir şekilde muhalefet yapmaya çalışıyoruz. Belediyenin çalışmalarının takdir edilip edilmediğini yine halkımız verecek. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine atanan yeni Başkanların güzel hizmetler yapacağına inanıyoruz. Her ikisi daha önce Karabük’e güzel hizmetler yaptığını biliyoruz. 9 Ocak’ta yapılacak kongremizde yönetimde küçük değişiklik yapacağız ve büyük oranda mevcut yönetimi muhafaza edeceğiz. Bütünşehir noktasında hükümetimiz belli bir çalışma yapıyor. Bu çalışmalarda tam netleştikten sonra İl Başkanları toplantısında bununla ilgili bilgi veriliyor. Bitince bilgi verilecek bizde kamuoyu ile paylaşacağız. Zonguldak – Bartın ve Karabük bütünşehir olarak gösterilecek şekilde bir konsept değil ama Bakanlığımızın yaptığı çalışma sonrası ortaya çıkacak. Bunla ilgili şuan net bir şey yok. Filyos Liman projesinden geri adım atılması mümkün değil. Hükümetimizin Filyos Limanı ile ilgili yoğun bir gayreti var. İkinci olan firmanın itirazından dolayı yaşanan bir sıkıntı var ama kısa zamanda çözüleceğini düşünüyoruz. Hem Bartın hem Zonguldak’ta bunu sahiplendiğinden mutlaka kazma vurulacak” ifadesinde bulundu.

“BİZ KİŞİLERLE DEĞİL ŞEHRE YÖN VERECEK PROJELERLE UĞRAŞIYORUZ”

Endüstri ve Serbest Bölge’nin birbirinde ayrı bir kompset olduğunu da kaydeden Saylar, şunları söyledi: “Biz ikisini bu şekilde projelendiriyoruz ama Bakanlığımızın bize öngöreceği taslak nasıl olacak bilmiyoruz. Karabük Ray teknolojisi ile bir çok bölgeden 3-0 önde. KBÜ’nün Ray mühendisliği ve demir çelik enstitüsü var. Türkiye Cumhuriyet Devletimizin 2023 yılına kadar hızlı tren ağını genişletecek. Bu ağ oluşurken DDY’nin 6 bin 500 lokomotif, 50 bin adet vagon ve 500 bin kilometrelik ray ihtiyacı olacak. Bunları karşılayabilecek olan ve bu imalatı yapan KARDEMİR var. Biz bunla ilgili belli bir yol aldık. Karabük Eskipazar serbest bölgeye ray teknoloji üzerine endüstriyel bölge özerk bir bölge isteyeceğiz. Bu şekilde hazırlığımız var. Ray teknoloji üzerine 200 bin üzerinde parça üretiliyor. Böyle bir şeyi başarabilirsek 20 milyon metrekare alan üzerine bunu kurmayı hedefliyoruz. Bunu başarırsak Türkiye’nin hızlı tren üzerine yeni bir ağ oluşacağından burada üretim ağını oluştursak Karabük büyüyecek ve Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacağız. Devletin 2023 yılına kadar hızlı trene harcayacağı bütçe 70 milyar dolardan bahsediliyor. Bu bölgede sanayi kültürü ve altyapısı gelişmiş bir iliz. Bunu başaracağımıza ve bunu yapacak işadamları ve teknik insanların olduğunu düşünüyorum. 42 bin Üniversitesi öğrencisi ile buna daha büyük katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Bu bölgeye Karabük Üniversitesi teknokent kuracak. Yatırım yapılacak tüm ergümanları içinde bulunan rantabıl bir yer ve bunu başarırsak Gebze’yi bile geçeceğimize inanıyoruz. Geldiğimiz günden beri şehre katkı verebilecek projelerin üzerine düşüyoruz. Biz Karabük’ün 30-40 yılını kurtaracak hem ekonomik hem de şehrin gelişmesine yönelik projelerle uğraşıyoruz. Biz kişilerle değil şehre yön verecek projelerle uğraşıyoruz.

“TEK ZORLANDIĞIMIZ NOKTA KARAYOLLARI”

Karayolları noktasında şehrin ana artellerinde rahatlatıcı çalışmaların yapılması gerektiğine inandıklarını da kaydeden Saylar, “Bu noktada Karayolları Bölge Müdürlüğünden bu projeleri almak için çabalıyoruz. Parti olarak tek zorlandığımız nokta Karayolları. Taleplerimiz var ve bu konuda cevap alamıyoruz. Bölge Müdürü ile yaptığımız görüşmeden hızlıca istediklerimizi alacağımızı düşünüyorum.

Kayak merkezi ile ilgili 2015 yılında kazmayı vuracağız. Kayak merkezinden Karabük halkı en kısa sürede faydalanacak. Havaalanı noktasında teknik bilgiler konusunda eksiklikler var. Bununla ilgili Milletvekillerimiz Mehmet Ali Şahin ve Osman Kahveci’nin çalışmaları devam ediyor. Durdu veya olmayacak gibi düşünülmesin Ocak yada Şubat ayında son aşamaya geldiğinde bilgi vereceğiz” diye kaydetti.

“AK PARTİ BAŞARILI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI İLE HALKIN KARŞISINA ÇIKACAK”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Tuncay Özcan, Karabük halkının yüzde 65’nin oyuna mazhar olmuş iktidar partisi olduklarını söyleyerek, “Önümüzde genel seçimler var ve birçok milletvekili aday adayı çıkacaktır. Buda AK Partinin bir zenginliğidir. Biz teşkilat olarak tabanımızın sesine kulak veren ve teşkilat içindeki değerlendirmelerini dinleyen genel merkezinde kararlarına da saygı duyan bir yapımız var. Biz arzu ediyoruz ki; aday adaylarımız ve akabinde oluşacak adaylarımız ülkemize hizmet edecek. AK Parti başarılı milletvekili adayları ile halkın karşısına çıkacaktır” dedi.

“2015 YILI DSİ PROJELERİ 47 MİLYON TL”

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Karabük’te yapacağı projeler hakkında detaylı bilgiler veren Tuncay Özcan, “DSİ’nin 2013 Karabük yatırımları 2.5 milyon TL civarındaydı, 2014 yılında ise 3 milyon TL civarındaydı. DSİ’nin küçük yatırımları olarak nitelendirdiğimiz yatırımları da 2015 yılında 47 milyon lira. Bu yılın 15 katı kadar bir yatırım. Düzçam göletinin sözleşmesi imzalandı ve yaklaşık 9 milyon TL civarında. Ciddi bir alanın sulanması ve tarıma elverişli hale getirilmesi düşünülüyor. Karıt bölgesinde Türkiye’de bir tek örneği Trabzon’da Kelebek vadisi olarak ifade etiğimiz bir proje uygulanacak. Hem ıslah hem de etrafında rekreasyon alanlarının yapılacağı bir proje. Aldeğirmen barajı Karabük için çok önemli ve ciddi su tutuma havzası var. İnsanların hafta sonu günlerini geçirebileceği spor yapabileceği alternatif alanı olacak. DSİ yatırımlarında ana unsurumuz sadece gölet ve barajları yapmak değil çevre düzenlemeleri ile yöre halkının hizmetine sunulmasını arzuluyoruz. DSİ projelerini yaparken, Spor İl Müdürlüğümüz ile koordineli bir proje hazırlıyoruz. Şuanda 25 tane hazırladığımız proje ve çalışmanın Bölge Müdürlüğünde 17’sinde proje ihalesi yapıldı. 2015 yatırım programına girdi. Aktaş barajı söylediğimiz fiyatın dışında.2015 yılında sadece DSİ yatırımları 47 milyon lira civarında” dedi.

“ESKİPAZAR VE FİLYOS KARABÜK’ÜN 30 YILINA ÇOK FARKLI BAKIŞ AÇISI OLUŞTURACAK PROJELER”

İsmetpaşa Endüstri ve Serbest bölge ile Filyos Liman projesi birbirine entegreli projeler olduğunu anlatan Özcan, “Bu iki proje Karabük’ün 30 yılına çok farklı bakış açısı oluşturacak projeler. Karabük’ü Dünyaya açmamız lazım. Dünyaya açılmamız ve dünyada rekabetçi ticaret yapabilmek için bize büyük liman lazım. Zonguldak ve Bartın limanlarına büyük gemiler yanaşmadığından navlum değerinin de yüksek olmasından dolayı firmaların dünyada rekabetçi olması mümkün değil. Bizim olmazsa olmazlarımızdan biri Filyos Limanı. Bu liman bizi dünyada rekabetçi konuma getirecek, sanayicimizin ufkunu açacak. Filyos olduğu anda Yenice yolunu yeterli görmüyoruz ve acilen duble yol olması lazım. Endüstri bölgesi çok ciddi bir alan ve 20 tane KARDEMİR alanına sahip. Tüm unsurlar var en önemlisi Enerji konusunda sıkıntı yaşanmayan bir yer. Kullanabildiğiniz kadar bir enerji var. Nihayetinde burada üretilen malzemeler Filyos limanı olmazsa buraya kimse gelmez. Bartın yolu bizim için olmazsa olmazlarımızdan. Bu kentin sanayinin yanında turizm kenti olması için denize açılan yolların acilen rehabilite edilmesi ve dünya standartlarına gelmesi lazım. Bunlar olduğu zaman Karabük’te 10-15 yıl içindeki değişikliği kimse hayal bile edilemez. Endüstri bölgeyi başardığımızda yeni bir Karabük ortaya çıkacak. Bu konuda ciddi gayretler gösteriyoruz” diye kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.