81 İl Karabük Üniversitesi’nde Ayyıldızın Altında Buluştu

Cumhuriyet Kenti Karabük’ümüzde Bayrağımızın sembolü Ayyıldızın altında 81 ilin değerlerinin tanıtılacağı, kültürümüzü yaşatacağımız “İllerimiz Karabük Üniversitesi’nde Ayyıldızın altında buluşuyor” projesi hayata geçirildi.

81 İl Karabük Üniversitesi’nde Ayyıldızın Altında Buluştu
Yayınlama: 20.10.2014
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Karabük Üniversitesi “İllerimizi Karabük Üniversitesi’nde Ayyıldızın altında buluşturuyoruz” projesi ile ilklerini devam ettiriyor.

Üç gün sürecek olan etkinliğin ilk günü açılış törenine Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sabit Tokmak, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Vali Yardımcısı Tarkan Keskin, İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever, daire müdürleri, Karabük Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldılar.

Etkinliğin açılışı öncesi bir konuşma yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal “Karabük Üniversitesi gerçek manada ülkemizin mozaiğini oluşturmaktadır. Bütün İllerimizden öğrencilerimiz bulunmaktadır.  Bu Karabük Üniversitesinin en büyük zenginliğidir.  Biz şuna inanıyoruz; bir Edirneli bir Diyarbakırlı kadar Diyarbakırlı, bir Hakkarili ne kadar Hakkarili ise o kadar Çanakkalelidir, bir Konyalı ne kadar Sivaslı ise bir Sivaslı’da o kadar Konyalıdır. Biz bu anlayışla biz olma duygusu ile Üniversitemizde bulunan Sosyal Kulüplerimize ilave olarak belki de Türkiye’de ilk kez hemşehricilik ruhunu üniversitemizde yaşatmak istiyoruz. Aynı şehirden gelen öğrencilerimiz akraba olduklarını, hemşehri olduklarını Üniversitemizde öğreniyorlar. Bu organizasyonu gerçekleştirirken, Ardahanlı öğrencilerimizi bir araya getirmeye çalışan öğretim üyesi arkadaşımız Bursa’dan gelen öğrencinin kendi akrabası olduğunu tespit etti.  İki dedenin, iki kardeşin torunları. Aynı şeyi konuşuyorlar, aynı mekanda bulunuyorlar ama birbirlerini tanımıyorlar. Gelin tanış olalım, tanış olursak olayları çözme, ülkemizi büyütme şansımız daha büyük olacaktır. Bu gerçekleştirmeye çalıştığımız olay belki de Üniversite tarihinde ilk kez gerçekleşiyor. Sosyal Kulüpler kurarak öğrencilerimizin, sosyalleşmesini, geleceğe hazırlanmalarını sağlıyoruz, ama hemşehricilik ruhunu geliştirerek, hem üniversitemizde asayişin sağlanması, birlik, beraberliğin sağlanması, üniversite ile öğrencilerimiz, üniversite ile şehrimiz, üniversite ile ülkemiz arasındaki irtibatın en iyi şekilde kurulacağını gördük ve bunu geliştirmek istiyoruz. Ben bu organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese canı gönülden şükranlarımı arz ediyorum. Tefrika girmedikçe bir Millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” dedi.

Karabük Valisi Yardımcısı Tarkan Keskin ise yaptığı konuşmada; “Karabük Üniversitesi, Karabüklülerin tohumunu attığı ve büyüttüğü bir fidan gibi. Ancak gördüğünüz üzere tüm bir Türkiye hizmet ediyor.  Zaten Karabük Üniversitesinde tüm İller gönderdikleri öğrencilerle bu çatının altındaydı bu proje sadece belki  sadece  bunu tescillemiş olacak. Çok orijinal ve Türkiye’de benim de belki  bir çok insanında şahit olmadığı bir proje. Bu güzel stadyumun çevresi ancak bu kadar güzel değerlendirilebilirdi.  Bu güzel Üniversitenin inşa edilmesinde ve büyütülmesinde en önemli payın sahibi olan Rektör Hocamıza teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. İnşallah üniversitemiz bu gibi orijinal projeleri ile daha başka projelerle Türkiye’de  bir örnek olacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Karabük Üniversitesi Ana Mehteran takımı çaldığı Marşlarla, bazı İllerin Halk Oyunları Ekipleri de yaptıkları gösterilerle davetlilere hoşça vakit geçirtti.

Program daha sonra İllerin Stantlarının açılışı ile devam etti. Ay Yıldızlı Stadyumun etrafında kurulan Stantlarda 81 İlin kendine has ürünleri tanıtıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.