15 Santimlik Tümör Başarılı Bir Operasyonla Çıkartıldı

Karabük’te hizmet veren Özel MEDİKAR Hastanesi başarılı ameliyatlarına bir yenisini daha ekledi.

15 Santimlik Tümör Başarılı Bir Operasyonla Çıkartıldı
Yayınlama: 06.02.2015
Düzenleme: 15.06.2020
0
A+
A-

Bartın’da yaşayan Muhittin Kartal (62) isimli hasta böbrek ağrısından dolayı başvurduğu MEDİKAR Hastanesi Üroloji bölümünde yapılan tetkikleri sonucunda bağ böbreğinde 15 santimetrelik tümör tespit edildi. Bunun üzerine ameliyata alınan Kartal’a ‘Laparoskopik Radikal Nefrektomi’ yöntemi (kapalı yöntem) ile böbrekle beraber kitle çıkartıldı.
Özel MEDİKAR Hastanesi Üroloji Bölümü Uzmanı Op. Dr. Emin Coşkun, Laparoskopik Radikal Nefrektomi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunarak, “Açık cerrahi ile uygulanan nefrektomide, ameliyatı gerçekleştirmek için 15-20 santimetre boyuna kadar uzayabilen cerrahi kesi uygulanmaktadır. Ayrıca iyileşme de buna bağlı geçtir. Laparoskopik radikal nefrektomi, böbrek kanserinde tümör çapı 12-15 santimetreye kadar olan ve böbrekte sınırlı olan birçok tümörde böbreğin çıkartılmasında mükemmel minimal invaziv tedavidir. İyileşme süreci daha hızlı gelişmektedir” dedi.
Yine MEDİKAR Hastanesi Üroloji Bölümünde tek böbreği olan bir hastanın böbreğinde tespit edilen 5 santimetrelik taş ise Perkütan Nefronitotomi (Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı) yöntemi ile sağ böbrekten başarı ile çıkartıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.