KARDEŞLİK ORTAMINI BOZMAYA ÇALIŞAN YAĞMACILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ. « Gaste Karabük

SON DAKİKA

KARDEŞLİK ORTAMINI BOZMAYA ÇALIŞAN YAĞMACILARA FIRSAT VERMEYECEĞİZ.

Bu haber 17 Ağustos 2016 - 20:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Öncelikle 15 Temmuz’da FETÖ eliyle gerçekleşen menfur Darbe girişimine ilk ve en etkili karşı duruşu göstermiş bir sivil toplum örgütü olmanın sorumluluğuyla, darbe girişimi sonrasında oluşan kardeşlik ortamını çok ama çok önemsediğimizin altını çizmek isteriz. Ülkemize yönelen dış ve iç kaynaklı yoğun saldırılardan ancak birlik ruhuyla çıkabileceğimizi biliyor ve bu girişimi durdurmak için canları pahasına meydanlara inen milletimizi minnet ve şükranla selamlıyoruz.

    Öncelikle 15 Temmuz’da FETÖ eliyle gerçekleşen menfur Darbe girişimine ilk ve en etkili karşı duruşu göstermiş bir sivil toplum örgütü olmanın sorumluluğuyla, darbe girişimi sonrasında oluşan kardeşlik ortamını çok ama çok önemsediğimizin altını çizmek isteriz. Ülkemize yönelen dış ve iç kaynaklı yoğun saldırılardan ancak birlik ruhuyla çıkabileceğimizi biliyor ve bu girişimi durdurmak için canları pahasına meydanlara inen milletimizi minnet ve şükranla selamlıyoruz.

    Fakat bu kardeşlik ortamında bile tam bir ‘yağmacı’ tavrıyla kişisel hesapları, kinleri, intikam arzuları ile sağa sola saldıran insanların, bu ortamı zehirlediğini düşünüyoruz. Darbe girişiminden ancak beş gün sonra olana bitene tepki verebilmiş insanların, bir tür suçluluk psikolojisiyle kendi cürümlerini dikkatlerden kaçırmak için onu bunu suçlamaları çok eskimiş bir taktiktir. Buna rağmen bu necip milletin, ferasetiyle kimin ne yaptığını gayet iyi bildiğine tüm kalbimizle inanıyoruz.
    Ülkemizde ve şehrimizde oluşan kardeşlik ortamına bir katkısı olacağı inancıyla, bu ortamı şahsi hesapları için provoke eden insanlara açık bir cevap verme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ülkemizin ve şehrimizin en büyük kıymetlerinden biri olan Karabük Üniversitesini, onun eski ve mevcut rektörlerini sistematik bir biçimde hedef alarak kendi hesaplarına kara bir kazancın peşine düşen zevat bu karalama kampanyasından hiçbir şey elde edemeyecektir.
Üniversitede akademik ve idari personelin büyük bir kısmını temsil eden Eğitim Bir Sen ve Üniversitemiz, Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gecenin ilk saatlerinde bu girişimin karşısında olduklarını açıklamış ve mensuplarını meydanlara davet etmiştir. 25 gün süren Demokrasi Nöbetlerine tüm imkânları ve personeliyle iştirak eden, bünyesinde yapılması gereken temizliği ilk günden itibaren hassasiyetle gerçekleştiren Karabük Üniversitesi’nin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz.
Karabük Üniversitesi ülkemizde en hızlı gelişen ve çalışma ortamı bakımından ülkemizin en huzurlu üniversitelerinden birisidir. Şahsi husumetleri hesabına, Darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün ağzıyla ve onun amacına hizmet edecek şekilde üniversitemizi hesaba çekmeye cüret gösterenlerden şu soruların cevabını verebilecek cesareti de göstermelerini isteriz.
* FETÖ şer odakları tarafından Darbe girişiminin gerçekleştirildiği 15 Temmuz gecesi nerelerdeydiniz?  Sendikalar ancak demokrasilerde varken demokrasiye sahip çıkan milletle birlikte neden meydanlara inmediniz? 20 Temmuz’a kadar neyi beklediniz?
* “Bu bir darbe değil, tiyatro!” diye paylaşım yapan yöneticilerinizle aynı düşüncede olduğunuz için mi meydanlara inip darbeye karşı çıkmadınız?  “Asker darbe yapmaz! Böyle diyen geri zekâlıdır!” diye açıklama yapan yöneticilerinizle aynı kanaati mi paylaşıyorsunuz?  
* Siz, bu iftiralarınız ve temelsiz iddialarınızla üniversitemizde yapılan temizliğin önünü almayı, dikkatleri dağıtarak size yakın birtakım FETÖ mensubu unsurları korumayı mı amaçlıyorsunuz?
* Kamuoyuna yaptığınız açıklamada ‘sizi teselli eden tek şeyin ordu mensupları içerisindeki çoğunluğun demokrasiden yana tavır alması ve soğukkanlı tutumları’ olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Peki demokrasinin yegâne güç merkezi millet, onu muhalefeti ve iktidarıyla temsil eden siyasiler, üzerine yağan bombalara rağmen teslim olmayı reddeden meclis sizi teselli edenler arasında dikkate değer bir derece alamamış mıdır? Açıklamanın sonlarına doğru geçiştirme kabilinden yer verdiğiniz milletin feraseti ve cesaretini bir yana koyarsak millete, siyasete ve meclise bu kadar kör oluşunuzun sebebi nedir? 
* Açıklamanızda yer verildiği gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinin millet nezdinde son derece saygın ve mümtaz bir yeri vardır. Kurumsal anlamda toplum vicdanında yara almaması gerekir elbette. Peki diğer bütün devlet kurumları ve bilhassa üniversiteler gibi Karabük Üniversitesi de millet nezdinde saygın olma ve toplum vicdanında yara almadan yoluna devam etme hakkına sahip değil midir? Üniversiteler ve Karabük Üniversitesi bu milletin üvey evladı mıdır ki her önüne gelen ipe sapa gelmez iddia ve iftiralarla onun saygınlığına gölge düşürebilsin? Üniversitelere düşmanlığınızın bilim ve gerçek ile ilgili sorunlarınız olduğunu akla getirmesi normal değil midir? 
* Akıl sağlığı yerinde ve milletini gerçekten seven hangi insan ülkesinin, hele de şehrinin güzide bir kurumunu ve yöneticilerini birilerinin kulağına sufle ettiği gerçeklikten uzak iddialar yahut masal artığı iftiralarla gazetelerde itham eder? Soruyormuş? Size de son sorumuzu soralım o zaman: Bu hırçınlığınızın ve iftiralarınızın altında kazanamamış olmanız mı yatıyor? Şu yakın zamanda hangi beklentiniz gerçekleşmedi mesela? Zira açıklamalarınızdan anlaşılıyor ki epey rahatsızsınız.
Milletimiz bilsin ki aba altından sopa gösteren hiç kimseye fırsat verecek değiliz. Üniversitemizde temsil ettiğimiz üyelerimizin ve tüm üniversite çalışanlarımızın içerisinde bulunduğu huzur ve barış ortamını korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ülkemizde ve şehrimizde oluşan barış ve kardeşlik ortamını korumayı temel sorumluğumuz sayıyoruz. Suyu bulandırarak menfaat devşirmek isteyenler karşılarında her zaman milleti ve milleti temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olan Eğitim Bir-Sen’i bulacaklardır.

                                                                                                                                                Serdar YÜCE
                                                                                                                Eğitim Bir-Sen Karabük 2 nolu Şube Başkanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.